Naukowcom udało się porozumieć z ludźmi podczas świadomego snu

Kategorie: 

Źródło: tg

Podczas nietypowego eksperymentu badani reagowali na pytania specjalistów ruchami oczu, a nawet rozwiązali problemy matematyczne.

 

Naukowcom z Northwestern University i kilku innych instytucji europejskich po raz pierwszy udało się porozumieć z ludźmi w stanie świadomego snu. W tym celu zadawali badanym pytania, na które odpowiadali ustalonymi wcześniej ruchami oczu. Opis badania został opublikowany w czasopiśmie naukowym Current Biology.

 

Najnowsza praca ma zidentyfikować „stosunkowo niezbadany kanał komunikacji”, który może doprowadzić do „nowej strategii empirycznych badań snów”. W ramach badania naukowcy zrekrutowano 36 ochotników gotowych do poddania się testom świadomego snu w laboratoriach w Stanach Zjednoczonych, Francji, Niemczech i Holandii.

 

Ogólny schemat eksperymentów wyglądał następująco: osoba pod kontrolą badaczy weszła w stan świadomego snu, po którym była wypytywana, spodziewając się reakcji w postaci określonego ruchu oczu z lewej strony w prawo. Jednocześnie naukowcy upewnili się, że badani nie są obudzeni, mierząc czynności, takie jak fale mózgowe i ruchy gałek ocznych.

 

W efekcie w trakcie eksperymentów w 18 proc. przypadków udało się specjalistom nawiązać pełny kontakt z osobami w przytomnym śnie. W kolejnych 20 procentach testów badani odpowiedzieli na interakcje z badaczami błędnymi lub niespójnymi odpowiedziami, co sugeruje, że nadal komunikują się z nimi dwukierunkowo.

 

„To niesamowite, siedzieć w laboratorium i zadawać kilka pytań, a wtedy ktoś może faktycznie odpowiedzieć na jedno” - powiedziała Karen Concoli, absolwentka Uniwersytetu Northwestern i pierwotna autorka artykułu. „To taki od razu przydatny rodzaj eksperymentu. Nie musisz czekać, aby przeanalizować swoje dane ani nic takiego. Możesz to zobaczyć, kiedy jeszcze śpią".

 

Według wielu badanych podczas eksperymentów słyszeli głosy naukowców, wyraźnie świadomi, że są one czymś emanującym spoza ich snu, jak głos spikera spoza ekranu. W przyszłości naukowcy planują kontynuować prace nad nowymi eksperymentami, które pozwolą nam lepiej zrozumieć możliwości dwukierunkowej komunikacji z ludźmi w stanie świadomego snu.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj