NASA przygotowuje się do wysłania nowej wiadomości do kosmitów

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Grupa naukowców z NASA Jet Propulsion Laboratory uważa, że ​​konieczne jest wysłanie nowej wiadomości do przedstawicieli pozaziemskich cywilizacji. Teoretyczna „Latarnia dla Galaktyki”, będzie „spadkobiercą” sygnału radiowego wysłanego w 1974 roku, z nieczynnego już Obserwatorium Arecibo w Puerto Rico.

W zamyśle naukowców z NASA, będzie to zaktualizowana wersja wiadomości wysłanej z Obserwatorium Arecibo. Zawiera informacje o ludzkości, naszych postępach technologicznych i miejscu jakie zajmujemy w przestrzeni kosmicznej. Wiadomość będzie trwać 169 sekund i zostanie sporządzona przy użyciu 1679 znaków. Podobnie jak jej poprzedniczka, wiadomość zostanie zakodowana w formacie binarnym. Warto przypomnieć, że wiadomość wysłana z radioteleskopu Arecibo została wysłana do kulistej gromady gwiazd M13, która znajduje się w odległości 25 tysięcy lat świetlnych od Ziemi.

 

Ponieważ sygnał radiowy porusza się z prędkością światła, wiadomość przebyła do tej pory 48 lat świetlnych. Naukowcy z NASA zamierzają zaszyfrować w nowej wiadomości informacje o składzie biochemicznym życia na Ziemi. Informacje te obejmują obraz czterech bloków budulcowych DNA - adeniny, cytozyny, guaniny i tyminy. Naukowcy wskazali również daty pojawienia się głównych osiągnięć naukowych ludzkości. Wśród nich są prawa Newtona, teoria względności Einsteina, początek lotów kosmicznych i lądowanie człowieka na Księżycu.

Wiadomość zostanie wysłana za pomocą radioteleskopu FAST, znanego również jako „Tianyang”, lub za pomocą radioteleskopu o Allen Telescope Array (ATA ) w Kalifornii w USA. Istnieje jednak pewien problem. Zarówno FAST, jak i ATA mogą tylko odbierać wiadomości radiowe, a nie je wysyłać. Obydwa narzędzia są obecnie modernizowane aby umożliwić te transmisję.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj