Labirynty pod meksykańską piramidą zostaną ponownie zbadane

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Archeolodzy zaczęli badania starożytnej świątyni Majów na cześć Kukulkana - według ich wierzeń, stworzyciela świata i krzewiciela cywilizacji. Zbadane zostaną także inne ruiny Chichen Itzá - prekolumbijskiego miasta założonego przez Majów na półwyspie Jukatan. Użyte zostaną specjalnie zmodyfikowane radary, które mają na celu wyszukanie tajemnych przejść i ukrytych komnat.

 

Tak jak eksperci z Egiptu odkrywają wnętrza piramid dzięki specjalnym urządzeniom, tak badacze z Meksyku zaczęli odkrywać starożytną miejscowość Chichen Itzá - przy użyciu zaawansowanych narzędzi archeologicznych. Prowadzone są najbardziej szczegółowe badania zabytków w ciągu ostatnich 50 lat.

Eksperci będą używać technologii georadaru (GPR) - wysokorozdzielczej, mobilnej metody geofizycznej, opartej na emitowaniu fal elektromagnetycznych o częstotliwości z zakresu krótkich do ultrakrótkich fal radiowych, aby lokalizować przejścia w sposób nieinwazyjny. Ponadto, na kilku kajakach zostaną zamontowane sonary, które zbadają cenoty - naturalne studnie krasowe, utworzonej w skale wapiennej, które są połączone z podziemnymi zasobami wody gruntowej, co pomoże zidentyfikować podziemne systemy wodne. 

„Jesteśmy przekonani, że nasze przedsięwzięcie pomoże nam zrozumieć to miejce w sposób, który wcześniej nie był możliwy” – mówi Guilermo de Anda, archeolog z Narodowego Instytutu Antropologii i Historii Meksyku – „Liczę, że dowiemy się wreszcie, czy lokalne legendy Majów o rozwiniętym świecie podziemnym są prawdziwe”.

Legendy Majów mówią o wodnych labiryntach, położonych głęboko pod piramidą Kukulkana i podejrzewa się, że w samym sercu struktury znajdują się ukryte komnaty. W języku Majów, Chichen Itzá oznacza „Źródła Ludu Itzá”, odnoszące się do Najświętszego Cenote – wielkiego, naturalnego źródła, które starożytni mieszkańcy Jukatanu uważali za jedno z głównych wejść do podziemi, będącym domem wielu bogów.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Kmieciu

Można? Można! W Egipcie

Można? Można! W Egipcie kozolubne mahmutanty rządzo i jest al-verboteniyah czegokolwiek ruszać, co kultura z inną religią niż islam sdiełała - chyba żeby to cokolwiek zburzyć... W Meksyku ich ni ma to i badać wolno...
 

 

Portret użytkownika szarak

Na tym terenie było kilka

Na tym terenie było kilka cykli zagłady ludzkości i z każdej z nich została przekazana legenda. Ci którzy to budowali ostanie azteckie „imperium” „podążyli szlakami demonów. Jeśli to ci ostatni  budowali  piramidy to nic nie znajdą poza oddechem śmierci.

Skomentuj