Matematycy potwierdzają, że wszechświat jest tylko hologramem

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Większość ludzi nigdy nie będzie w stanie pojąć tego, że rzeczywistość, która ich otacza jest tylko hologramem. Oznacza to, że to, co nasi naukowcy nazywają cząstkami elementarnymi to nic innego tylko wyrażenia matematyczne, a nie coś realnego.

 

Koncepcja, wedle której wszechświat jest tylko hologramem nie jest wcale nowa i świadczy za nią tak przytłaczająca liczba faktów, że musi to wprawić w osłupienie każdego racjonalistę. Jednak tak jak w filmie Matrix, nawet jeśli wiesz, że to co smakuje jak kurczak nie jest kurczakiem to iluzja jest tak ostateczna, że wydaje ci się, że nie masz na nic wpływu i miotasz się w rzece życia, mimo, że jest dokładnie odwrotnie i możesz kształtować swą przyszłość pozytywną wizualizacją otaczającej cię projekcji.

 

Jednym z naukowców, który zainteresował się tym zagadnieniem jest argentyński fizyk Juan Maldacena. Jak wszyscy fizycy teoretyczni poszukuje on teorii wszystkiego, która powiąże specyfikę splątania kwantowego, tuneli czasoprzestrzennych i zasad świata holograficznego.

 

Już w 1997 roku wydał on pracę, w której dowodził, że grawitacja w naszym wszechświecie jest wynikiem wibracji strun, które są z kolei projekcją jakiegoś bezgrawitacyjnego jednowymiarowego wszechświata. Według hipotezy Maldaceny grawitacja powstaje na skutek nieskończenie cienkich ciągów wibracyjnych, co oznacza, że można na nią patrzyć z punktu widzenia nowoczesnej mechaniki kwantowej.

 

Społeczność naukowa dosyć dobrze przyjęła hipotezę Maldaceny. Pomimo faktu, że istnienie wielu wymiarów może się wydawać szokujące, obecnie jest to jedno z niewielu wyjaśnień, dla wielu różnych sposobów interakcji cząstek elementarnych. Niemniej jednak hipoteza potrzebuje silnych dowodów matematycznych.

 

Potwierdzenia holograficznej hipotezy podjął się zespół japońskich fizyków kierowanych przez Yoshifumi Hyakutake z Ibaraki University. Uczeni napisali dwa artykuły, o modelach kwantowej czarnej dziury i o równoległym wszechświecie. Wszystkie wyliczenia jakie podano wspierają teorię Maldaceny.

 

Niestety, nie da się zweryfikować tego eksperymentalnie. Nie ma nawet pomysłu i nikt nie wie jak potwierdzić istnienie wszechświata bezgrawitacyjnego istniejącego równolegle do naszego. Jednak, matematyka jest przekonującym dowodem na poprawność tej teorii.

 

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika jaa

jeżeli posadzisz nasienie

jeżeli posadzisz nasienie drzewa i chcesz mieć duże drzewo to musisz czekać dość dlugo aby wyrosło i urosło. jeżeli robisz to po raz pierwszy i nie masz pewności jak to będzie to po miesiącu uznasz, że to kit. A drzewo da efekty dopiero po pięćdziesięciu latach. Wtedy już dawno albo będziesz gdzieś indziej albo zapomnisz po co posadziłeś drzewo. Chociaż możesz też korzystać z niego. jeżeli chcesz szybszych efektów to sadzisz coś co wyrośnie szybciej. i też muszisz wiedzieć co sadzisz i po co. jeżeli potrzebujesz zboża a posadzisz bratki to zboże ci nie wyrośnie tylko bratki. Powiesz, nie ma efektów, bo na bratki nie zwrócisz uwagi, nawet nie będziesz wiedział, że to posadziłeś.Wniosek? jak coś robisz to musisz wiedzieć co i po co. Jeżeli oczekujesz szybkich efektów to musisz posadzić coś co szybko wyrośnie. jezeli chcesz żeby drzewo szybko wyrosło to musisz ostroje podlewać i dbać głównie o nie. Jeżeli chcesz szybciej to albo sadzisz więcej czegoś co szybko rośnie i masz więcej korzyści o ile to sprzedasz albo kombinujesz w inny sposób. Z wizualizacją jest chyba podobnie. Jeżeli wizualizujesz coś komkretnego to musisz wiedzieć, że wizualizacja jest odpowiednia. Bo jeżeli nie jest albo czegoś jej brakuje to nic się nie wykluje. jeżeli wciskasz gaz w samochodzie przy wyłączonym silniku to samochód ruszy czy nie? nie ruszy. Trzeba zachować określoną kolejność czynności aby uzyskać jakiś efekt.

Portret użytkownika Książe

Po pierwsze matematycy moga

Po pierwsze matematycy moga sie mylic. W rachunkach tak bywa.
Po drugie hologram jest zapisem czyli ktos musial cos zapisac co wskazuje na twórce, a ten robił to w jakims celu by bylo tak, a nie owak.
Po trzecie rzeczywistością jest to co jestemy w stanie odebrac zmyslami ludzkimi, tak skonstruwoanymi by odbierac tyle ile nalezy, a to co jest poza tym jest poza rzeczywistoscia ludzka, wiec jest domyslem lub wciaz czyms niezbadanym...
Po czwarte jesli by dodac inne wymiary (w dowolnej liczbie), ktore przyjmiemy za rzeczywistosc nie stanowia istoty ludzkiej. Lepiej pozostac czlowiekiem. Smile
Podsumowujac. Gdy na cos nie ma pewnych dowodów pozostaje to tylko domysłem. Ktos musial stworzyc jakis system i jesli to zrobił to na pewno to poukladal tak by bylo jak nalezy - inaczej bylby glupcem (kwestia zaufania lub gustu?!). Moga istniec rzeczy, ktorych jednostka nie moze pojac/udowodnic, ale sa one czescia naszej rzeczywistosci i choc nie odbiera sie jej wprost to ma ona jakis wplyw, ale nie na tyle by miala zmieniac znaczaco nasza rzeczywistosc i miala nas pochlaniac.
ps. Matrix jak w filmie to swiat zupelnej ułudy i jest pewne porównanie, ale róznica jest taka, ze tam ktos bedac "w tej kapsule" juz byl martwy, byl wyczerpywany na rzecz czegos, natomiast analogicznie kazdy czlowiek tutaj - przynajmniej w znacznej wiekszosci ma wybór wziecia konkretnej z tych pigułek. A nie tylko wybraniec.

Portret użytkownika jaa

każdy może zauważył, że każda

każdy może zauważył, że każda teza albo prawie każda, a raczej na pewno taka która ma jakieś argumenty "za"
wydaje się być wiarygodna i prawdziwa. Tak długo aż pojawią się nowe argumenty lub wyrośnie nowe pokolenie, które obali popularną tezę. Ale dopóki trwa wydaje się logiczna, wiarygodna i prawdziwa. Czy to znaczy, że świat w danym momencie jest taki jak wskazuje teza? Czy tylko, że postrzeganie świata zależy od stopnia możliwości poznania badaczy?  

Portret użytkownika kp

w jakiej rozdzielczosci

w jakiej rozdzielczosci odbywa sie projekcja hologramu w ktorym zyjemy?naukowcy od wiekow usiluja zglebic tajemnice najmniejszych czastek z jakich jestesmy zbudowani.wiadomo-z najmniejszych czastek znanych nauce-elementarnych.czym sa czastki elementarne?sa to najmniejsze skladowe materi ktorych struktora wewnetrzna jest nie poznana.jeszcze niedawno byly to elektrony i protony obdarzone ladunkami elektrycznymi o wartosciach-i+ oraz neutrony pozbawione takich atrakcji.ale nauka poszla naprzod i odkryto kwarki.na dzien dzisiejszy to jest podstawowa czastka elementarna ktora sklada sie-i tu przyjmuje sie ze sklada sie z jednowymiarowego wlokna ktore drga z okreslona czestotliwoscia ktora okresla wlasciwosci materi,(czestotliwosc drgan) ktora to materia ulega projekcji  odbieranej przez obserwatora.owe wlokna ulegaja splataniu ktore uklada sie w struny ktore wibrujac tworzac projekcje wszechswiata ktora odbiera obserwator wyposarzony w sensory zdolne by dac owemu obserwatorowi swiadomosc ktora w sposob interaktywny jest splatana z owa projekcja siecia wzajemnych powiazan.podsumowujac-temat jest ciezki,ale realny i na czasie.niby nie ma wplywu na to jak smakuje na kromka chleba naszego codziennego, ale wiedziec to byc i chwala autorowi artykulu ze rozbudza nasza ciekawosc.

Strony

Skomentuj