Miniaturowe statki kosmiczne mogą nie dolecieć do Alfa Centauri

Kategorie: 

Źródło: NASA

W kwietniu 2016 roku, gdy nieżyjący już astrofizyk Stephen Hawking i rosyjski miliarder Jurij Milner ogłosili projekt Breakthrough Starshot, wszyscy byli zafascynowani możliwością szybkiego zbadania najbliższego nam układu Alfa Centauri, położonego "jedynie" 4,3 roku świetlnego od Ziemi. Jednak każda inicjatywa, w pewnym momencie, napotyka na problemy. W tym przypadku, problem stał się oczywisty - miniaturowe statki kosmiczne będą narażone na promieniowanie, które może sprawić, że aparatura zostanie uszkodzona zanim dotrze do swojego celu.

 

Przypomnijmy, że w ramach projektu Breakthrough Starshot, Hawking i Milner chcieli zbudować miniaturowe i niezwykle lekkie statki kosmiczne, które będzie można wystrzelić do odległego systemu gwiezdnego. Urządzenie wielkości znaczna pocztowego, przy masie 1 grama, według założeń będzie mogło dotrzeć do systemu Alfa Centauri w ciągu 20 lat. Potężny laser o mocy 100 gigawatów mógłby rozpędzić statek kosmiczny do ponad 200 000 000 km/h, tj. około 20% prędkości światła.

 

Miniaturowe aparatury podczas długiego lotu będą narażone na promieniowanie kosmiczne. Może się okazać, że w trakcie misji, urządzenie ulegnie uszkodzeniu i przestanie prawidłowo funkcjonować. W takiej sytuacji, należałoby powtórzyć całą misję od nowa. Zdaniem naukowców z NASA i koreańskiego instytutu KAIST, promieniowanie jest największym problemem. Ministatki kosmiczne mogą oczywiście otrzymać dodatkowe zabezpieczenie, lecz wtedy zwiększy się ich masa, a co za tym idzie, podróż do układu Alfa Centauri wydłuży się.

 

Specjaliści proponują więc aby zastosować tranzystory z nanodrutu, które w razie konieczności ogrzeją i naprawią układ. Zespół z KAIST już testował to rozwiązanie - uszkodzenia wynikające z radiacji można naprawiać wielokrotnie. Można byłoby wyłączać chipy co kilka lat, ogrzewać je wewnętrznie aby przywrócić ich sprawność i ponownie je uruchomić.

 

Naukowcy uważają, że jest to całkiem dobre rozwiązanie. Lecz zanim wyruszymy z pierwszą misją kosmiczną do układu Alfa Centauri, minie jeszcze sporo czasu. Specjaliści powinni również zastanowić się nad drugą, równie istotną kwestią - miniaturowe statki kosmiczne będą narażone na różne obiekty w przestrzeni kosmicznej. Należy brać pod uwagę, że zanim aparatura opuści Układ Słoneczny, musi jeszcze przedostać się przez dwa pasy planetoid...

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika PędnikNieŁągiewki

Brednie jakieś! 1 - co taki

Brednie jakieś! 1 - co taki znaczek pocztowy 1 gramowy może zbadać a przede wszystkim skutecznie z odl. 20 lat św. wyemitować co my na Ziemi - po kolejnych 20 lata! - moglibyśmy czytelnie odebrać?, 2 - jakie mechanizmy będą pilnowały orientacji przestrz. jego żagla i anteny kierunkowej? 3 - chyba nie 200 000 km/h a /sek.? miało być? 4 - bez mojego pomysłu napędu wyrzutowego w pełni elektrycznego kt. pozwala lecieć ruchem jedn. przyspieszonym a napęd nie traci masy wszelkie misje po Galaktyce nie będą możliwe...

"Jeśli chcesz, by dom był ci jako przystań cicha przenigdy doń nie wpuszczaj klechy ani mnicha".

Skomentuj