Łazik Perseverance znajduje lśniący srebrny przedmiot na marsjańskiej skale

Kategorie: 

Źródło: NASA

Nie ustają kolejne  dziwne obserwacje na Marsie. Po drzwiach wykutych w skale, tym razem 13 czerwca 2022 r. łazik Perseverance NASA zrobił zdjęcie błyszczącego, srebrzystego obiektu wciśniętego między dwie skały na dnie krateru jeziora Jezero na Marsie, które łazik bada od lądowania w lutym 2021 r. 

Jednak zdaniem NASA to znalezisko nie jest dowodem na wysoko rozwinięte życie na Marsie, a jedynie częścią powłoki termoizolacyjnej, która kiedyś pokrywała obudowę modułu z łazikiem.

 

Prawdopodobnie jest to kawałek osłony termicznej, który mógł oderwać się podczas ostatniego etapu opadania pojazdu w 2021 r., kiedy uruchomiono silniki odrzutowe. Ten błyszczący kawałek folii jest częścią koca termicznego służącego do kontrolowania temperatury. Zaskakujące jest to, że znaleziono go tak daleko od miejsca lądowania, bo lądowisko znajduje się około 2 km stąd. Zagadką pozostaje, czy ten przedmiot znalazł się tutaj zaraz po upadku, czy też został niesiony z daleka przez wiatr.

 

To nie pierwszy raz, kiedy Perseverance bada sprzęt na Marsie, który pomógł mu bezpiecznie wylądować. Wcześniej robił zdjęcia swojego spadochronu, a 19 kwietnia malutki helikopter NASA Ingenuity przeleciał nad wrakiem sprzętu do lądowania i spadochronem łazika, robiąc spektakularne zdjęcia pod różnymi kątami. Urzędnicy NASA twierdzą, że zdjęcia lotnicze pomagają inżynierom ocenić stan materiałów, które wylądowały na Marsie, co pomoże im w projektowaniu przyszłych misji marsjańskich.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj