Mapa Piri Reisa sławna i nierozwiązana do dzisiaj zagadka

Kategorie: 

Mapa Piri Reisa

W 1929 roku, grupa historyków odnalazła ciekawy artefakt. Była to niesamowita mapa narysowane na wygarbowanej skórze gazeli.  Badanie wykazało, że jest to oryginalny dokument, sporządzony w 1513 roku przez Piri Reisa, znanego admirała floty tureckiej z XVI wieku. To, co jest w tej mapie niezwykłe to zgodność szczegółów ze współczesnymi wydawnictwami kartograficznymi.  Wydawało się oczywiste, że można było to osiągnąć jedynie poprzez obserwacje lotnicze, a najlepiej satelitarne.

 

Aby zrozumieć skąd mogła się wziąć taka mapa trzeba trochę pogrzebać w życiorysie Piri Reisa.  Jego pasją była kartografia, a jego wysoka pozycja w siłach morskich Turcji dawała mu uprzywilejowany dostępu do Cesarskiej Biblioteki Konstantynopola. Po analizach mapy dokonanych współcześnie wiemy, że mogła zostać skopiowana z kilku innych kart, z których niektóre pochodziły sprzed IV wieku p.n.e. lub nawet wcześniej.

Mapa Piri Reisa odwzorowuje zachodnie wybrzeża Afryki, wschodnie wybrzeża Ameryki Południowej i północne wybrzeże Antarktydy. Linia brzegowa tego odkrytego w XIX wieku kontynentu jest szczegółowo odwzorowana.  Najbardziej zaskakujące jest zatem to, że udało mu się odnaleźć tak dokładną mapę Antarktydy na 300 lat przed jego oficjalnym odkryciem.

 

Co ciekawe mapa pokazuje linię wybrzeża, które znajduje się pod lodem.  Współcześni ludzie dochodzą do tego jak wygląda ten kontynent za pomocą nowoczesnej technologii, dlatego wydaje się wręcz nieprawdopodobne, aby znano takie dane w XVI wieku. Dowody geologiczne wskazują, że znajdująca się na mapie Ziemia Królowej Maud była wolna od lodu cztery tysiące lat p.n.e.

Oficjalna nauka mówi, że pokrywa lodowa obejmująca Antarktydę ma około miliona lat. Mapa Piri Reisa pokazuje wyraźnie, że północna część kontynentu została odwzorowana przed tym, gdy pokrył ją lód.  Dalsze i bardziej dokładne badania wykazały, że ostatni okres, gdy Antarktyda była częściowo wolna od lodu, zakończył się około 6000 lat temu.  Do tej pory jednak istnieją wątpliwości, co do tego, kiedy rozpoczął się ten okres wolny od lodu. Zakres  czasowy rozciąga się w przedziale od 13 0000 do 9000 lat p.n.e.

 

Zatem oczywiste pytanie brzmi: Kto odwzorował linię brzegową Ziemi Królowej Maud na Antarktydzie 6000 lat temu?  Nikt nie potrafi na to odpowiedzieć. Czy cywilizacja, która mieszkała wtedy na naszej planecie miała technologii lub potrzebę, aby zrobić coś takiego?

 

Powszechnie wiadomo, że według tradycyjnej historii, pierwsza ludzka cywilizacja pojawiła się na Bliskim Wschodzie około 3000 roku p.n.e. Kolejne to cywilizacja chińska i doliny Indusu.  Zatem żadna ze znanych nam cywilizacji nie mogła wykonać takiego zadania.  Zatem pojawia się oczywiste pytanie: Kto był tutaj tysiące lat temu i był w stanie robić rzeczy, które możemy powtórzyć dopiero teraz, za pomocą nowoczesnej technologii?

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika marcin

napewno nie jest rysowana w

napewno nie jest rysowana w okresie gdy lodu tam nie było powód prosty wtedy ani jedna linia brzegowa by nie paspwała mniej lodu= wiecej lądu
tturek przerysował coś choć sam nie wiedział co
egipcjanie opłyneli afrykę na kilka tyś lat przed Vasco da Gama nie zdziwił bym sie by inne cywilizacje też tego dokonały

Portret użytkownika RH+

gdyby to była mapa tworzona z

gdyby to była mapa tworzona z satelity, to obejmowałaby cały glob. To pierwsze. Wtóre - sposób rysowania mapy pokazuje, że była tworzona z morza (te róże wiatrów na mapie to azymuty do obrania w razie chęci podróżowania w konkretne miejsce) i rysowana z obserwacji. Nie jest dokładną mapą stałoodległościową ani stało kątową- jest najprostszą mapą rysowaną z wody. Co nie zmienia faktu, że nadal nie wiemy, kiedy został stworzony oryginał i przez kogo. 
Mapa rysowana z morza różni się od tej tyczonej satelitarnie tym, że przy rysowaniu z morza trudno dokładnie określić prędkość i pozycję aktualną, co za tym idzie trudno określić odległości i dystanse między punktami. Mapa tyczona satelitarnie nie ma tych niedoskonałości. 
proponowałbym autorowi wpisu i tym, którzy sugerują kosmiczne pochodzenie mapy, by wzięli do ręki mapy satelitarne, potem porównali je z mapami obserwacyjnymi i na koniec z kompletem map wsiedli na cokolwiek z żaglem i popłynęli gdziekolwiek. \Po kilku dniach obserwacji i żeglugi zobaczycie, że autor oryginału być może był kapitanem, ale na pewno nie statku kosmicznego. 
 
co do hipotezy homosapiensa o przekazywaniu informacji z satelity wprost do mózgu tego, kto to rysował - ta Twoja powłoka z wody czy czegokolwiek tam dawała takie zniekształcenia, że mapa nie ma zachowanych ani proporcji, ani odległości. No i to jest ten punkt - to udowadnia, że istniała ta powłoka sklepienia, do tego udowadnia, że mapa była rysowana z kosmosu. Homo - jesteś wielki

Portret użytkownika maniek

Błędne jest nasze założenie

Błędne jest nasze założenie że tylko obecna cywilizacja posiada technologię satelitarną i lotniczą...  na sumeryjskich tabliczkach można znaleźć rysunki samolotu czy helikoptera. A viemany też można znaleźć na kamiennych tabliczkach. Są także tabliczki potwierdzające że egipcjanie znali elektryczność... a co mogli znać ponoć jeszcze wspanialsi mieszkańcy atlantydy. A ruiny puma punku to co? technologia obróbki kamienia z puma punku mogła przewyższać tą używaną dzisiaj... nasz egocentryzm przesłania nam prawdę!!!

Portret użytkownika Deus

No własnie, ja też się jej

No własnie, ja też się jej doszukuję i coś nie mogę jej znaleźć. To chyba nie ta mapa. A twierdzenia jakoby było to odwzorowanie mogące mieć coś wspólnego ze zobrazowaniami satelitarnymi jest też nie do końca poprawne. Wystarczy włączyć google maps aby to stwierdzić.

Starałem uchwycić się ten sam obraz co na mapie turka. Aby zobrazować Antarktydę musiała by ona (ta mapa) sięgać dalej. Może któś oderwał ten kawałek, albo kozy na skórę nie starczyło Wink

Dopóki nie skorzys­tałem z In­terne­tu, nie wie­działem, że na świecie jest ty­lu idiotów. Stanisław Lem
 

Strony

Skomentuj