Księżyc Fobos może być statkiem kosmicznym lub sztucznym satelitą

Kategorie: 

Mars i Fobos - Źródło: dreamstime.com

Fobos to jeden z najbardziej zagadkowych obiektów w naszym najbliższym kosmosie. Formalnie to satelita Marsa,  który mierzy 27 na 21 na 18 kilometrów. Jest to, więc relatywnie niewielkie ciało niebieskie, ale za to pod wieloma względami wyjątkowe.

 

Przede wszystkim Fobos zachowuje się zupełnie inaczej niż zwykły satelita. Znajduje się niezmiernie blisko planety, zresztą drugi satelita Deimos również jest bardzo blisko. Ruch satelity po orbicie jest znacznie szybszy niż rotacja planety. W sumie Fobos jest szybszy o 3,4 raza a jego schód i zachód następuje na Marsie, co 11 godzin i 6 minut. Czyni go to bardzo podobnym w zachowaniu do sztucznych satelitów ziemskich. Jednocześnie synchronicznie do ruchu po orbicie Fobos obraca się synchronicznie.

Nauka nie wie jak powstał ten satelita, ale istnieje kilka hipotez, z których najbardziej popularna zakłada, że jest to obiekt pochodzący z pasa asteroidów, który został przechwycony przez grawitację Marsa. Jednak gdyby tak było to należałoby raczej oczekiwać, że Fobos odleci w przestrzeń a tymczasem on spada czy może raczej podlega deorbitacji.

 

Wiele osób zadaje sobie pytanie, dlaczego przestaliśmy się właściwie interesować pobliskim Księżycem a zamiast tego ludzkość z uporem maniaka wysyła na Marsa sondy, z których większość ginie w podejrzanych okolicznościach. Wygląda to tak, jakby jakaś niewidzialna ręka pilnowała, aby się tam nie zbliżać. Jest to szczególnie widoczne w przypadku Fobosa, który do tej pory nie został porządnie zbadany. A byłoby co badać, bo wśród ustaleń na jego temat są na przykład takie, że satelita jest pusty w środku. Takie odczyty dały pomiary wykonane europejską sondą Mars Express. Za to amerykańska sonda, Mars Global Surveyor wykonała bardzo interesujące zdjęcia czegoś, co wygląda jak wystający z powierzchni prostopadłościan. Niektórzy nazywają go monolitem. Wstępne estymacje zakładają, że ów artefakt może mieć ponad sto metrów wysokości. 

Gdy należąca do ESA sonda kosmiczna Mars Express, w związku z korektami kursu, przelatywała w bezpośredniej okolicy Fobosa zdołała wykonać zdjęcia w bardzo dużej rozdzielczości. Internauci do dzisiaj wspominają, że ESA opublikowała je po długim czasie, chociaż zwykle pojawiały się na bieżąco. Wszystko to spowodowało, że pojawiły się plotki jakoby zdjęcia przedstawiały dowód tego, że Fobos jest tworem sztucznym i wymagały profesjonalnej edycji. 

 

Szczególnie wytrwali w próbach eksploracji Fobosa są Rosjanie, którzy wysłali tam w latach siedemdziesiątych i osiemdziesiątych całą serię urządzeń. Większość z nich nie wykonała swego zadania. Spektakularnie zakończyła się misja Fobos 2 gdzie próbowano zbadać skład chemiczny tego satelity. Ziemski pojazd z sierpem i młotem użył silnego lasera, który spowodował odparowanie części powierzchni, co miało dać możliwość zbadania oparów. Jednak w momencie przeprowadzania kluczowego eksperymentu w kadrze kamery pojawił się ogromny cylindryczny kształt i był to ostatni raz, gdy był kontakt z tą sondą.

Podobny los spotkał sonde Phobos-Grunt, którą Rosjanie wysłali w grudniu 2011. Statek kosmiczny utknął na niskiej orbicie po czym doszło do jego deorbitacji co nastąpiło na początku 2012. Planowo w lutym 2013 roku sonda powinna wyladować na powierzchni Fobosa. Po jej uszkodzeniu doszlo do dziwnego incydentu. Szef rosyjskiej agencji kosmicznej oskarżył USA, że ich satelita został uszkodzony przez "instalację z Alaski". Można tylko podejrzewać, że chodzi o HAARP. Nie wiadomo, czy jest to próba wytłumaczania własnej nieudolności czy tez Amerykanie celowo sabotowali misję wiedząc czym tak naprawdę jest Fobos i jakie zagrożenie stwarzałoby dopuszczenie tam Rosjan.

 

Z dużym prawdopodobieństwem może to być wrak jakiegoś statku kosmicznego, który kiedyś musiał pozostać na orbicie Marsa. To tłumaczyłoby wszystkie anomalie, jakie do tej pory zidentyfikowano. W najnowszym miesięczniku Nieznany Świat znajduje się bardzo interesujący artykuł na temat Fobosa napisany przez pana Marka Żelkowskiego. Warto polecić jego lekturę, jeśli ktoś chciałby dowiedzieć się jeszcze więcej ciekawostek na temat tego intrygującego ciała niebieskiego.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)

Komentarze

Portret użytkownika anon

Ktoś mógłby zapodać to

Ktoś mógłby zapodać to zdjęcie "cylindrycznego obiektu" który zobaczyła satelita rosyjska przed zerwaniem łącza? Dziękuję z góry
 
a co do kapci, good job admin, bardzo czytelne w porównaniu do tamtych obrazkowych kapciów

Portret użytkownika DEMON--1987

Ja powiem tak niema dowodu że

Ja powiem tak niema dowodu że to montaż CG albo manipulacja fotograficzna. a księżyc ma inną strukture powieszchni.
zadajmy sobie pytanie ,, A jeśli to jest stuczny księżyc ktury jest statkiem kosmicznym'' Co wtedy???? 
mamy przesrane. sam byłem świadkiem czegoś czego nie potrafie wytłumaczyć i jestem święcie przekony że prendzej czy puzniej oni sami nam się pokażą i nas wyniszczą 

Portret użytkownika Michal Witkowski

A ja przed chwilą pojąłem coś

A ja przed chwilą pojąłem coś strasznego!
Ta strona, jak i inne, jest tylko nośnikiem reklam!
Wybaczcie ale to właśnie pojąłem. Co te wszystkie informacje zmienią w moim życiu? Tyle nic nie wartych wiadomości, prawie jak w komercyjnym dzienniku.
 
Smutne

Portret użytkownika Gość ze wsi

Uważam, iż można zgłębić

Uważam, iż można zgłębić wiedze na różne tematy, ktorymi sie  interesujesz Panie Michale. Można  się np. zająć wąchaniem kleju  i zagłębiać w tematach typu; jaki wpływ maja środki odurzające na organizm i to też może być ciekawe. Im więcej wartościowej  wiedzy zdobywamy z otwartym umysłem im z ''dobrym filtrem'', tym stajemy się bardziej odporni na manipulacje.  Chociarz  coraz wiecej smieciowych wiadomości sie tu pojawia to uważam, że nadal  jest  dużo ciekawych informacji wartych uwagi. Ale jak dlugo jeszcze???  Kiedy reklamy przejmą całkowitą kontrole nad swiatem i na tej stronie? Co na to Pan Michał? Co na to Pan Baca?
 

Portret użytkownika taurusjanin

Wygląda na to, że na tych

Wygląda na to, że na tych planetach w naszym układzie na których było..(jest) życie ktoś sobie satelity zmajstrował upodobnione do naturalnego satelity...taaa..muszą mieć swoje owieczki pod okiem...

Portret użytkownika Nelekael

Co do satelity "Phobos 2"

Co do satelity "Phobos 2" Warto podkreślić że cały satelita zniknął, a nie tylko utracono z nim
kontakt. Pominięto w artykule dość bardzo interesujący temat obrazu zarejestrowanego "na" lub "nad" powierzchnią Marsa, cień nieznanego pochodzenia. Do dziś nie wiadomo co to było, pewne jest tylko to że obiekt rzucający ten cień był ogromnych rozmiarów. 18 lat wcześniej "Mariner 9" równeż zarejestrował tą "anomalię".

http://imageshack.us/photo/my-images/820/phobos2shadow.jpg/

Z resztą po co wybierać się aż na Marsa i jego satelity. Zamieszczam link do bardzo ciekawego filmu na temat naszego "nudnego" księżyca.

http://www.youtube.com/watch?v=AGRGeYNNcT4

Portret użytkownika Nelekael

Phobos to opuszczony? statek

Phobos to opuszczony? statek lub baza z aktywnym systemem obronnym. Jak kojarzycie channelingi na temat "wojny w kosmosie" to są one dość nieaktualne ponieważ wszystko wskazuje na to że część niedobitków z bliżej nie określonych powodów postanowiła zamieszkać na naszej? planecie i nazwaliśmy ich bogami... Myślicie że wyścig na księżyc był kwestią zatknięcia flagi? Wylądowali na księżycu po ARTEFAKTY, a ludziom puścili film ze studia. Tyle że myśleli ze jest to opuszczone... Teraz przeszukują Marsa. Najwięcej szczątków dziwnych obiektów jest na krańcu naszego systemu. Nie uważacie za dziwne wmawianie ludziom od stuleci że jesteśmy sami we wszechświecie? To równie prawdopodobne jak to że nie ma życia w ciemnych głębinach oceanu... Mógł bym napisać więcej ale pewnie nikogo to nie zainteresuje, ot kolejny wariat nie?

Portret użytkownika Gostek

Nic pogo kolego nikt nie

Nic pogo kolego nikt nie uważa cię za wariata. Masz więcej wiedzy niż przeciętniaki i małpiate dlatego wydaje ci się że jesteś inny lub jakas małpa nie pojęła co mówisz i dla niej bedziesz stuko, stuko. Ale musisz się na to przygotować że zyjesz wśród małp choć wygladają jak my ale z człowiekiem myślacym mają mało wspólnego. Słusznie się domyślasz wielu rzeczy a to znaczy że myślisz i wyciągasz wnioski ze skapych informacji jakie czasami przeciekają. Na razie udało się im nas zniewolić - nie, nie kosmitom, ale ludziom. I takie utrzymywanie tych spraw w tajemnicy tylko pogłębia stan niewolnictwa. Czy mniej wiesz i rozumiesz tym bardziej stajesz się powolnym woli innych niewolnikiem.

Portret użytkownika nika333

zaden wariat, i cieszy mnie

zaden wariat, i cieszy mnie ze takich niewariatow /jak i ja sama/ jest sporo i coraz wiecej bo ludzie sie budza..a sa to przeciez fascynujace tematy. Oswajaja nas z ''obcymi filami, czasem budzac sympatie jak z ET a  czesciej groze..
W calym kosmosie sa te same skladniki na zupe zycia wiec malo prawdopodobne ze nie zostala ugotowana w kazdej planetarnej knajpie za rogiem naszego czy nawet w naszym ukladzie slonecznym. Raczkujemy. Jeszcze niedawno bano sie potwierdzic ludziom ze ziemia nie jest plaska i umiejscowiona na grzbiecie sloni..bo wiedza ogromna dysponowano od dawna, palno na stosach nie za herezje ale ze strachu przed utrata wladzy bo informacja jak swiat swiatem byla jest i bedzie cenniejsza od zlota...- ma o wiele wieksza ''przewodnosc'' Wink
Polecam serie Ancient Aliens dostepna na youtube wiele cennych info mozna tam znalezc lub serie the universe lub through the wormhole.
Pozdrawiam ''Wariatow'' Smile
Nika

Portret użytkownika Nelekael

Myślę że ważna jest tu nasza

Myślę że ważna jest tu nasza przeszłość jednak na przeszkodzie stoi nam własna ignorancja. Jestem pewny że nie mała jest już liczba artefaktów które nie pasowały do głównych nurtów i została schowana w drewniane pudło z napisem "Zakazana Archeologia". Przez to  wydaje mi się że obecnie wiedza jest również bardzo skąpo dawkowana, oczywiście nie cała tylko jej niektóre bardzo istotne gałęzie. Bardzo często naukowców którzy nie trzymają się mainstreamu ośmiesza się bo śmią podważać "rzeczy oczywiste". Pominę już kwestie propagandy i presji  tłumu. Sądzę że łatwiej przyjdzie nam bezproblemowe podróżowanie w daleką przestrzeń kosmiczną niż pokonanie własnej ignorancji.
A co do serii filmów są niesamowite i co ważne potrafią rozbudzić ciekawość.

Pozdrawiam

Portret użytkownika Angelus Maximus Rex

.."Wyższe wibracje" to

.."Wyższe wibracje" to demagogia Bławtskiej i idea nazizmu...
 Ci co wierzą w takią paplaninę stają w tym samym szeregu co naziści...
 Obecne lewactwo nazistowskie wprowadzające poprzez Nev Adge bocznymi drzwiami te idee nieźle miesza w głupich łbach osłów i lemingowatych stworków...

Portret użytkownika Nelekael

Pisać można wiele dodając do

Pisać można wiele dodając do tego własne przemyślenia, ale tutaj jestem tylko gościem i nie będę robił konkurencji adminowi Smile Otwarty umysł i szersze spojrzenie na to co nas otacza które w brew pozorom nie jest takie łatwe jest kluczem do wyzwolenia z okowów utartych schematów. Nie powinniśmy bać się zadawać pytań. Jak to mówią "Coś jest niemożliwe do czasu, gdy przyjdzie ktoś kto nie wie że jest to niemożliwe i to zrobi".

Pozdrawiam

Portret użytkownika Ernest

Proponuje aby prywatna firma

Proponuje aby prywatna firma wykonała satelite podobną do małego księżyca z umieszczeniem na stabilnych orbitalnych punktach libracyjnych Ziemi
Gwarancja powinna zawierać co najmniej 10000 lat.Ps.Należy sprawdzić czy coś już takiego tam nie ma z uwagi na umowy patentowe i wysokie roszczenia odszkodowawcze w naszej skromnej galaktyce.

Portret użytkownika Allen Wagner

Mowicie ze skutecznosc

Mowicie ze skutecznosc captcha nie jest duza?
Wiec w takim razie napisz mi program ktory odczyta literki/cyferki z obrazku.
Spamy i reszta syfu to zautomatozywane programy ktore robią to zamiast Ciebie

Coś, ponad co nic większego nie może być pomyślane, jest tak bardzo prawdziwe, że nawet nie można pomyśleć, że tego nie ma. http://technologiamaszynowa.blogspot.co.uk/

Portret użytkownika Rasta4Peace

Wciąż nie moge uwierzyć że są

Wciąż nie moge uwierzyć że są ludzie którzy tak wyglądają swoich mesjaszy, ludzie sami potrzebują poprawy a nie jakiś bożków którzy zejdą z nieba i wszystko za nas naprawią i zrobią, krzyż wcale nie reprezentuje Jezusa, ten krzyż był kiedyś mieczem, piorun i miecz. Banda katolickich fanatyków wraz z arystokracją królewską poprzemieniała wszystko na odwrót a ciemna masa teraz wierzy we wszystko co im ksiądz naopowiada. Nie zdziwiłbym się jakby Jezus nawet na krzyżu nie zmarł, tylko wymyślili bajke żeby ich owieczki wiernie się bały i wierzyły w każdą brednie przez watykan wymyśloną. Spadnie w końcu łeb węża i nastanie święty spokuj bez kłamstw.

V.i.P.
~~ Victoria Is Peace ~~

Portret użytkownika ja

a ja nie mogę uwierzyć, że

a ja nie mogę uwierzyć, że ludzie nie rozumieją, że doświadczenie życia polega na różnorodności. A światopogląd nie istnieje bo to tylko złudzenie, że się wie coś o czymś czego nie ma. Do tego. Chyba proste, że tak jak różne przyprawy stosuje się do óżnych potraw, to też różne oczekiwania czegoś od życia wymagają/wymuszają różne poglądy i przekonania.   

Portret użytkownika baca

Zarejestrowany z tą strzałką

Zarejestrowany z tą strzałką na powiekszeniu to naprawde świetna robota, gratulacje.
tylko coś mesjasza nadal nie widać - nie wiadomo czy to przez za dużą strzałkę czy zbyt małe powiększenie. jak znam życie nie masz mikroskopu żeby mesjasza nam przybliżyc - zróbmy więc tak, ja ci dam jeszcze jedną szansę a ty zrób jeszcze jedną strzałkę, najlepiej na tamtej żeby było wiadomo gdzie konkretnie mesjasza szukać i aha wykombinuj tak zeby nowa strzałka nie zasłaniała starej strzałki bo znowu nie będziemy wiedzieli gdzie się rozpoczynają poszukiwania.
na razie wiadomo tylko że mesjasz jest jak pszczółka Maja - gdzieś jest ale nie wiadomo gdzie - no więc nie żałuj strzałek i obrysuj nimi mesjasza tak precyzyjnie jak to tylko możliwe.
z góry dziękuję.

Portret użytkownika dorsz

Baca wszystko pięknie ale

Baca wszystko pięknie ale spaprałeś jedno! Zbynio śpiewał "jest gdzieś lecz nie wiadomo gdzie" a nie jakieś coś co pobazgrałeś. Mój dwumiesięczny pies o czekoladowym ciele i miodowych oczkach własnie zaczął wyć jak mu zaśpiewałem Twoją wersję Maji. A co do mesjasza to strzał w dziesiątkę. Trzeba go strzałkami!

Portret użytkownika dorsz

Cieszę się że w skłoniłem Cię

Cieszę się że w skłoniłem Cię do myślenia bo szare komórki trzeba czasem ruszyć Smile Zadanie nr wykonałeś wzorowo! Cieszę się Smile Niedługo przejdziemy do zadania nr 2. Po wykonaniu zadania nr 3 przejdziemy do egzaminu z logiki, ale to tylko formalność dla Ciebie Smile

Portret użytkownika Roobaczkowa

Ja dostrzegam bez trudu zarys

Ja dostrzegam bez trudu zarys postaci przypominajacy przedstawienia Jezusa znane mi z kościoła. Jednak mam tę świadomość, że nasze postrzeganie Świata zależy od naszego wcześniejszego doświadczenia. jesteśmy bardzo silnie uwarunkowani przez nasze wychowanie religijne. Możemy zauważać to co chcemy zobaczyć, to czego szukamy.To co mój mózg zinterpretuje jako Jezusa, ktoś wychowany w innej kulturze mógłby zupełnie pominąć, nie zauważyć lub zinterpretować zupełnie inaczej. A co do tego krzyża! Rzeczywiście  jeden z najstarszych kościołów w Afryce jest zbudowany dokładnie na planie takiego krzyża. Ale musimy mieć świadomość, że to bardzo mało skomplikowany symbol. W różnych kulturach może mieć inne zastosowanie. Dla matematyka  będzie to np. plus nie krzyż.

Portret użytkownika anubis

witam , czy jest wiadomo jak

witam , czy jest wiadomo jak powstala moze , nawet , tylko 1 satelita obojetnie jakiej planety w naszym ukladzie ?? nic nie wiemy o naszym Lysym i wymyszlamy historie o innych ksiezycach Nie zdziwil bych sie jak by bylo wiecej sztucznych " kamieni " u gory Smile pozdrawiam 

Portret użytkownika nika333

dokladnie. Grawitacja robi

dokladnie. Grawitacja robi swoje wystarczy umiescic obiekt na orbicie.
zastanawia mnie pospiech kamikadze usa, kiedy tak desperacjo daza do dominacji  zasobow na ziemi... 
swieci sie cos i chca spierniczyc wlasnie takim satelita wcale nie naturalnym przed 21 grudnia n.b tegoz roku?

Portret użytkownika robertus

Tak jak prawisz . Mamy

Tak jak prawisz . Mamy satelity "naturalne", ale nikt do końca nie wie jak powstały. Tzw. opowieści dziwnej treści "legendy", mają za wymyślone, a jednak może opisują prawdę, ale dla nas jest zbyt niepojęta ?

Portret użytkownika Jfox

A dlaczego autor artykułu

A dlaczego autor artykułu uważa, że jest za blisko, skąd wie, kiedy jest za blisko albo za daleko? Jest mądrzejszy od praw fizyki?
Pozatym, kod captcha został stworzony dla dziecięcych i niepoważnych blogów i forów, myślałem, że serwis taki jak ten nie zajmuje się czymś tak prozaicznym.

Portret użytkownika janusz

Jest to wśród znanych

Jest to wśród znanych satelitów planet,satelita będący najbliżej macierzystej planety i to w zasadzie na tyle.Mnie też ta captcha się nie za bardzo podoba, ale podobnie jest na wielu innych stronach.To chyba taka moda.Pozdrawiam.

Portret użytkownika Denis

Czyli wolisz zamiast tej

Czyli wolisz zamiast tej "mody" mieć na stronie pizdyliard komentarzy z linkami do pornosów, wirusów, trojanów, reklam, ogłoszeń matrymonialnych i totalnie bezsensownych treści? To nie jest moda, pomyśl odrobinę. To jest zabezpieczenie przed zbędnym spamem. Jak ci się nie podoba, to zgłoś się na ochotnika, by za darmo siedzieć 24/h tutaj i usuwać spam Wink

Portret użytkownika janusz

Wiem doskonale że jest to

Wiem doskonale że jest to pewnego rodzaju zabezpieczenie ale jego skutecznośc nie jest wcale taka duża jakby mogło się wydawać,a uciązliwośc dla użytkowników spora.Wystarczy co nie co o tym poczytać.Pozdrawiam.

Portret użytkownika admin

Zwłaszcza z tej ASCI captcha

Zwłaszcza z tej ASCI captcha jestem zadowolony, robi robote, bo obrazkowa przepuszczała a shitu nawala z chińskich serwerów tyle, że masakra po prostu i potem masz 200 odpowiedzi część z wulgaryzmami i moderuj to jak spam jest maskowany czasami nawet tak, że losują zdania z polskich ksiażek, więc musisz patrzeć na kontekst bo przepuszcza się przez nieuwagę. To przypomina zadanie kopciuszka dlatego captcha to zbawienie dla admina i na pewno zostanie.

Skomentuj