„Magiczne” misy ze starożytnymi zaklęciami zostały odkryte w Izraelu

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Izraelska policja wraz z Urzędem Starożytności (IAA) przeprowadziła nalot na przemytników starożytnych artefaktów w mieście Ramat Szlomo. Według The Jerusalem Post, starożytne kosztowności były przechowywane w mieszkaniu, zaadaptowanym na magazyn. Podczas nalotu policja skonfiskowała setki starych monet, wiele starożytnych broni i sprzętów. Najdziwniejszym znaleziskiem w kolekcji, były jednak trzy „magiczne” artefakty, datowane na przełom V-VII wiek naszej ery.

Tego typu obiekty są nazywane misami zaklęć. W ich wnętrzu wygrawerowano starożytne zaklęcia, skąd bierze się przekonanie o ich magicznych właściwościach. W tym przypadku, teksty zostały napisane w języku hebrajskim i babilońsko-aramejskim. Naukowcy ustalili, że zaklęcia służyły do ​​zwalczania klątw, odstraszania demonów i chorób.

Źródło: Yoli Schwartz/Izraelski Urząd Starożytności

Na naczyniach, wspomniano między innymi aniołów Michała i Rafała, a także podano cytat: „Pan ochroni cię przed wszelkim złem”. Zgodnie z opinią ekspertów, przemytnik własnoręcznie  naprawił i odrestaurował miski, aby sprzedać je z zyskiem. Tego typu historie są nagminne od wybuchu wojny w Iraku w 2003 roku. Wówczas, na „czarnym rynku” znalazły się tysiące „magicznych” artefaktów.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj