Laureat Nagrody Nobla uważa, że w ciągu 30 lat ludzkość odnajdzie życie pozaziemskie

Kategorie: 

Źródło: Pixabay

Didier Queloz, astronom, który otrzymał Nagrodę Nobla za odkrycie setek egzoplanet poza naszym Układem Słonecznym, przewiduje, że ludzie odkryją życie pozaziemskie w ciągu najbliższych 30 lat. 

52-letni profesor Uniwersytetu Cambridge otrzymał tegoroczną Nagrodę Nobla w dziedzinie fizyki za odkrycie setek planet, krążących poza naszym Układem Słonecznym. Queloz, który doczekał się przydomku "łowca planet", jest przekonany, że nie jesteśmy sami we wszechświecie. Szwajcar dał temu wyraz w rozmowie z The Telegraph:

Nie wierzę, że jesteśmy jedynym życiem we wszechświecie. Jest przecież tyle planet, a wszystkich gwiazd nie da się zliczyć. Warunki, które doprowadziły do powstania życia na Ziemi, muszą być obecne również gdzie indziej. Mówiąc o życiu w kosmosie nie mam na myśli zielonych ludków, lecz nawet najprostsze organizmy. Należy pamiętać przecież, że życie na Ziemi zaczęło się miliony lat przed pojawieniem się pierwszych zwierząt.

Queloz wyraził przekonanie, że najdalej za 100 lat obce życie pozaziemskie będzie nam doskonale znane. "Łowca planet" wysoko ocenia również szanse na opracowanie maszyny, która już za 30 lat pozwoli ludziom na wykrywanie innych form życia w odległych galaktykach:

Naukowcy nie szukaliby życia pozaziemskiego, gdyby nie byli przekonani, że ono istnieje. Zarówno NASA, jak i Europejska Agencja Kosmiczna, uparcie dążą do osiągnięcia tego celu.

Queloz jako pierwszy potwierdził istnienie egzoplanety, która przebywa na orbicie gwiazdy innej niż Słońce. Jego odkrycie jest uznawane za kluczowy moment w astronomii, ponieważ nigdy wcześniej nie znaleziono żadnej innej planety, przebywającej poza naszym Układem Słonecznym.

Od czasu odkrycia, Szwajcar z powodzeniem rozwinął tzw. technikę Dopplera, prowadząc do zidentyfikowania około 1900 kolejnych planet. 10% z nich odkrył sam Queloz.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj