Medycyna szamańska, zapomniane sposoby leczenia

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Człowiek zajmował się systematycznie terapią na długo przed pojawieniem się zachodniej medycyny. Nie da się w zasadzie oddzielić rozwoju jego kultury od rozwoju lecznictwa czy uzdrowicielstwa, znachorstwa. Dzisiejsza nauka patrzy na olbrzymią ilość metod dawnych poprzez pryzmat i prymat własnych założeń.

 

Choć założenie jest tylko przyjętą konwencjonalnie, na podstawie umowy przesłanką, to jednak naukowe założenia zdobywają powszechne zaufanie, zaś metody dawne lub nawiązujące do dawnych muszą przejawiać się i działać pokątnie. Oskarżenia o czary i gusła, o nieracjonalność i szkodliwość zabiegów medycyny naturalnej i ludowej są czymś właściwym dla zwolenników medycyny akademickiej, którzy tak czy inaczej mają możliwość oddziaływania na podejmowane prawnie decyzje lub sposób myślenia wielu ludzi, czyli są autorytetami.

 

Jeśli jednak poszukamy podstaw dla medycyny akademickiej, to musimy tak czy inaczej dojść do biologii, z biologii zaś do fizyki i mechaniki kwantowej. Wszystkie nowoczesne nauki empiryczne bazują na fizyce, nazywa się je naukami fizykalnymi. W samej fizyce natomiast nie odnajdujemy dostatecznej definicji człowieka, jego ciała, jego zdolności regeneracyjnych. Używając takich wyrazów jak „genom”, „komórka” wydaje się, że postępujemy słusznie, naukowo, ale „genom”, „komórka”, „mózg”, „neuron” czy jakiekolwiek inne określenie z punktu widzenia fizyki, dokładniej mechaniki kwantowej znaczy tyle, co „nie wiem”. Nauka nie daje nam nawet w przybliżeniu prawdziwego i pełnego obrazu ludzkiej natury, nie odpowiada nawet w liczącym się procencie na pytanie „kim jestem?”.

Ponieważ tak się dzieje, nie możemy być w ogóle pewni, że medycyna akademicka jest odpowiednią, tym bardziej najodpowiedniejszą z dostępnych w kulturze metod. Jeśli ma o tym decydować sama jej skuteczność, to warto wspomnieć jako praktyk, że metody naturoterapii, szamanizmu również są skuteczne.
Poza tym wiedza o człowieku, istniejąca na gruncie tradycji szamańskich, jest zdecydowanie bardziej interesująca i w odróżnieniu od medycyny akademickiej, koresponduje z mechaniką kwantową.

 

Według tej ostatniej to, co nazywamy grubym ciałem fizycznym, składa się z subtelnych rodzajów energii, których natura nie jest nauce znana. Poruszają się one w sposób nieopisany a narzędzia, które wykorzystuje się w celu obserwacji zjawisk materii, same zmieniają jej działanie (przez co uniemożliwiają dalsze badania).
To wielkie odkrycie zdaje się stawiać pomost pomiędzy światem medycyny szamańskiej i medycyny akademickiej. Szamani różnych kultur od wieków głoszą o istnieniu tzw. ciała energetycznego, które można wykorzystać do usuwania chorób i innych patologii organizmu.

Ciało to, ten energetyczny aspekt może zostać dostrzeżony dlatego, że każdy człowiek posiada zmysły, umożliwiające postrzeganie na tym poziomie materii. Mamy naturalne zmysły energetyczne, analogiczne do zmysłów fizycznych. Pojęcia, jakie związane są z ciałem energetycznym to pojęcie energii życiowej (chiń. Qi, tyb. Lung, skr. Prana), kanałów energii (chiń. Meridian, tyb. Tsa, skr. Nadi) i połączenia kanałów energii (chiń. Dantien, tyb. Korlo, skr. Czakra). Odpowiednie słowa znajdziemy również w innych tradycjach, także polinezyjskich (huna). Wszystkie one odnoszą się do uzdrawiającej energii, którą można odpowiednio gromadzić i rozprowadzać po ciele. Na Hawajach znana jest ona pod popularną nazwą Mana.

Poza ciałem energetycznym istnieją inne powłoki człowieka (skr. Pańczakośa), nazywane na Zachodzie ciałami subtelnymi (astralne, mentalne, przyczynowe).
Wszystkie one składają się na tzw. aurę, którą uzdrowiciele i bioenergoterapeuci odczytują za pomocą dłoni lub wizualizacji, oczyszczają i energetyzują, doprowadzając do fizycznych rewelacji. Aura daje także możliwość diagnozy i w przypadku doświadczonego bioterapeuty udowadnia to diagnoza medyczna.

Bardzo ważną częścią praktyki szamańskiej, choćby na gruncie hawajskiej huny, jest uzdrawianie wewnętrzne. Zachowanie się ciała energetycznego jest podyktowane zarówno przez zewnętrzne okoliczności, jak dieta, kondycja fizyczna itd., jak i przez wewnętrzne (emocje, uczucia, myśli, wyobrażenia). Dla działania energii w ciele ważne jest odpowiednie życie psychiczne, brak lęku, żądzy, pomieszania. To, że stany psychiczne działają na ciało fizyczne jest od dawna znanym i udowodnionym faktem medycznym. Szamanizm tłumaczy w jaki sposób dochodzi do tego zjawiska, że np. stres wywołuje choroby nowotworowe. Ciało mentalne człowieka komunikuje się z ciałem fizycznym poprzez energetyczny pomost zbudowany z kanałów energii i czakr.

Zjawisko wewnętrznego stresu, żywione obawy, podsycane negatywne obrazy, przedstawienia oparte o przeszłe doświadczenia są tym, co hamuje nasze zdrowie i blokuje nasz twórczy potencjał. Medycyna szamańska działa z jednakową pieczołowitością zarówno w aspekcie uzdrowień fizycznych, jak i uzdrowień psychicznych, wewnętrznych. Zdrowie jest całością i patologia w jednej dziedzinie pociągnie za sobą patologię w innej.

Szamanizm nie jest tylko sposobami radzenia sobie z cierpieniem, które już zaistniało, ale stylem bycia, który chroni nas przed chorobami. Z jego punktu widzenia dla naszego zdrowia znaczenie ma wszystko – także brak pieniędzy. Bieda dla przykładu to swoista choroba, która niecofnięta wywoła inne choroby.
Szamański styl bycia to przede wszystkim branie pod uwagę wiedzy na temat ciała energetycznego, kanałów i czakr oraz o sposobach harmonizacji na poziomie psychicznym, w skład czego wchodzą różne medytacje.

Na co dzień wykorzystujemy nasze ciało energetyczne, tyle że nieświadomie, nie licząc się z jego zdrowiem, ponieważ nie wiemy nic na jego temat. Przemęczając cało fizyczne działamy negatywnie na ciało energetyczne. Generujemy napięcia, które kumulowane skutkują osłabieniem jakiejś części ciała, a poprzez ciało energetyczne przenoszą się na poziomy wewnętrzne. Praca z ciałem energii, otwieranie i harmonizowanie czakr to sposoby stricte szamańskie na to, by człowiek mógł rozpocząć uzdrawiający proces na poziomie fizycznym i psychicznym. Niezbędna jest jednak odpowiednia edukacja, by osoba wiedziała, w jaki sposób powinna postępować, aby nie stworzyć kolejnych zaburzeń.

Za pomocą ciała energetycznego możliwe jest pozbywanie się tzw. chorób nieuleczalnych, a życie według jego praw da nam możliwość profilaktyki prozdrowotnej. Odnosi się ona zarówno do tego, jak unikać fizycznych czynników rujnujących nasze zdrowie i dobre samopoczucie, jak też w jaki sposób pozbywać się psychicznych uwarunkowań w postaci lęków, natręctw, negatywnych obrazów mentalnych.

 

Największy wpływ ma nasza wola. Szamanizmy są zgodne co do tego, że największy negatywny czynnik to nasza własna wola. Wola zaczyna swój wpływ już od subtelnych poziomów mentalnych i oddziałuje na sferę uczuć, emocji, energii i ciała. Jeśli wola to podstawa naszego braku zdrowia, to nauka akademicka, dla której wola człowieka jest tak wielką zagadką, jak Bóg czy dusza, nie przystaje do prawdziwego źródła problemów ze zdrowiem.

Nie podaje nam wiedzy, która naprawdę mogłaby nam pomóc i nie zachorować, i się uzdrowić. Wola bierze czynny udział zarówno w powstawaniu patologii, jak i w jej trwaniu oraz rozwijaniu się. Stanowi również środek, którym możemy się posłużyć by pozbyć się uciążliwości. Widzimy raczej inną tendencję. Człowiek kładzie się na stół operacyjny, zażywa leki, stosuje maści, czyli pozostaje bierny. Oddaje się w ręce lekarza, ale nie pracuje nad sobą. Dlatego nie rozwija trwałych zdolności w ciele energetycznym, które zapewniłyby mu pomyślne zdrowie i władzę nad zdrowiem. Staje się marionetką w rękach innych ludzi, środków chemicznych i okoliczności. Jest uzależniany i staje się uzależniony. Wola umożliwia samouzdrawianie, czyli samodzielne oddziaływanie na ciało energetyczne, otwieranie czakr i kanałów energii, co przywraca przepływ energii i regeneruje. Wola może także kontrolować stany psychiczne, myśli, emocje, uwalniać nas od lęku, obaw, wątpliwości, które stoją u podstaw każdego przeżywanego przez nas kryzysu. Najwięcej technik w szamanizmie to techniki samouzdrawiania. To jakby przeciwieństwo medycyny akademickiej, w której techniki autoterapii są nikłe.

Oddawanie się negatywnym myślom, lękom, obawom, troskom jest równie groźne, jak zażywanie substancji chemicznych, niewłaściwa dieta. Dzisiejszy człowiek może dzięki szamanizmowi dowiedzieć się zarówno o tym, jak żyć zdrowo na poziomie fizycznym, jak też w jaki sposób kontrolować swoje życie wewnętrzne, by nie generowało stresu. Poprzez pracę z ciałem energetycznym i czakrami będzie miał swobodny, pełen przestrzeni dostęp zarówno do jednego, jak i do drugiego aspektu. Tak historia naszych chorób, jak i aktualne cierpienia są mapą aktów naszej woli. Mamy możliwość, poprzez zrozumienie i zastosowanie zasad szamańskiej medycyny, zacząć rysować na niej dobre rzeczy.

 

 

 

www.muninszaman.blogspot.com

[email protected]

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Normin

No i spotkali się dwaj

No i spotkali się dwaj czarownicy jak równy z równym i odprawili wspólne czary.
- Brawo i dzięki za linka. Prawdę mówiąc to miałem napisać, że nasz czarny szamanizm można by
porównać do voodoo - ale chciałem uniknąć zażutów, że przeginam. Każde zboczenie ma swoje dziwactwa.
Nasz rodzimy "talib" modlący się do obrazka mordercy i najgorszego oprawcy przerobionego po kilkuset latach
przez innego zwyrodnialca na tzw."świętego"- nie może pojąć jak murzyni mogą czcić węża. Na dodatek
taki murzyn za groma nie pojmie jakim cudem taki np. wąż który urodzi stadko małych "wężyków" może
zostać "ZAWSZE DZIEWICEM"- paranoja. Dzikiemu różne głupoty można wcisnąć  ale tego "cudu" nie da rady.
Nasi czarnoksiężnicy swoim owieczkom od wieków wciskali taki kit i wiele innych - jeśli ktoś miał pecha i ta wiedza nijak nie chciała mu wejść do główki to palono go na stosie lub mordowano jeszcze w inny sposób. Oczywiście "nieomylni" baaardzo lubili "rozrywkę" więc delikwenta najpierw długo torturowano w bardzo
wyszukane sposoby, a do tego, to zwyrodnialcy mieli olbrzymią wyobrażnię.

Portret użytkownika iwan2229

baca jest prowokatorem od

baca jest prowokatorem od cała jego rola,myśli że coś wie ale...to że chrześcijanizm jest grubymi nicmi szyty widac na każdym kroku (np,zabrania bałwochwalstwa a po kościołach i domach katolików figurki obrazy ect.)jednakże nie wyklucza to istnienia Boga,Stwórcy,Projektanta.We wszystkich religiach świata chodzi o tego samego Boga,a w szkołach uczą nadal Darwina jako naukowej prawdy a potem wysyła dzieci na lekcje katechezy...jedno jest pewne jesteśmy tu na chwilę.istniejemy dzięki Stwórcy kimkolwiek jest i jakkolwiek jest nazywany,teoria ewolucji jest tak bzdurna że aż śmieszna .A baca jest jaki jest i inny nie będzie.:)pozdro4all.
ps.baca znalazłem piramide w nadreni północnej westfalii chcesz podeśle ci zdjęcia może jakąś ekspedycje przeprowadzisz:)

Portret użytkownika słoneczko

Metafizyka traktuje człowieka

Metafizyka traktuje człowieka jako istotę świadomą, ktora żyje w ciele fizycznym podlegającym wszystkim prawom przypisanym ciałom materialnym, po smierci natomiast zyje nadal w różnych ciałach duchowych.
W ciagu życia materialnego jestesmy siatką zwiazków z życiem innych ludzi, a także kształtami uformowanymi przez przyrodę, które nie pozostają bynajmniej bez wpływu.

Portret użytkownika kuzYn

  Szamanizm zawsze kojarzył

 
Szamanizm zawsze kojarzył mi się z placebo, ponieważ tylko leczy (podobno) chorych którzy w weń wierzą. Oczywiście to wielkie uproszczenie, i z pewnością to temat rzeka. W każdej kulturze można odkryć korzenie szamanizmu, choćby ze względu na to że to właśnie szamani byli ówczesnymi lekarzami ciała i duszy.
Można by było w uproszczeniu powiedzieć że szaman jest tylko łącznikiem pomiędzy światem materialnym, a duchowym. Pacjent tak naprawdę sam się leczy korzystając z naturalnych wewnętrznych mechanizmów. Szaman po prostu je uruchamia. Wikipedia tak to określa. " Szamanizm − zespół praktyk i wierzeń opierających swe pojmowanie relacji świata namacalnego do świata duchowego na fundamentalnej roli szamana jako osoby zdolnej do podróży ekstatycznych w zaświaty dla dobra swojej wspólnoty bądź jej poszczególnych członków".
[ibimage==16770==Oryginalny==Oryginalny==self==null]
Ślady szamanizmu odkrywa się w społecznościach na całym świecie. Oparte są na trzech piętrach organizacji świata: duchowym Świecie Dolnym, Świecie Środkowym - ziemskim - i Świecie Górnym, niebieskim świecie duchowym.
[ibimage==16771==Oryginalny==Oryginalny==self==null]
 
"Kim jest szaman? Szaman potrafi dostrzec i wykorzystać w swej praktyce energię kamieni, roślin, gór, rzek i zwierząt. Odkrywa także prastarą wiedzę swych przodków. Współdziała nie tylko z siłami przyrody, ale także ze wszystkimi dostępnymi elementami rzeczywistości, ich wartościami energetycznymi, z właściwym ich naturze sposobem włączania się w istnienie, rozważa splatające się ze sobą związki pomiędzy przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Bierze pod uwagę wszystkie tradycje, systemy religijne, psychologię, historię, medycynę, ludowe sposoby leczenia, biologię, astrologię, a także nową fizykę. Koncepcja szamanizmu pozwala rozbudowywać wiedzę na temat różnorakich zjawisk związanych z transformacją, leczeniem, materializacją i transcendencją. Magia przestaje być tajemnicą i staje się zrozumiała."
http://www.dobreksiazki.pl/b11521-szamanizm-prastara-madrosc-natury.htm

[ibimage==18164==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

 

Portret użytkownika baca

chrześcijaństwo to tez jest

chrześcijaństwo to tez jest szamanizm - jak wszystko co zydowskie i co choćby zahacza o religię
jedzenie komuni, czyli pożeranie ciała bożka - szamanizm
picie krwi - szamanizm
wszystko to już było u chazarskiej dziczy - przerabiali już wszelkie możliwe odmiany szamanizmu - kult fallusa też
no nic skoro artykuł marny a jesteśmy juz przy chazarach no to chociaż dowcip zapodam dobry:
dzwoni Palikot do Biedronia i pyta:
- Gdzie jesteś?
- Na Grodzkiej. A co?
- E nic, myślałem, że jesteś w Kaliszu...

Strony

Skomentuj