Lew - mutant spogląda na mieszkańców z fasady zabytkowej kamiennicy w Kursku

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Kurski lew – mutant stal się bohaterem Internetu. W sieciach społecznościowych ludzie dyskutują o skutkach rekonstrukcji obiektu dziedzictwa kulturowego  o znaczeniu regionalnym przy ulicy Sowieckiej w Kursku.

 

Sprawę nagłośnili użytkownicy forum lokalnego portalu Pikabu. Ludzie starają się ustalić, kto i kiedy wykonał niezwykła pracę. Budynek przy ulicy Sowietskiej 3 w Kursku powstał w pierwszej dekadzie dwudziestego wieku. Wybudował go bogaty kupiec Puzanow. Jak podano na stronie Old-kursk.ru, po rewolucji październikowej dwór został znacjonalizowany, a w latach dwudziestych mieściła się tam poradnia gruźlicza. W 1946 roku urządzono w obiekcie galerię sztuki.

 

13 maja 1947 w gazecie „Kurska  Prawda” pisano: „Otwarcie galerii w nowej, przestronnej sali to wielkie wydarzenie w życiu kulturalnym Kurska”. W obiekcie na powierzchnie 600 m2 eksponowano kolekcje obrazów i rzeźb. Obecnie dawny Dwór Puzanowa wykorzystywany jest raczej jako magazyn dzieł sztuki, a wystawy odbywają się przy ulicy Gogola. Społeczność internetowa skupiła jednak swoją uwagę na rzeźbach i maszkaronach, zdobiących fasadę zabytkowej kamiennicy. Jej członkowie snują domysły i założenia, dlaczego wygląd jednej z lwich głów odbiega od innych i straszy przypadkowych przechodniów?

 

Igor Pripaczkin, dyrektor galerii sztuki imienia A. A. Dejneki w wywiadzie dla internetowego wydania 46tv tłumaczy to w następujący sposób:

„Pracuję tu od 1984 roku i ten pysk już wtedy tak wyglądał. Trudno mi powiedzieć, czy w latach sześćdziesiątych, czy wcześniej budynek był restaurowany i pewnie wówczas popełniono jakiś błąd w sztuce konserwatorskiej. Kamienica nie zawsze była zabytkiem, a remont został wykonany, kiedy nie przysługiwał jej ten status”.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj