Naukowcom udało się stworzyć zalążek sztucznego mózgu – nieśmiertelność w komputerze staje się realna?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Neurolodzy i programiści z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, byli w stanie stworzyć cyfrowy odpowiednik obszaru mózgu młodych szczurów wielkości około 0,29 milimetra sześciennego, składający się z 31 tysięcy neuronów. Udało się tego dokonać z wykorzystaniem superkomputera Blue Gene.

 

Projekt w Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) dotyczący stworzenia cybermózgu, nazywa się Blue Brain i jest prowadzony przez szwajcarskich naukowców od 10 lat. W tym czasie uczeni musieli krok po kroku dowiedzieć się, jakie są właściwości każdego rodzaju neuronów, z których każdy jest połączony z sąsiednimi komórkami i jak sygnały te są wymieniane. W tym celu opracowano specjalne algorytmy, które naśladują pracę tych komórek nerwowych z procesami chemicznymi i reakcjami wewnątrz nich.

 

Emulacja nawet tak małego obszaru mózgu wymagała użycia wszystkich zasobów superkomputera Blue Gene, którego wydajność wynosi około 209 teraflopów. Udało się odwzorować 31 000 neuronów w 207 typach i w 55 warstwach. Oprócz stworzenia definicji skomplikowanych połączeń między tymi neuronami, naukowcy dokonali też kilku innych ciekawych odkryć.

[ibimage==25478==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Stwierdzono, że zmienność stężenia poszczególnych substancji może powodować dużą skalę restrukturyzacji w mózgu. Nie można jednak jeszcze przewidzieć tego, jak te sygnały wpływają na poszczególne komórki nerwowe. Jako przykład podano lęk, który może powodować wybuch adrenaliny uzewnętrznianej jako agresja i chęć ucieczki.

 

Niewątpliwie badania tego typu przybliżają moment w którym uda się wykonać pełny cyfrowy mózg. Najpierw nauczymy się modelowania mniej zaawansowanych organizmów, ale z czasem możliwe będzie emulowanie mózgu człowieka a być może nawet jego przechowywanie jako cyfrowej wersji ludzi chcących w ten sposób zachować nieśmiertelność.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Sio

Mózg nie ma nic wspólnego ze

Mózg nie ma nic wspólnego ze świadomością.
Wszystkie doznania duchowe są poza nim. Każdy neuron wysyła impulsy jako pewien sposób oznajmiania innym, że istnieje, jest żywy i jest gotowy na działanie.
Mózg to taki komputer pokładowy naszego organizmu i pozwala na prawidłowe jego działanie. kontroluje go, każdy narząd, i jego część , Używa zmysłów do komunikacji i spostrzegania zewnętrznych zdarzeń irzeczywistości.
Ale to cowidzi poprzez oczy nie musi być nawet analizowane.W razie niebezpieczenstwa używa czegoś w rodzaju instynku, który mocno związany jest z niskimi stanami jak zachowawczość i bezpieczeństwo i jest stymulowany hormonami jak adrenalina. Rozrodzość np, czy szukanie jedzenia i schronienia to zwykłe istynkty, które posiadają nawet bakterie.
Większość ludzi posiada jedynie intynkt a informacje w postaci myśli są im nadawane aby byli jedynie niewolnikami i konsumentami.
Nadal jest to jedynie stan nieświadomości. Krótko mówiąc teoretyzowanie nie jest żadną podtawą świadomości. Jest nią natomiast doświadczanie rzeczywistości na poziomie duchowym.
Krótkomówiąc człowiek czyli homo sapience właściwie nie jest istotą - jest jedynie gatunkiem małp
 

Portret użytkownika agent xyz

sceptyku. człowiek nie

sceptyku. człowiek nie pochodzi od mały, ponieważ to małpa pochodzi od człowieka. osiołki też nie pochodzą od koników, ponieważ to koniki pochodzą od osiołków. dziękuję

Portret użytkownika renia123

napisze to na tym forum bo

napisze to na tym forum bo sie konczy moje życie , renaty olek z bolechowic , zostałam usunięta przez pana boga  pana  jezusa oraz podobno całe niebo  z   tego niego nieba zniszczyli mi łaske swietosci zyciausuwają mi mózg dosłownie , to jest jajas transfomacja więc móc  mówie wszystkim żeby uważali  na to co widzą i co słysza w ży ciu mają usunąc bardxzo wielie ludzi z dusza i ciałem  podstępnie , mnie zniszcyli juz razem z rodzina  obiecuja spalic moj dom    osrzegam więc uważajcie na transfomacje , oczyszczenie czyściec, i nie dajcie nikomu poniewaz to jest niszczenie człowieka poniewaz niszcza nie tylko swieci   wszyscy bliscy    itd.

Portret użytkownika czarny anioł apokalipsy

renia123: Tylko ci, co

renia123: Tylko ci, co głosowali na postkomunistyczne partie (PO,PSL,SLD,ZLew,NowoczesnaPL,Palikot) postradali zmysły. Jak głosowałaś na prawicowe i patriotyczne partie to nie bój żaby. Popatrz na Kopacz. Ta to odjechała, mówiąc o granicy węgiersko- syryjskiej. Albo popatrz na Niesiołowskiego, on juz nawet sam się boi przed kamerami jak coś mówi, bo wie, że jego umysł nie panuje na bluzgami.  Albo na Michnika, czy Żakowskiej i Lisa - ci to dopiero bredzą od rzeczy. Jak sie wkopał Kuba Wojewódzki? Teraz nawet dziennikarze Gazety WYborczej nie wytrzymali i zaczęły narzekać na niskąjakość dialektyki po stronie lewicowej. Apokalipsa. A jak odjechała Merkel z Junkersem? Jak Junkers zachowywał się przy Tusku? Uderzał polityków w tzw. pysk i poprawiał im krawaty. 

Portret użytkownika Sio

Reniu wielu z nas to

Reniu wielu z nas to przechodziło. Kiedyś miałem takie uświadomienie,że jak jest tak, że wydaje się nie może być gorzej to znaczy, że jest topoczątek czegoś nowego. jak już nie może być gorzej to może być tylko lepiej.
Na chrześcijaństwie świat się nie kończy ani religiach.
Spójrz tu na forum każdy jest pokręcony no i zabawa trwa.
No może sceptyk jedynie poważnie ocenia sytuację ale reszta?

Portret użytkownika b@ron

a tam od razu

a tam od razu schizofrenia...życie podstawia nogi czasem i brakuje sił by mu się przeciwstawić, zagubiła się bidulka.

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Strony

Skomentuj