Miasto Taos i jego tajemniczy pomruk to wciąż niewyjaśnione zjawisko dźwiękowe

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Pośród malowniczych krajobrazów Nowego Meksyku, w sercu urokliwego miasta Taos, istnieje tajemnicze zjawisko dźwiękowe, które od dziesięcioleci zastanawia i niepokoi mieszkańców. Nazywane "szumem Taos", to enigmatyczne dudnienie jest słyszalne tylko dla niektórych, a jego pochodzenie do dziś nie zostało jednoznacznie wyjaśnione.

 

Szum Taos to nieuchwytne dźwięki o niskiej częstotliwości, które niektóre osoby słyszą w cichym ustroniu swoich domów. Przypomina nieustanny szum czy brzęczenie, porównywany do odgłosów działającego silnika lub odległego huku. Według relacji tych, których dotyka to zjawisko, najczęściej słyszalne jest w nocy, gdy otaczające hałasy są zminimalizowane.

 

Dźwięk ten był przedmiotem badań wielu naukowców i akustyków, jednak jak dotąd nie udało się jednoznacznie zidentyfikować jego źródła. Jedna z teorii sugeruje, że ma on związek z dźwiękami o niskiej częstotliwości generowanymi przez infrastrukturę przemysłową, taką jak podstacje energetyczne czy rurociągi. Niemniej, nie tłumaczy to, dlaczego tylko niektórzy ludzie są w stanie usłyszeć ten szum.

 

Alternatywne hipotezy sugerują, że szum Taos może być wynikiem indywidualnych różnic fizjologicznych w budowie ucha, które sprawiają, że niektóre osoby są bardziej wrażliwe na dźwięki o niskiej częstotliwości. Ta teoria wyjaśniałaby, dlaczego nie wszyscy mieszkańcy Taos są zdolni usłyszeć ten tajemniczy dźwięk.

 

Zjawisko to nie jest nowe. Pierwsze relacje o tajemniczym pomruku pochodzą z lat 90. XX wieku i od tamtej pory jest on przedmiotem licznych dyskusji mieszkańców Taos. Spekulacje dotyczące jego źródła są różne - od teorii zakładających działalność wojskową lub tajne eksperymenty, po te, które widzą w tym zjawisku elementy nadprzyrodzone.

 

Szum Taos to niezwykłe zjawisko, które wciąż przyciąga uwagę naukowców. Nadal prowadzi się jego badania i specjaliści mają nadzieję na odkrycie ostatecznej odpowiedzi na to, co go powoduje. Z kolei eksperci od psychologii dźwięku twierdzą, że szum Taos jest świetnym przykładem na to, jak dźwięk może wpływać na naszą psychikę i powodować niepokój. To zjawisko wymaga dalszych badań, abyśmy mogli w pełni zrozumieć jego wpływ na ludzi.

 

Mimo licznych hipotez i intensywnych badań, szum Taos nadal pozostaje tajemnicą zarówno dla mieszkańców miasta, jak i naukowców na całym świecie. Źródło tego dźwięku do tej pory nie zostało jednoznacznie zidentyfikowane. Może w miarę postępu technologicznego i naukowego uda nam się w końcu rozwikłać tę zagadkę. Niezależnie od tego, jaka ostatecznie okaże się prawda, szum Taos stanowi fascynujący przykład niezwykłości, które czasem skrywają przed nami nasze własne otoczenie.

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Nv 13 cr 78

 Raczej to mało prawdopodobne

 Raczej to mało prawdopodobne, że ten dźwięk jest emitowany poprzez ruchy warstw geologicznych , skłaniałbym się ku twierdzeniu, że jest to efekt zachodzących procesów chemicznych w jądrze ziemi. Ewentualnie podobny dzwięk emitują stacje transformatorowe i też linie wysokiego napiecia

Portret użytkownika wiktor wektor

A może ów chałas/dźwięk

A może ów chałas/dźwięk/buczenie powstaje całkiem naturalnie jako konsekwencja ruchów geologicznych, nie wywołujących trzęsienia ziemi a właśnie "dziwne dźwięki" ?. Dźwięk to przecież konsekwencja jakichś drgań a ruchy warstw geologicznych również mogą je powodować nie dając możliwości wskazania ich źródła. 

Skomentuj