Nan Madol - zaginiona Wenecja Pacyfiku

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Wyobraź sobie miasto położone na tysiącach malutkich wysepek, sieć kanałów przypominających włoskie Wenecję, a wszystko to otoczone przez zielonkawe wody Oceanu Spokojnego. Brzmi jak opis miejsca z fantastycznej powieści? A jednak takie miejsce naprawdę istnieje. Nazywa się Nan Madol i jest jednym z najbardziej fascynujących, tajemniczych i jednocześnie mało znanych miejsc na świecie.

 

Nan Madol to starożytne miasto-ruina położone w Sfederowanych Stanach Mikronezji, na wschodnim brzegu wyspy Pohnpei. Czasami określane jest mianem "Wenecji Pacyfiku" ze względu na sieć kanałów łączących szereg sztucznych wysp.

 

Miasto, które swój rozkwit przeżywało między XII a XVII wiekiem, stanowiło centrum kulturowe, polityczne i religijne dynastii Saudeleur, która zjednoczyła lokalne plemiona. Jest to jedno z niewielu miejsc na świecie, które zachowało ślady megalitycznej budowy - konstrukcji wzniesionych z ogromnych kamieni bez użycia zaprawy.

Historia Nan Madol jest równie fascynująca co tajemnicza. Według lokalnej legendy, miasto zostało zbudowane przez dwóch braci, Olisikhpa i Olosohpa, którzy z pomocą bogów przenosili masywne bloki bazaltu i korali z daleka. Pomimo tego, że archeologia nie potrafi jeszcze w pełni wyjaśnić, jak mieszkańcy wyspy byli w stanie przenieść i złożyć razem te masywne bloki, dowody na miejsce sugerują, że miasto było intensywnie używane przez kilka stuleci.

Układ miasta jest jednym z najbardziej unikalnych na świecie. Nan Madol składa się z około 100 sztucznych wysp, połączonych siecią kanałów. Wyspy te, zbudowane z bazaltu i korali, są usiane ruinami dawnych pałaców, świątyń i grobów. Najbardziej imponującym z nich jest Nandauwas, czyli królewska świątynia, otoczona murami o wysokości do ośmiu metrów.

 

Niestety, mimo swojej wyjątkowej historii i unikalnej architektury, Nan Madol jest miejscem zaniedbanym i mało znanym. W 1985 roku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, jednak do dziś nie doczekało się skutecznej ochrony i konserwacji. Wielu naukowców obawia się, że bez natychmiastowej interwencji, ten niezwykły skarb kulturowy może zniknąć na zawsze.

Nan Madol jest symbolem niezwykłego dziedzictwa kulturowego ludzkości i przypomnieniem o naszej zdolności do tworzenia niezwykłych i trwałych konstrukcji. Miejmy nadzieję, że w przyszłości będzie mogło stać się symbolem skutecznej ochrony dziedzictwa kulturowego, a nie jego utraty.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj