Łazik Perseverance sfotografował na Marsie niezwykłe zjawisko
Image
Łazik Perseverance sfotografował efekt halo wokół Słońca. Artykuł na ten temat został opublikowany w Geophysical Research Letters.
Aureola to zjawisko atmosferyczne, w którym wokół źródła światła (zwykle Słońca) pojawia się świetlista aureola. Zasadniczo powstają one dzięki kryształkom lodu w górnych warstwach troposfery, na wysokościach 5-10 kilometrów. Aureole są różnego rodzaju i zależą od kształtu kryształów, z których powstały.
Teraz podobny efekt atmosferyczny zarejestrowano na Marsie. Samo zjawisko zaobserwowano 15 grudnia 2021 r., ale artykuł z jego badaniem ukazał się dopiero teraz. Halo na Marsie ma postać okręgu w odległości 22 stopni od Słońca i było obserwowane przy zimnej i pochmurnej pogodzie. Według naukowców może być tworzony przez kryształki lodu w postaci sześciokątnych graniastosłupów (lub kolumn), mierzących do ponad 11 mikrometrów długości i średnicy. Kryształy pierwotnie znajdowały się na wysokości 40-50 kilometrów, a podczas okresu obserwacji mogły opadać na wysokość 3-12 kilometrów.
Aby taka aureola powstała, konieczne jest przesycenie atmosfery wodą, dlatego rzadko pojawiają się na Marsie. Prawdopodobnie najczęściej widuje się je w środku lata w północnych regionach podzwrotnikowych.
- 2458 odsłon
Dodaj komentarz