Nagowie czyli wężowe gadzie bóstwa z Hinduizmu

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Mitologia hinduska to bogaty i fascynujący świat wypełniony niesamowitymi historiami o bogach, boginiach, stworzeniach i miejscach, które urzekają ludzi z całego świata. Jednymi z najbardziej intrygujących stworzeń w tej mitologii są Nagi – ludzie wężowi, którzy według legendy zamieszkują podziemne miasta Patala i Bhogavati.

Nagi odgrywają ważną rolę w mitologii hinduskiej i noszą różne nazwy w różnych kulturach na całym świecie. Występują jako „Nagas” w Indiach, Amaru w Ameryce Południowej, Quetzalcoatl („Karmazynowe Węże”) w Meksyku, Jedhi („węże”) w Egipcie, „Smoki” w Chinach i „Adlers” w Wielkiej Brytanii. Wszystkie te stworzenia łączy jedno – reprezentują symbol mądrości i siły.

Legendy mówią, że Nagi mają specjalne moce i mogą dowolnie przybierać postać człowieka lub gada. Stworzyli podziemne miasta na całym świecie i rządzili Smoczymi Królami. Pod ich przywództwem wzniesiono liczne budowle sakralne, w tym kolosalne piramidy i płaskorzeźby z motywami węży.

Słowo „Naga” pochodzi z sanskrytu i oznacza „węża”, zwłaszcza kobrę. Podziemne królestwa Nag – Patala i Bhogavati – są dobrze ukryte i niemożliwe do znalezienia. W Indiach wielu wierzy, że wejście do tych podziemnych labiryntów znajduje się w Studni Szeszny, znajdującej się w Benares. Herpetolog i badacz Sherman A. Minton twierdzi, że to wejście faktycznie istnieje i jest okrągłym szybem o czterdziestu stopniach, u dołu którego znajdują się zamknięte kamienne drzwi z płaskorzeźbą kobry.

W Tybecie znajduje się także mistyczne sanktuarium zwane „Patala”, które stoi w starożytnym systemie jaskiń i tuneli rozciągających się po całym kontynencie azjatyckim, a być może także poza nim. Wielu wierzy, że tajne wejścia do podziemnych królestw Nag znajdują się na dnie studni, głębokich jezior i rzek, ponieważ Nagi kojarzą się z wodą.

Jednak zainteresowanie Nagami nie ogranicza się tylko do legend i mitów. Literatura wedyjska zawiera wiele opisów maszyn latających zwanych „Vimana”, które według tych tekstów służyły Nagom do latania nie tylko po niebie, ale także w przestrzeni kosmicznej. To wskazuje, że Nagowie byli bardzo zaawansowanym gatunkiem istot, posiadającym niezwykle wyrafinowaną technologię.

Tak więc Nagi to niesamowite stworzenia z mitologii hinduskiej, które żyją w podziemnych miastach i są symbolami mądrości i siły. Ich legendy są rozsiane po całym świecie i mają powiązania z różnymi kulturami i miejscami. Nagi kojarzone są z wodą i uważa się, że sekretne wejścia do ich królestw znajdują się na dnie studni i jezior. Ponadto posiadali zaawansowaną technologię, która pozwalała im latać zarówno po niebie, jak i w przestrzeni kosmicznej.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj