Lewitacja - pokaz mocy świadomości czy niewyjaśnione zjawisko fizyczne?

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Lewitacja, zdolność uniesienia ciała ponad ziemią bez użycia fizycznych sił, jest zjawiskiem, które od wieków fascynuje i intryguje zarówno naukowców, jak i laików. Liczne historie ludzi zdolnych do tego niezwykłego uniesienia, bez wyraźnej przyczyny czy środków, przewijają się przez strony historii. Szymon Mag, znany z legendy o jego lewitacji podczas przemówienia w Rzymie, jest jednym z takich przypadków.

 

Niemniej znanym, a jednocześnie dobrze udokumentowanym przypadkiem, jest historia Świętego Józefa z Copertino. Żyjący w XVII wieku, czasem unosił się na wysokość kilku metrów nad ziemią, a innym razem latał wysoko w powietrzu, na oczach zaszokowanych tłumów we Włoszech. Ciekawość budzi fakt, że podczas procesu kanonizacji kościelnej zgromadzono aż 150 relacji naocznych świadków, szczegółowo opisujących te zdarzenia.

 

Równocześnie z Copertino, w areszcie domowym w Rzymie, przebywał Galileo Galilei. Obaj byli podejrzliwie obserwowani, choć z różnych powodów - jeden był mistykiem, a drugi jednym z pionierów nowoczesnej nauki. Co ciekawe, Kościół mógł uznać Copertino za heretyka, a jego lewitację wyjaśnić jako symptom opętania przez diabła, ale jego skromność, pobożność i nieśmiałość wobec swoich niezwykłych zdolności przekonały inkwizytorów do innego podejścia.

Lewitacja Józefa z Copertino nie była wynikiem świadomego działania. Pojawiała się w stanie ekstazy, kiedy to w czasie mszy miał być tak wzburzony, że wchodził w odmienny stan świadomości i zaczynał lewitować.

 

Lewitacja, mimo swojej tajemniczości, nie jest pozbawiona naukowych teorii tłumaczących to zjawisko. Jedna z nich zakłada, że lewitacja może być wynikiem zmian pola magnetycznego w pobliżu osoby. Inni naukowcy sugerują, że zjawisko to może być związane ze zdolnościami psychicznymi, które można rozwijać poprzez medytację i inne praktyki.

 

Pojawiły się również teorie zakładające, że lewitacja może być spowodowana efektem Bosego-Einsteina, znanym ze specyficznych zachowań atomów w skrajnie niskich temperaturach. Mimo to, nauka nie zdołała do tej pory jednoznacznie wyjaśnić fenomenu lewitacji. Niektórzy twierdzą, że są zdolni do lewitacji, jak Maria de Villareal, choć w większości przypadków brakuje naukowych dowodów na to. Część naukowców postrzega lewitację jako coś więcej niż zjawisko fizyczne, wiążąc je z duchowością i osiąganiem wyższych stanów świadomości.

Lewitacja to temat owiany tajemnicą, niezrozumiały dla nauki i społeczeństwa. Pomimo różnorodnych teorii i badań, to zjawisko nadal pozostaje niewyjaśnione, a jego ostateczne rozwiązanie może stanowić jedno z największych wyzwań dla przyszłych pokoleń naukowców.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika wiktor wektor

Ktoś kiedyś powiedział; te i

Ktoś kiedyś powiedział; te i inne rzeczy większe czynić będziecie.. A ktoś inny rzekł; nie wolno im spożywać owocu z "drzewa" poznania dobrego i złego (prawdy) aby się nie stali bogom (obcym) podobni. Prawda zawsze "leży" na wyciągnięcie ręki.. ale pozostaje niewidoczna dla "ślepych" tak samo jak elektryczność dla ludzi w średniowieczu... mogli z niej korzystać ale nie mieli o tej sile bladego pojęcia. Tak samo jest z "mocami" - czasem gdzieś pojawia się jakiś mistyk, który coś potrafi a reszta patrzy na niego jak na bóstwo.. nie zdając sobie sprawy, że co potrafi jeden - potrafią wszyscy. Jedyne co trzeba zrobić to przekroczyć barierę własnych ograniczeń świadomości. Jak ktoś oglądał film: "Fenomen" to będzie wiedział o czym piszę. Sęk w tym, że ten zakaz (drugie zdanie) przez stulecia pielęgnowali wszelkiej maści "kapłani kościoła" skutecznie eliminując wszystkich, którzy mogli coś o tym więcej powiedzieć.

To tyle teorii - bo praktyki nie mam.

Skomentuj