NASA ujawni informację o życiu pozaziemskim na księżycu Europa

Kategorie: 

Źródło: NASA

Europa, księżyc orbitujący wokół Jowisza, to jeden z ciekawszych obiektów w naszym Układzie Słonecznym. Zdaniem naukowców, księżyc może skrywać życie w postaci bakterii pod grubą warstwą lodu. Europa znajduje się na celowniku agencji kosmicznych, takich jak NASA czy ESA, które chcą w kolejnych latach wysłać sondy i poszukać tam życia pozaziemskiego.

Wyniki dotychczasowych badań wskazują, że jowiszowe księżyce, między innymi Ganimedes, Kallisto i Europa, posiadają wielkie zamarznięte oceany, a pod nimi może znajdować się woda w stanie ciekłym. Zawarte w nich związki chemiczne mogą sprzyjać powstaniu i przetrwaniu życia bakteryjnego. Oczywiście nie poznamy prawdy, dopóki nie polecimy tam i nie sprawdzimy tego „na własne oczy”.

Agencja NASA, która w latach 2022-2025 planuje ruszyć z misją kosmiczną Europa Clipper powiadomiła, że w poniedziałek o 19:00 czasu polskiego odbędzie się dyskusja dotycząca księżyca Europa. W jej trakcie, naukowcy przekażą nam najnowsze wyniki analiz w kontekście życia pozaziemskiego. W chwili obecnej, wszelkie szczegóły pozostają owiane tajemnicą.

 

Wizja artystyczna misji Europa Clipper – źródło: NASA/JPL-Caltech

Misja kosmiczna Europa Clipper pozwoli ustalić, czy księżyc Europa posiada niezbędne związki chemiczne sprzyjające podtrzymaniu życia. Dzisiejsza nauka postrzega wodę w stanie ciekłym jako najważniejszy element, który może świadczyć o istnieniu życia jakie znamy, lecz sama woda (ciecz) to nie wszystko.

 

Oświadczenie NASA będzie można oglądać na żywo tutaj.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
loading...

Komentarze

Skomentuj