Mieszkańcom Marsa grozi bombardowanie asteroidami

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Odkrycie naukowców z Chin rzuca nowe światło na wyzwania, przed jakimi staną przyszli mieszkańcy Czerwonej Planety. Według opublikowanego badania, przyszli badacze i koloniści Marsa będą musieli mierzyć się z bombardowaniem asteroidami, które może poważnie zagrozić ich bezpieczeństwu.

 

Zespół astronomów z Uniwersytetu w Nanjing przeprowadził kompleksową analizę śmieci kosmicznych znajdujących się w pobliżu Marsa. Okazało się, że w pobliżu sąsiedniego świata krąży wiele potencjalnie niebezpiecznych asteroid.

 

Naukowcy wykorzystali zaawansowane modele komputerowe, aby śledzić ruchy planet Układu Słonecznego i ponad 11 tysięcy asteroid przez okres 100 milionów lat. Wyniki symulacji pokazały, że przez sześć tzw. "okien" - obszarów o niskiej gęstości obiektów w pasie asteroid między Marsem a Jowiszem - może przelecieć około 10 tysięcy asteroid, które mogą spaść na Marsa.

 

Badacze zwrócili również uwagę na zjawisko dryfu asteroid, wynikające z efektu Jarkowskiego. Jest to siła powstająca, gdy oświetlone słońcem powierzchnie asteroid ponownie emitują otrzymaną energię, działając jak mini silniki odrzutowe. Symulacje wykazały, że każdego roku około 52 duże asteroidy niebezpiecznie zbliżają się do Marsa - około 2,6 razy więcej niż te, które co roku zbliżają się do Ziemi.

 

Stopień zagrożenia ludzi na skutek upadku asteroid będzie wzrastał proporcjonalnie do zagęszczenia kolonistów zamieszkujących Marsa. Oznacza to, że wraz z rozwojem przyszłych marsjańskich osad, zagrożenie to będzie się nasilać, stawiając przed ludzkością nowe wyzwania do pokonania.

 

Wyniki badania, opublikowane w czasopiśmie naukowym Monthly Notices of the Royal Astronomical Society Letters (MNRASL), stanowią ważny głos w dyskusji na temat bezpieczeństwa przyszłych misji na Marsa. Odkrycie chińskich astronomów rzuca nowe światło na wyzwania, przed jakimi staną przyszli mieszkańcy Czerwonej Planety, zmuszając nas do przemyślenia strategii kolonizacji i ochrony ludzkiej obecności na tym odległym świecie.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj