NASA publikuje pierwsze zdjęcia planety poza Układem Słonecznym

Kategorie: 

Źródło: NASA

NASA opublikowała pierwsze zdjęcia egzoplanety HIP 65426 b znajdującej się poza Układem Słonecznym, według strony internetowej agencji kosmicznej.

„Po raz pierwszy astronomowie użyli teleskopu Jamesa Webba NASA do bezpośredniego sfotografowania planety poza naszym Układem Słonecznym. Egzoplaneta to gazowy gigant, który nie ma skalistej powierzchni i nie nadaje się do zamieszkania” – czytamy w raporcie.

 

Opublikowano cztery zdjęcia w różnych grupach światła podczerwonego, które pokazują egzoplanetę. Jednocześnie położenie głównej gwiazdy HIP 65426 na zdjęciach jest oznaczone małą białą gwiazdą.

 

Określono, że masa planety jest 6-12 mas Jowisza. Jego wiek wynosi od 15 do 20 milionów lat. Wcześniej informowano, że międzynarodowy zespół badaczy wykrył dwutlenek węgla (CO2) w atmosferze egzoplanety WASP-39b, znajdującej się w odległości 700 lat świetlnych od Ziemi. Według współautora Dominique Petit de Laroche „po raz pierwszy wyraźnie wykryto dwutlenek węgla na planecie poza Układem Słonecznym”. Odkrycie „wyznacza nowy etap w poszukiwaniu życia we wszechświecie” – wyjaśnił uniwersytet.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj