Najstarsze złoto ludzkości odkryte w Warnie - niezwykłe odkrycie sprzed 6500 lat!

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Archeolodzy dokonali niezwykłego odkrycia na nekropolii w Warnie - najstarszego złota ludzkości, zakopane ponad 6500 lat temu. To prawdziwy przełom w naszym rozumieniu początków cywilizacji.

Nekropolia w Warnie, znana również jako Cmentarz Warneński, jest uważana za jedno z kluczowych prehistorycznych stanowisk archeologicznych na świecie. Jej początki sięgają kultury warneńskiej chalkolitu (epoki miedzi), która istniała około 6000-6500 lat temu. To właśnie tutaj, w 1972 roku, przypadkowo odkryto niezwykły skarb złotych artefaktów, które okazały się najstarszymi znaleziskami tego rodzaju na świecie.

 

Podczas budowy fabryki konserw, 22-letni operator koparki Raicho Marinov odkopał kilka złotych przedmiotów, które początkowo zebrał do pudełka po butach i zaniósł do domu. Dopiero kilka dni później zdecydował się skontaktować z miejscowymi archeologami, informując ich o swoim odkryciu. Badania wykazały, że grób 43 na nekropolii w Warnie zawierał szczątki wysokiej rangi człowieka, prawdopodobnie władcy lub wodza, pochowanego wraz z niezwykłymi skarbami.

 

Odkryto łącznie 294 groby chalkolityczne, w których znaleziono około 3000 złotych artefaktów. Datowanie radiowęglowe wykazało, że groby z epoki miedzi, w których znaleziono skarb złota, pochodzą z lat 4560–4450 przed naszą erą. To oznacza, że złoto z Warny jest najstarszym złotem ludzkości, odkrytym do tej pory.

 

Wśród najcenniejszych znalezisk z nekropolii w Warnie znajdują się m.in. złote naczynia, ozdoby, naszyjniki, bransolety, a także przedmioty codziennego użytku wykonane z miedzi, krzemienia i jadeitu. Szczególnie imponujący jest grób 43, w którym archeolodzy odkryli szczątki władcy lub wodza, pochowanego wraz z niezwykłymi skarbami, takimi jak złote naczynia, ozdoby i broń.

 

Odkrycie to rzuca nowe światło na początki cywilizacji i rozwój metalurgii złota w czasach prehistorycznych. Badacze uważają, że kultura warneńska była jedną z najbardziej zaawansowanych społeczności epoki miedzi, a jej elita miała dostęp do unikalnych i luksusowych dóbr. Nekropolia w Warnie stanowi bezcenne źródło informacji na temat organizacji społecznej, wierzeń i technologii używanych w tamtych czasach.

 

Odkrycie najstarszego złota ludzkości w Warnie to prawdziwy przełom w archeologii, który zmienia nasz obraz początków cywilizacji. Badania nad tym niezwykłym znaleziskiem będą z pewnością kontynuowane, a naukowcy mają nadzieję, że dostarczą one jeszcze więcej informacji na temat życia i kultury ludzi sprzed ponad 6500 lat.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj