Kto zbudował tajemniczy labirynt egipski?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Labirynt egipski, nazywany również Labiryntem Hawara, był imponującym dziełem architektonicznym, zbudowanym około 1800 roku p.n.e. przez faraona Amenemhata III, szóstego władcę z XII dynastii. Struktura ta znajdowała się w pobliżu Jeziora Moeris, w miejscu znanym jako Hawara, niedaleko piramidy Amenemhata III.

 

Według opisów Herodota, greckiego historyka, labirynt przewyższał nawet egipskie piramidy wielkością i złożonością. Zawierał dwanaście zadaszonych dziedzińców i podwójny zestaw komnat – trzy tysiące łącznie, z których połowa znajdowała się pod ziemią. Komnaty te miały służyć jako grobowce królów i świętych krokodyli. Strabo, grecki geograf, opisywał labirynt jako wielki pałac składający się z tylu pałaców, ilu było nomów w starożytnym Egipcie, a Diodorus Siculus, grecki historyk, wzmiankował o jego niezwykłym projekcie i trudnościach z odnalezieniem wyjścia bez przewodnika.

 

Zdaniem Pliniusza Starszego, rzymskiego autora, labirynt mógł być poświęcony Słońcu i zbudowany z marmuru z Paros oraz kolumn z syenitu. Jego solidna konstrukcja sprawiła, że przetrwał wiele wieków. Jednak w pewnym momencie w starożytności labirynt został zdemontowany, a jego ruiny zostały wykorzystane do budowy innych konstrukcji w okresie ptolemejskim i rzymskim.

 

W 1843 roku Karl Richard Lepsius, niemiecki egiptolog, podjął prace wykopaliskowe w rejonie piramidy Amenemhata III w Hawarze, identyfikując resztki ceglanej konstrukcji, które uważał za pozostałości labiryntu. Jednak dopiero Flinders Petrie, brytyjski egiptolog, w 1888 roku potwierdził, że resztki te należały do grecko-rzymskiego miasta zbudowanego na ruinach labiryntu. Petrie odnalazł również fundamenty labiryntu wśród „wielkiego łóżka odłamków”.

 

Amenemhat III, oprócz labiryntu, był odpowiedzialny za szereg innych znaczących projektów budowlanych, w tym rozszerzenie świątyni Sobka w Shedet, świątynię Hathora oraz świątynię Sobek-Renenutet w Medinet Madi. Zbudował również kompleks pogrzebowy z piramidą w Dahshur, znaną jako „Czarna Piramida”, która służyła jako miejsce pochówku dla wielu żon króla.

Labirynt, określany jako jedno z najbardziej ambitnych dzieł Amenemhata III, obejmował duży kompleks świątynny, pałac i był połączony z piramidą. Kompleks ten był opisywany z wielkim podziwem przez Herodota, Diodorusa Siculusa i Strabona, którzy chwalili go jako jeden z cudów świata.

 

Labirynt egipski pozostaje jednym z najbardziej tajemniczych i imponujących dzieł starożytności. Jego skala, złożoność oraz znaczenie kulturowe i religijne budzą zainteresowanie badaczy i turystów z całego świata. Jego historia łączy się z fascynującymi opowieściami, które nadal inspirują badaczy do poszukiwań i odkryć.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj