Makabryczne święto w Boliwii – miejscowi ozdabiają czaszki swoich krewnych

Kategorie: 

Źródło: Kadr z Youtube

Makabryczne święto w Boliwii polega na tym, iż żyjący ludzie ozdabiają czaszki swoich zmarłych krewnych, podaje Euronews.

 

Dzień Czaszek obchodzony jest tradycyjnie po Wszystkich Świętych. Festiwal ma swoje początki jeszcze w kulturze rdzennych Indian, ale wiele obrzędów przejął tam Kościół Katolicki. Wielu Boliwijczyków trzyma w domu czaszki, które niegdyś należały do ich krewnych. Raz w roku ozdabiają jego bogato i wyprowadzają na cmentarz.

 

Ten dziwny obyczaj jest kolejnym przykładem przenikania się praktyk religijnych. Podobna dziwna mieszanina lokalnych wierzeń i chrześcijaństwa powstała na Haiti. Tam pomieszaniu uległy wierzenia afrykańskie i stworzyło to religię Voodoo. W tym przypadku mamy do czynienia z kultywowaniem tradycji z czasów gdy nikt jeszcze nie widział białych ludzi z Europy.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika 1488

U mej prababki na zapomnianej

U mej prababki na zapomnianej świętokrzyskiej wsi widziałem na strychu za dzieciaka czaszkę.
Dużo większa niż te na filmiku. Kiedy spytałęm "po co Ci babciu ta CZACHA?"; odpowiedziała mi coś w stylu " kiedyś wnusiu zrozumiecie"
 
Do tej pory nie rozumiem po co komu czaszki, tymbardziejjakaś zmutowana : )

Pozdrawiam Was !

Człowiek wilkiem człowiekowi, a kiwi kiwi kiwi : )

Portret użytkownika 1488

Nie neguję tego, iż

Nie neguję tego, iż żyli....tymbardziej, że trzymałem w ręku czaszkę, która to przypominała mi z wyglądu czachę "Simpsona" 
http://www.wallsave.com/wallpapers/1280x1024/simpsons/212709/simpsons-fonds-d-cran-homer-simpson-tous-les-212709.jpg
Tu o samej wsi:
"...historia osadnictwa na terenie Pełczysk ma dużo starszą metrykę i sięga ponad 6 tysięcy lat wstecz. Ziemia w tym miejscu jest prawdziwą kopalnią wiedzy o życiu i obyczajach ludów starożytnych. Zdumiewające odkrycia, których udało się dokonać w ostatnich latach, stawiają Pełczyska w rzędzie najcenniejszych dóbr dziedzictwa kulturowego Ponidzia, a jednocześnie najważniejszych stanowisk archeologicznych w skali całego kraju. Nagromadzenie materialnych śladów działalności ludzkiej w tym miejscu jest wręcz niewiarygodne, a każde kolejne badania przynoszą coraz bardziej zaskakujące odkrycia."

Człowiek wilkiem człowiekowi, a kiwi kiwi kiwi : )

Portret użytkownika pasjonat

Makabryczne to byly dzieci w

Makabryczne to byly dzieci w beczkach. Co kraj to obyczaj. Gdzie indziej trupa przebiera sie co roku, albo sadza na krzesle (pochowek) i zostawia w lesie, jeszcze gdzie indziej wiesza sie na drzewach jeszcze gdzie indziej pije sie z wykopanym trupem. Jeszcze gdzie indziej spi sie z trupem bo szkoda go zostawic. Takie to obyzcaje sa w krajach i nic nam do tego.
 
Dla mnie masakrą jest kremowanie zwlok i rozsypywanie w morzu. Albo zdjecia zibiego tez klasyfikuja sie do makabry Wink

Myślę, więc jestem...

Portret użytkownika b@ron

bardzo specyficzny sposób

bardzo specyficzny sposób okazywania szacunku i pamięci o zmarłych...odrąbać głowę ,ołupić  i ...ubrać czapeczkę ...rekwizyt można użyć do przeróżnych celów...np. jako popielniczkę ...( od 21 sekundy filmu) 

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika protos

Prawdziwie makabrycznym , a

Prawdziwie makabrycznym , a wręcz barbarzyńskim  wybrykiem jest latanie od drzwi do drzwi i wołanie - cukierek albo psikus - w dniu w którym wspominamy zmarłych  naszych bliskich . Zamiast chwili wspomnień , zadumy , refleksji o przemijaniu, mamy jakieś durnowate wygłupy. I to jest makabra , a to wciskanie na siłę obcych , barbarzyńskich zwyczajów ma dodatkowy, a właściwie jest to główny cel . Jeżeli zapomnimy o własnych Polskich obyczajach staniemy się nic nie znaczącym elementem pomieszkującym w tej globalnej wiosze, elementem zunifikowanym , łatwym do sterowania i do .. wydymania.

Strony

Skomentuj