Legendarne „mityczne potwory”, które okazały się prawdziwe – Okapi

Image

Źródło: Wikipedia

Okapi to afrykański ssak przypominający skrzyżowanie zebry i osła. Ich jedyną dziwaczną cechą są dwie pokryte włosami, przypominające rogi struktury zwane ossikonami, które znajdują się tuż nad oczami. Może to zabrzmieć dziwnie, ale okapi w rzeczywistości należy do rodziny żyraf, a te występy są pod wieloma względami podobne do rogów żyrafy.

 

Okapi nie jest niczym szczególnym, a już na pewno nie w porównaniu z kałamarnicą olbrzymią czy dziobakiem. Jednak do 1901 r. uważano go za mit. Problem polegał na tym, że jego środkowoafrykańskie siedlisko było już dobrze znane europejskim odkrywcom, a ponieważ nigdy go nie widzieli, nie wierzyli w opowieści mieszkańców o okapi.

 

Okapi zamieszkują niezwykle gęste lasy i prowadzą spokojne, samotne życie. Nawet miejscowi, którzy opowiadali o nich historie, widywali je bardzo rzadko. Ich wiedza o okapi opierała się głównie na dowodach pozostawionych przez zwierzęta, takich jak odciski stóp, a nie na rzeczywistych obserwacjach.

 

W 1890 r. Sir Henry Stanley był pierwszym Europejczykiem, który opisał tego ssaka po podróży przez ten region. Nie miał jednak twardych dowodów, więc okapi pozostały „fikcją i mitem”. Dopiero w 1901 roku zoolog Sir Harry Johnston z pomocą miejscowych mieszkańców uzyskał czaszkę i kilka skór. Dzięki tym fizycznym dowodom istnienie okapi zostało ostatecznie potwierdzone.

 

Okapi został sfilmowany na wolności dopiero w 2008 roku, co powinno dać wyobrażenie o tym, jak trudno jest wytropić to piękne zwierzę.

Ocena:
Brak ocen