Ludzkość wyśle do obcych cywilizacji komunikat o katastrofie klimatycznej na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Wikipedia

Już 5 października bieżącego roku zostanie wyemitowany komunikat radiowy w kierunku układu planetarnego TRAPPIST-1, informujący ewentualne pozaziemskie cywilizacje o katastrofalnych zmianach klimatu na Ziemi. 

 

Wiadomość ta zostanie napisana przez grupę ekspertów METI International, składającą się z socjologów, historyków, antropologów i artystów, którzy są przekonani, że ludzkość może skorzystać na kontakcie z innymi cywilizacjami, a także, że trzeba nie tylko czekać na obce wiadomości wysłane do Ziemian, ale także aktywnie wysyłać je do nich.

 

Mówimy o tzw. koncepcji METI – Messaging to Extra-Terrestrial Intelligence, zaproponowanej przez nieżyjącego już rosyjskiego radioastronoma Aleksandra Zajcewa i różniącej się od tradycyjnego SETI tym, że w tym przypadku Ziemianie są zapraszani do podejmowania aktywnych prób kontaktu z inteligentnymi istotami na zewnątrz. Układ Słoneczny tak często, jak to możliwe, aby z kolei mieć szansę na otrzymywanie podobnych międzygwiezdnych komunikatów adresowanych do nich.

 

Październikowa wiadomość, zbiegająca się w czasie z rocznicą wystrzelenia w kosmos pierwszego sztucznego satelity Ziemi – sowieckiego Sputnika-1 – ma zostać wysłana ze stacji naziemnej Gunhilly Satellite, znajdującej się w brytyjskim hrabstwie Kornwalia. „Wszyscy obcy, którzy otrzymają naszą wiadomość, nie będą zaskoczeni, gdy usłyszą o naszym kryzysie klimatycznym” – powiedział Douglas Vakoch, prezes METI International. „Mieli dziesięciolecia, aby z daleka obserwować naszą sytuację”. Komunikacja ma zacząć się od przekazania uniwersalnej wiedzy naukowej - na przykład układu okresowego pierwiastków Mendelejewa.

 

System TRAPPIST-1 znajduje się w odległości 39 lat świetlnych od Ziemi, więc odpowiedź stamtąd, jeśli nadejdzie, powinna poczekać co najmniej 78 lat. Możliwe jednak, że technologicznie zaawansowane życie pozaziemskie, które żyje w tym systemie, będzie znacznie bardziej zaawansowane niż ludzkość i będzie w stanie udzielić rozsądnych rad, jak walczyć z globalnym ociepleniem.

 

Dwa tygodnie temu dowiedzieliśmy się również o kolejnej kampanii mającej na celu wysłanie wiadomości do pozaziemskich cywilizacji, zatytułowanej Beacon in the Galaxy - BITG - „Galactic Beacon”, która jest zaktualizowaną wersją słynnej wiadomości przesłanej 16 listopada 1974 roku przez Arecibo, nieistniejące już obserwatorium radiowe w Portoryko, w kierunku gromady kulistej M13, znajdującej się w odległości 25 tysięcy lat świetlnych od Ziemi w konstelacji Herkulesa. Ma być wysłana z chińskiego radioteleskopu FAST.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj