Na Marsie zlokalizowano dziwną strukturę, która wygląda jak logo Star Trek!

Kategorie: 

Źródło: Mars Reconnaissance Orbiter/ NASA / JPL / University of Arizona

Marsjańskie pareidolie, czyli doszukiwanie się znanych kształtów w przypadkowych tworach natury, od lat budzą liczne kontrowersje. W obszarze zwanym Cydonia wypatrzono nawet ruiny piramid i wielkiej twarzy, która rozpalała umysły poszukiwaczy obcych cywilizacji przez kilka dekad. Tym razem należąca do NASA sonda kosmiczna Mars Reconnaissance Orbiter przesłała na Ziemię obraz struktury, która do złudzenia przypomina logo Gwiezdnej Floty z serialu Star Trek.

 

Obiekt znajduje się na równinie Hellas Planitia i jest zlokalizowany w ogromnym okrągłym kraterze na południowej półkuli Marsa. Specjaliści twierdzą, że aby powstał taki kształt potrzebne są trzy kluczowe elementy. Po pierwsze piasek, po drugie lawa, a po trzecie wiatr.

Obszar Cydonia na Marsie - źródło: NASA

Naukowcy uważają, że to co widzimy to odcisk dawnych wydm w lawie. Mogą mieć rację, bo marsjańskie wydmy typu Star Trek wyglądają łudząco podobnie do znajdujących się na Ziemi wydm Barchan. One również wyglądają tak samo.

Zwolennicy astronomii musza być często równocześnie fanami gwiezdnej sagi o Federacji Planet i perypetiach Gwiezdnej Floty znaną jako kilka seriali rozgrywających się w uniwersum wykreowanym przez Gene'a Roddenberry'ego kilkaset lat po XX wieku.

Postacie z pierwszej kultowej serii Star Trek zostały nawet uwiecznione jako nazwy znanych struktur powierzchni Charona, największego księżyca Plutona. W regionie o nazwie Vulcan Planum, nazwanego tak po planecie ze Star Trek , można znaleźć krater Kirk, krater Spock, krater Uhura krater oraz krater Sulu. Wszystkie te nazwy to postacie z oryginalnej serii.

 

Ocena: 

2
Średnio: 1.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj