Nadciąga wielka koniunkcja planet! Aż pięć z nich będzie widoczne gołym okiem

Kategorie: 

Źródło: NASA

Pod koniec czerwca obserwatorzy nieba czekają na coś wyjątkowego - wszystkie pięć planet, które możemy zobaczyć gołym okiem - Merkury, Wenus, Mars, Jowisz i Saturn - ustawią się na niebie.

Co więcej, będą one pojawiać się w kolejności odległości od Słońca, od lewej do prawej podczas skanowania horyzontu: to znaczy zaczynając od Merkurego średnio 58 milionów kilometrów od Słońca i kończąc na Saturnie średnio 1,4 miliarda kilometrów od Słońca. Pokaz na niebie można zobaczyć na wschodnim horyzoncie tuż przed wschodem słońca.

 

Chociaż lokalizacja powinna być widoczna przez cały czerwiec, należy pamiętać, że rankiem 3 i 4 czerwca odległość między Merkurym a Saturnem będzie najmniejsza - tylko 91 stopni. Kolejną datą, o której należy pamiętać, jest 27 czerwca. Tego dnia separacja wzrośnie do 107 stopni, a między Wenus a Marsem pojawi się słabnący półksiężyc.

 

Merkury będzie również wyraźnie widoczny 27 czerwca, co ułatwi jego obserwacje. Tego konkretnego ranka pokaz planetarny będzie widoczny przez około godzinę. Widoczność planet mogą się różnić w zależności od daty i części świata, w której się znajdujesz. Jednak każdy będzie miał wystarczająco dużo okazji, aby zobaczyć pięć planet, nawet jeśli w ciągu miesiąca jest kilka pochmurnych dni.

 

Takie ustawienie planet nazywa się koniunkcją, a koniunkcje z pięcioma planetami są dość rzadkie - ostatnia miała miejsce w grudniu 2004 r., dlatego zalecamy skorzystanie z okazji, aby ją zobaczyć.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj