Nanoroboty uczynią ludzi nieśmiertelnymi do 2030 roku

Kategorie: 

Źródło: Innemedium.pl

Ludzkość pozna nieśmiertelność do końca dekady, takie śmiałe założenie poczynił amerykański futurysta i były inżynier Google Ray Kurzweil. Nawiasem mówiąc, reputacji cyfrowego proroka można mu tylko pozazdrościć bo 86 procent jego przewidywań się sprawdziło.

Ray Kurzweil to znany futurolog, który zyskał sławę swoimi przewidywaniami na temat przyszłości technologii i ludzkiego postępu. Jego książki "The Singularity is Near" i "How to Create a Mind" zawierają wiele przepowiedni dotyczących przyszłości, z których niektóre już się spełniły, a niektóre wciąż są w trakcie realizacji. 

 

Ostatnio dokonał sensacyjnej prognozy mówiąc o perspektywach rozwoju genetyki, nanotechnologii i robotyki. Według niego „antidotum” na śmierć będą maleńkie nanoroboty, które będą odbudowywać komórki i tkanki uszkodzone w procesie starzenia w organizmie człowieka. W rezultacie ludzie zyskają odporność na raka i inne śmiertelne choroby i będą żyli długo i szczęśliwie, dopóki nie zmęczą się ziemskim życiem.

 

Kurzweil zapewnia, że ​​w najbliższych latach ludzie będą coraz bardziej zbliżać się do takiego pojęcia jak „technologiczna osobliwość”. Na swoich warunkach sztuczna inteligencja prześcignie człowieka i wyznaczy nowy kierunek ewolucji. Jak zauważa Kurzweil, już w 2029 roku AI zda test Turinga i udowodni, że od teraz jego myślenie nie różni się od twórcy. Jednak zdaniem Kurzweila ludzie nie powinni bać się inwazji robotów – wręcz przeciwnie, wszczepienie komputerów w ludzkie mózgi poprawi życie i stanie się swoistym „wzmacniaczem” naszych możliwości.

 

Futurysta jest przekonany, że ludzie stworzą syntezę człowieka i maszyny, która będzie miała korzystny wpływ na powszechny postęp. Bez względu na to, jak futurystyczna może się wydawać kolejna prognoza Kurzweila, lwia część jego cyfrowych prognoz zwykle się sprawdza. 

 

Tak więc w 1990 roku Kurzweil powiedział, że inteligencja maszynowa pokona mistrza świata w szachach już w 1998 roku. Sensacyjne wydarzenie miało miejsce rok wcześniej, kiedy superkomputer wygrał mecz z Garrim Kasparowem. A pod koniec ubiegłego wieku Kurzweil przewidział, że człowiek będzie mógł wydawać polecenia gadżetowi do 2009 roku. Asystent głosowy Siri firmy Apple prawie dogonił prognozę inżyniera, a teraz rozmówcy maszynowi mocno wkroczyli w życie każdego posiadacza smartfona.

 

Kurzweil twierdzi, że tempo zmian technologicznych przyspiesza i że w ciągu kilku dekad będziemy świadkami zmian, które wcześniej trwały setki lub tysiące lat. W ciągu najbliższych dekad technologia zintegruje się z biologią w coraz większym stopniu, a to pozwoli na lepsze leczenie chorób i wydłużenie ludzkiego życia.

 

Ray Kurzweil wierzy, że sztuczna inteligencja stanie się na tyle zaawansowana, że będzie mogła samodzielnie rozwijać się i stworzyć inteligencję przewyższającą ludzką. Uważa również, że w ciągu kilku dekad technologia pozwoli na przechowywanie umysłów ludzkich w komputerach, co umożliwi nieśmiertelność cyfrową. Przewiduje też, że przyszłości będzie możliwe skopiowanie umysłów ludzkich i przeniesienie ich na różne nośniki, co umożliwi przetrwanie po śmierci fizycznej.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj