NASA rozpoczyna polowanie na megastruktury obcych cywilizacji

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Prawda jest tam - przynajmniej na to liczy NASA i Institute for the Search for Extraterrestrial Intelligence (SETI). Podczas gdy wiele badań SETI obejmuje skanowanie kosmosu w poszukiwaniu sygnałów świetlnych i radiowych jako wskaźników życia pozaziemskiego, poszukuje się również większych obiektów - w szczególności megastruktur obcych. 

 

Jak twierdzi Ann Marie Cody, naukowiec z NASA Ames i Instytutu SETI, megastruktura to w zasadzie każda sztuczna struktura zbudowana przez inteligentną cywilizację, na przykład w celu zbierania energii. Metoda, której Cody i jej współpracownicy używają do znajdowania tych megastruktur, jest naprawdę prosta - i od dziesięcioleci jest szeroko stosowana przez naukowców do wykrywania egzoplanet i innych ciał niebieskich. 

 

Naukowcy przyglądają się tysiącom, a nawet milionom gwiazd, robią ich ujęcia, a następnie sprawdzają za pomocą zaawansowanych algorytmów sekwencję jasności każdej gwiazdy w czasie. Za każdym razem, gdy obiekt taki jak planeta przechodzi obok tej gwiazdy, przyciemnia się. i tworzy lekką sygnaturę. Jeśli znajdzie się tam sztuczna megastruktura, może potencjalnie stworzyć inną, unikalną sygnaturę.

 

Jak dotąd jednak instytut poszukwiania obcych cywilizacji SETI nie znalazł żadnych dowodów na istnienie masywnych struktur obcych, takich jak kule Dysona. Na szczęście wraz z wystrzeleniem teleskopu kosmicznego JWST (Jamesa Webb Space Telescope) szansa odkrycia takich sztucznych gigantycznych tworów bardzo rośnie i w najbliższych latach możemy zostać zaskoczeni tego typu rewelacjami.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj