Ludzkie DNA posiada dodatkowy, ukryty kod

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy poinformowali właśnie o swoim nowym odkryciu. Okazuje się, że w ludzkim DNA znajduje się drugi ukryty kod, zawierający informacje które mogą zmienić sposób odczytywania instrukcji jakie znajdują się w naszym DNA oraz interpretację mutacji, które wpływają na zdrowie i powstawanie chorób.

 

Środowiska naukowe oczekują, że nowe odkrycie pomoże w lepszym diagnozowaniu chorób, a także w opracowywaniu nowych kuracji. Odkrycia dokonano w ramach pracy projektu ENCODE, którego celem było dokładne zbadanie tego, jakie elementy DNA są istotne dla przechowywania informacji na temat funkcji biologicznych zaprogramowanych w ludzkim genomie.

 

Od czasu, gdy po raz pierwszy odszyfrowano kod DNA sądzono, że jest on odpowiedzialny jedynie za kodowanie informacji na temat białek. Teraz jednak okazało się, że w genomie jest zaszyty drugi język. Jeden z nich rzeczywiście opisuje tworzenie białek, a drugi instruuje komórki jak kontrolować geny. Jeden z języków jest napisany nad drugim i dlatego tak długo nikt tego nie odkrył.

 

 

To zadziwiające odkrycie jest kolejnym dowodem na to, że DNA jest niezwykle potężnym "urządzeniem" do przechowywania informacji, z którego bardzo chętnie i umiejętnie korzysta natura. Jego podobieństwo do nowoczesnych języków programowania w informatyce jest zdumiewająca.

 

Fakt, że kod genetyczny może jednocześnie zapisać dwa rodzaje informacji oznacza też, że wiele zmian w DNA na tym poziomie zapisu danych może tez prowadzić do powstawania chorób poprzez zaburzenia kontroli genetycznej nad komórkami.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj