Nasz egzystencja jest tylko iluzją a teraźniejszość nie istnieje

Kategorie: 

źródło: dreamstime.com

Otaczający nas świat wydaje się większości ludzi czymś namacalnym, racjonalnym i realnym. Mimo takie pozornej oczywistości jest to oczywista nieprawda. Kształt rzeczywistości kreują nasze mózgi i każdy może widzieć otoczenie inaczej, nawet o tym nie wiedząc. W pewnym sensie możliwe jest, że istniejemy poza czasem teraźniejszość to po prostu niemożliwy do określenia proces stawania się wszystkiego wokół obserwatorów.

 

Pojęcia takie jak przeszłość, teraźniejszość i przyszłość to byty sztuczne, które starają się jakoś ułatwić nam sprecyzowanie tego, co się stało, tego, co się dzieje i tego, co się stanie. To nasz mózg jest odpowiedzialny za to, że w ogóle jesteśmy świadomi tego, że istniejemy i to oraz wolna wola może być warunkiem koniecznym do tego, aby dana istota mogła wchodzić w interakcje z wszechświatem.

 

Jednak założenie, że mózg nas nie zawodzi jest błędne, ponieważ mimo całej swej złożoności jest tylko maszyną renderującą w naszym umyśle to, co odbierają nasze receptory. W najnowszym NewScientist znajduje się ciekawy artykuł opisujący to, w jaki sposób mózg potrafi nas mylić. Zaproponowano eksperyment z błyskiem światła i tarczą ze wskazówkami. Po jakimś czasie mózg, wiedząc, że do błysku dojdzie i będzie widoczny z pewnym opóźnieniem, zaczyna go dostrzegać zanim jeszcze nastąpi.

[ibimage==16640==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Takich przykładów jest więcej. Można spróbować odczytać powyższy tekst. Mimo, że jest on jednym wielkim błędem daje się go odczytać, dlatego, że zgadza się ilość liter w słowach oraz pierwsza i ostatnia literka. Oznacza to, że nasz mózg robi pewne ułatwienia, które mogą fałszować obraz rzeczywistości.

 

Fizycy doszli już dawno do wniosku, że są pewne limity ludzkiej percepcji. Nazywają to paradoksem obserwatora, czyli osoba obserwująca dany eksperyment poprzez sam fakt jego obserwacji wpływa na niego. Nazywa się to dekoherencją kwantową i zdaje się, że bez świadomego intelektu obserwującego dany przedmiot, nie mogłoby dojść do zjawiska dekoherencji kwantowej, czyli przedmiot lub twór, który uważamy za realny wcale takim nie jest i tylko nasza interakcja z nim powoduje, że dochodzi do ostatecznego ustalenia stanu kwantowego, umasowienia cząstek elementarnych i powstaje to, co racjonaliści uważają za coś stałego, namacalnego i realnego.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Mophun

Autorze odwracasz zrozumienie

Autorze odwracasz zrozumienie o 180 stopni niż to jest w rzeczywistości.

Istnieje jednocześnie każda możliwa kombinacja, każdej możliwej rzeczywistości i każdego możliwego zdarzenia, wolna wola polega na wyborzę tego co już zaistniało, coś jak interaktywny film wideo tylko tak bardzo zaawansowany że wręcz z nieskończoną ilością gotowych wyborów, ale co to za problem dla nieskończoności ? Czas nie istnieje, istnieje tylko teraźniejszność, przeszłość i przyszłość to też teraźniejsza pamięć o tym co się wydarza. Natomiast obserwator narzuca sam sobie odpowiednie filtry aby doświadczać rzeczy z odpowiedniej perspektywy, np. ciało fizyczne jest jednocześnie pojazdem do doświadczania materii ale także ogranicza naszą duszę na tyle aby doświadczenia były prawdziwe. Bo emocje tak głębokie mogą zaistnieć tylko wtedy jak gracz wierzy że gra jest prawdziwa. I jak widać po 99 % ludzkości, bardzo dobrze ten system działa

Portret użytkownika Krzysztof Korczyński

Paradoks obserwatora?

Paradoks obserwatora? Obserwacja to nic innego jak odbiór światła odbitego lub wysyłanego przez obiekt obserwowany. To działa tylko w jedną stronę. Obserwator nie wywiera żadnego wpływu na obiekt. Jednoczesna obserwacja tego samego obiektu czy procesu prowadzona przez wielu w jednym czasie daje identyczne wyniki, ewentualne różnice wynikają jedynie z nieco odmiennych interpretacji dokonywanych przez obserwatorów.

 

Portret użytkownika Mentalcoach

Tak jest taka teoria i w

Tak jest taka teoria i w psychoterapii często ją stosujemy.
To nawet więcej niż teoria - to właściwie w świetle badań psychologicznych, psychiatrycznych i neurologicznych właściwie pewnik.
Wiemy przecież, że to nasze myśli kształtują nas, naszą rzeczywistość. I nasze myśli mogą ją zmienić.
Na warsztatach   pt. "Jak zmienić swoje życie na lepsze "  proponuję uczestnikom opisanie na kartce otaczającej ich rzeczywistości. Okazuje się że każdy opis jest inny. Tak więc  nauczenie się nowego sposobu myślenia, nauczenie się  włączenia w proces zmian naszej podświadomości pozwoli nam na wydostanie się ze stworzonej przez nas samych klatki w której się szamoczemy myślęc że jest bez wyjścia....

Portret użytkownika dementator

Mózg fałszuje rzeczywistość,a

Mózg fałszuje rzeczywistość,a raczej interpretuje na swój sposób.Dla jednego coś jest ładne dla drugiego nie.Wszystko rozbija się o zapisane wzorce,mózg pozyskuje je przez cały czas,eliminuje,porządkuje i ustawia priorytety.Wzorce te mają ścisły związek z odczuciem zła lub dobra.System gdzie np. dobro jest nr.1,a zło nr.0 sprowadza sie do sygnału zerojedynkowego.Takie moje spostrzerzenie.

Portret użytkownika mir

Witam   To coś ja z językami

Witam
 
To coś ja z językami Orientalnymi np.. Japoński Hiński itp.. czytałem, że tam jak już znasz znaki to wystarczy spojrzeć na tekst i tak samo pierwszy i ostatni znak i przeczytasz słowo zdanie i to bd szybko. Apropo tekstu bardzo łatwy do przeczytania, jak to odbierają poloniści?? Jest ktoś taki na tym forum??

Portret użytkownika kuzYn

  Oczywiście że tak, olej

 
Oczywiście że tak, olej podatki. Jak przyjdzie komornik, to mu przywal, to tylko fantom.
Policji powiedz... panów tu nie ma, liczę do 3 i znikacie. Proste prawda ? ... A jak Cię wsadzą za te podatki to się nie przejmuj bo więzienie to też iluzja, ono nie istnieje. Ty To kontrolujesz wszystko, i w kiciu nikt Ci nie podskoczy.  Pełna kontrola !!! Lol

[ibimage==18164==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

 

Strony

Skomentuj