Matematyka dowodzi, że obce cywilizacje muszą istnieć

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Frank Drake w latach 60' XX wieku starał się opisać mechanizy, które wpływają na szanse powstania cywilizacji pozaziemskich. Doprowadziło to do powstania tak zwanego równania Drake'a, które pozwoliło badaczowi na wysnucie, ile cywilizacji technologicznych istnieje bądź istniało w naszej Galaktyce. Co jeśli ludzkość jest zbyt prymitywna aby wysnuwać takie wnioski?

Prawdopodobieństwo, że znajdziemy pozaziemskie obiekty technologiczne, zależy od naszej chęci, a nie tylko od tego, czy takie przekazy istnieją. Dużym wkładem w te poszukiwania jest JWST znajdujący się obecnie milion kilometrów od Ziemi w drugim punkcie Lagrange'a L2. Umożliwi on nam to wyświetlenie trajektorii 3D obiektów z dużą dokładnością i określenie wszelkich nietypowych sił działających na ciała niebieskie.

 

Ponadto JWST będzie w stanie określić widmo promieniowania podczerwonego i odbitego od obiektu światła słonecznego, co pozwoli na wyciągnięcie potencjalnego wniosku na temat składu jego powierzchni. Nie należy wykluczać, że dzięki takim instrumentom natrafimy na relikty, które mogą emitować jakiś rodzaj sygnału.

Warto zresztą przypomnieć badanie z 2016 roku. Naukowcy z University of Rochester w Nowym Jorku zmodyfikowali równanie Drake'a i stwierdzili, że inteligentne obce cywilizacje definitywnie istniały przed naszą. Korzystając z odkryć dzisiejszej nauki oraz modyfikując formę i intencję równania Drake'a ustalono wskaźnik prawdopodobieństwa tego, że jeden lub więcej gatunków istot technologicznie ewoluowało w dowolnym miejscu i w dowolnym czasie w historii obserwowalnego Wszechświata.

 

Zmodyfikowane równanie, zawierało aktualne dane z należącej do NASA satelity Kepler, odnośnie liczby egzoplanet, na których mogłoby zagnieździć się życie. Zgodnie z obliczeniami badaczy z Nowego Jorku, prawdopodobieństwo tego, że Ziemia jest jedyną planetą z rozwiniętą cywilizacją, nie jest zerowe. Zdaniem badaczy, dopóki prawdopodobieństwo, że na planecie nadającej się do zamieszkania rozwinie się gatunek technologiczny, jest większe niż ∼10-24 , ludzkość nie jest jedynym miejscem, w którym rozwinęła się inteligencja technologiczna.

 

Wynik obliczeń wskazuje, że ludzkość niepowinna poddawać się w swoich poszukiwanich. "Królowa Nauk" nie daje niestety jasnej odpowiedzi na odwieczne pytanie ludzkości.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika aqq

"∼10-24 "  ale chodzi o -14

"∼10-24 "  ale chodzi o -14 czy 10^24 ?

'prawdopodobieństwo tego, że Ziemia jest jedyną planetą z rozwiniętą cywilizacją, nie jest zerowe."

gdyby to prawdopodobieństwo było 1, to jestjedyna. zerowe prawdopodobieństwo oznacza pewność istnienia obcych. gdzie ty sie prawdopodobieństwa uczyłeś? w kościele?

tak to jest jak dyletanci nawet nie potrafią skopiować z sensem ukradzionych newsów

Skomentuj