Na Wyspach Kurylskich znaleziono niezwykły piasek, z którego japońscy samuraje robili miecze
Image
Naukowcy zbadali wulkaniczny piasek tytanowo-magnetytowy z plaż Wysp Kurylskich. Wcześniej japońscy samuraje robili z niego miecze. Rosyjscy naukowcy odkryli niezwykły piasek na plażach Wysp Kurylskich. Aby go znaleźć, potrzebny jest zwykły magnes. Piasek przykleja się do niego, tworząc ciekawe kształty, ponieważ jest bogaty w żelazo.
Takie piaski żelaziste (z nielicznymi wyjątkami) „należą do placerów przybrzeżno-morskich, które wykazują względną jednorodność i prostotę składu mineralnego. Żelazo i wanad są pozyskiwane głównie z takich piasków”- tłumaczą naukowcy z Politechniki Tomskiej.
Wzmocnienie koncentratu tytanomagnetytowego z takiego piasku zmniejszy potrzebę kruszenia. To właśnie ta operacja, nieunikniona przy wydobywaniu surowców z podłoża skalnego, jest najdroższa. Naukowcy dodają też, że perspektywy złóż cennego piasku na Wyspach Kurylskich zostaną określone na podstawie wyników badań geologicznych.
Historycy wiedzą, że japońscy samuraje do tworzenia mieczy używali wulkanicznego piasku tytanowo-magnetytowego, w który bogate są Wyspy Kurylskie. To właśnie unikalny stop wanadu i tytanu nadawał broni białej siłę i lekkość, dzięki czemu miecze samurajskie były szczególnie skuteczne w bitwach.
- Dodaj komentarz
- 2409 odsłon
To nie japońscy samuraje
To nie japońscy samuraje tworzyli miecze tylko płatnerze (katana-kaji).
Tam gdzie komuna przejmie
Tam gdzie komuna przejmie rządy, nawet piasku na pustyni zabraknie
A od kiedy "samuraje robili
A od kiedy "samuraje robili miecze"? Z piasku, to tylko "diabeł bicz utoczył" - do miecza ,co najmniej dymarkę trza mieć (i kuźnię)
TAaa ciekawe od keidy
TAaa ciekawe od keidy nawiedzai Kuryle skoro własnej floty oprócz rybackiej nie mieli
Dodaj komentarz