Ludzie często mają wrażenie, że ktoś ich obserwuje

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Czy kiedykolwiek miałeś wrażenie, że jesteś obserwowany? To uniwersalne doświadczenie, potwierdzone przez naukę, wydaje się być wspólne dla większości z nas. Ankiety przeprowadzone w Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych i Skandynawii pokazały, że ponad 80% kobiet i prawie trzy czwarte mężczyzn doświadczyło uczucia bycia obserwowanym.

 

Różne badania wskazują, że to uczucie można odtworzyć w warunkach laboratoryjnych. Profesjonalni obserwatorzy, tacy jak prywatni detektywi czy paparazzi, potwierdzają prawdziwość tego zjawiska. Sir Arthur Conan Doyle, twórca Sherlocka Holmesa, opisał to uczucie w literaturze. Również William Carter, dowodzący patrolem Gurkha podczas operacji antyterrorystycznej, przytoczył osobiste doświadczenie, gdzie uczucie bycia obserwowanym uratowało mu życie.

 

Uczeni nie są w stanie jednoznacznie wyjaśnić tego zjawiska, często odrzucając je jako przesądy. Jednak zasługuje ono na poważne badania, mogąc odkryć tajemnice naszego mózgu. Eksperymenty dotyczące „bezpośredniego spojrzenia” prowadzone od lat 80. XX wieku, wykazują, że ludzie mają rację w około 55% przypadków, co przewyższa przypadkowe domysły. Wyniki tych badań zostały także opublikowane w czasopismach naukowych.

 

Podstawowe pytanie brzmi: jak to możliwe? Jak nasz mózg wykrywa, że jesteśmy obserwowani? Jedna z hipotez sugeruje, że nasza skóra działa jako czujnik. Jednak to wydaje się nieadekwatne, ponieważ uczucie bycia obserwowanym nie zależy od obszarów nagiej skóry.

 

Inną hipotezą jest to, że słabe pole elektromagnetyczne wokół naszego ciała wychwytuje spojrzenia. Nasze ciała, zwłaszcza mózg, wytwarzają energię elektryczną, którą mogą rejestrować elektrody EEG. Możliwe, że nasze pole elektromagnetyczne rejestruje zaburzenie, gdy ktoś na nas patrzy.

 

Inna teoria sugeruje, że widzenie jest procesem pasywnym, a światło odbijające się od obiektów jest interpretowane przez nasz mózg. Jednakże, niektórzy naukowcy proponują teorię „ekstramisji”, sugerującą, że widzenie może mieć charakter zewnętrzny. Teoria ta wydaje się bardziej intuicyjna, sugerując, że widzimy świat nie tylko w naszym mózgu, ale także na zewnątrz. To mogłoby wyjaśnić, jak możemy wyczuwać spojrzenia innych osób.

 

Niezależnie od teorii, zjawisko bycia obserwowanym pozostaje fascynującą zagadką, która łączy elementy psychologii, biologii i neurologii. Pomimo postępów w badaniach, tajemnica ta wciąż pozostaje niewyjaśniona, pobudzając ciekawość naukowców i laików na całym świecie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj