Mózg po śmierci zachowuje się w sposób zaskakujący

Kategorie: 

Źródło: Internet

Mózg to najbardziej tajemniczy organ w ludzkim organizmie. Choć naukowcy od zarania dziejów aktywnie badają ten narząd, wciąż tak naprawdę niewiele o nim wiemy. Przykładowo od tysięcy lat nauka próbuje zrozumieć co dzieje się z mózgiem po śmierci człowieka i wygląda na to, że zespół neurobiologów właśnie poznał odpowiedź na to pytanie.

 

Naukowcy z Centrum Badań nad Udarem Mózgu (CSB) przy Uniwersytecie Medycznym Charité w Berlinie przedstawili wyniki swoich badań na łamach czasopisma Annals of Neurology. Udało im się zaobserwować zjawisko „tsunami mózgu”, które dotychczas widziano tylko i wyłącznie u zwierząt.

 

Neurobiolodzy wykazali, że mózg pozostaje żywy na kilka minut po zatrzymaniu akcji serca. Gdy serce przestaje pompować krew, mózg w bardzo krótkim czasie traci swoje zapasy tlenu. W ciągu 20-40 sekund następuje niedokrwienie mózgu, a neurony przechodzą w tryb uśpienia, aby za wszelką cenę zachować resztki energii. Mózg staje się praktycznie nieaktywny elektrycznie, choć wciąż może zostać przywrócony do życia – przynajmniej teoretycznie.

Po kilku minutach następuje tzw. tsunami mózgu - dochodzi do nagłego i intensywnego wzrostu aktywności neuroelektrycznej. Wtedy neurony uwalniają całą swoją energię, która rozlewa się po całym mózgu i następuje śmierć. Naukowcy po raz pierwszy zaobserwowali „tsunami mózgu” u człowieka, a dzięki przyszłym badaniom być może uda się w jakiś sposób powstrzymać śmierć mózgu.

 

Autorzy badania zwrócili również uwagę, że jeden z odcinków serialu: „Star Trek: Następne Pokolenie” z 1988 roku przedstawia sytuację, w której komandor Beverly Crusher, główny lekarz pokładowy, próbuje ożywić porucznik Tashę Yar i opisuje dokładnie ten sam proces, który został odkryty przez naukowców.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Stary Polak

"Od tysięcy lat nauka nauka

"Od tysięcy lat nauka nauka próbuje zrozumieć co dzieje się z mózgiem po śmierci człowieka.... ". A można wiedzieć ile to tysięcy autor naliczył, o na ten przykład tacy starozytni Egipcjanie, zupełnie nie wiązali nie przywiązywali wagi do roli mózgu a to było raptem 2000 lat temu, to skąd te tysiące lat? 

Portret użytkownika vv

... a jak się ma zachować

... a jak się ma zachować mózg już totalnie zniewolonego ślepego głuchego i już totalnie bez czucia człeka,..jak nie eksportować pozostałe resztki świadomości człeka,.. w umyślne, zmyślone matriksy..gdzie prządki losu poskleją i uprzędą z wyksportowanego się jeszcze  zniewolnika z własnej woli, to co nadaje się do ponownego użycia zniewolnika w twardej prostej i jasnej rzeczywistości... by jeszcze bardziej ślepo głucho bezczule i bezmyślnie,.. wyrabiał się przerabiając w lusz dla swych panów,...  boską energię dostępną jemu tylko w rzeczywistości ....

Portret użytkownika Pięć

Czytałem już o tym z tysiąc

Czytałem już o tym z tysiąc razy, z czego pół tysiąca przypuszczalnie na innemedium.
Albo czytam bez zrozumienia albo na okrągło od lat dodajecie te same newsy o tym samym.
Jest też możliwość że tym razem inny zespół z innego uniwersytetu ogłosił że odkrył to samo po raz tysięczny
Chociaż niby to lepsze niż kolejne newsy o zdeformownym dziecku które zostało wzięte za bóstwo w Indiach...

Portret użytkownika DimetyloMarcin

dochodzi do nagłego i

dochodzi do nagłego i intensywnego wzrostu aktywności neuroelektrycznej

No tak. I wtedy pewnie dochodzi do największej aktywności szyszynki w produkowaniu DMT, wtedy mamy czas na decyzję czy przechodzimy jako dusza dalej, czy rozumiemy to co się dzieje, czy za 49 dni wrócimy ze zresetowaną pamięcią w innym ciele.

Skomentuj