Naukowcom udało się stworzyć zalążek sztucznego mózgu – nieśmiertelność w komputerze staje się realna?

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Neurolodzy i programiści z Politechniki Federalnej w Lozannie w Szwajcarii, byli w stanie stworzyć cyfrowy odpowiednik obszaru mózgu młodych szczurów wielkości około 0,29 milimetra sześciennego, składający się z 31 tysięcy neuronów. Udało się tego dokonać z wykorzystaniem superkomputera Blue Gene.

 

Projekt w Ecole Polytechnique Federale de Lausanne (EPFL) dotyczący stworzenia cybermózgu, nazywa się Blue Brain i jest prowadzony przez szwajcarskich naukowców od 10 lat. W tym czasie uczeni musieli krok po kroku dowiedzieć się, jakie są właściwości każdego rodzaju neuronów, z których każdy jest połączony z sąsiednimi komórkami i jak sygnały te są wymieniane. W tym celu opracowano specjalne algorytmy, które naśladują pracę tych komórek nerwowych z procesami chemicznymi i reakcjami wewnątrz nich.

 

Emulacja nawet tak małego obszaru mózgu wymagała użycia wszystkich zasobów superkomputera Blue Gene, którego wydajność wynosi około 209 teraflopów. Udało się odwzorować 31 000 neuronów w 207 typach i w 55 warstwach. Oprócz stworzenia definicji skomplikowanych połączeń między tymi neuronami, naukowcy dokonali też kilku innych ciekawych odkryć.

Stwierdzono, że zmienność stężenia poszczególnych substancji może powodować dużą skalę restrukturyzacji w mózgu. Nie można jednak jeszcze przewidzieć tego, jak te sygnały wpływają na poszczególne komórki nerwowe. Jako przykład podano lęk, który może powodować wybuch adrenaliny uzewnętrznianej jako agresja i chęć ucieczki.

 

Niewątpliwie badania tego typu przybliżają moment w którym uda się wykonać pełny cyfrowy mózg. Najpierw nauczymy się modelowania mniej zaawansowanych organizmów, ale z czasem możliwe będzie emulowanie mózgu człowieka a być może nawet jego przechowywanie jako cyfrowej wersji ludzi chcących w ten sposób zachować nieśmiertelność.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen

Komentarze

Portret użytkownika Sio

Mózg nie ma nic wspólnego ze

Mózg nie ma nic wspólnego ze świadomością.
Wszystkie doznania duchowe są poza nim. Każdy neuron wysyła impulsy jako pewien sposób oznajmiania innym, że istnieje, jest żywy i jest gotowy na działanie.
Mózg to taki komputer pokładowy naszego organizmu i pozwala na prawidłowe jego działanie. kontroluje go, każdy narząd, i jego część , Używa zmysłów do komunikacji i spostrzegania zewnętrznych zdarzeń irzeczywistości.
Ale to cowidzi poprzez oczy nie musi być nawet analizowane.W razie niebezpieczenstwa używa czegoś w rodzaju instynku, który mocno związany jest z niskimi stanami jak zachowawczość i bezpieczeństwo i jest stymulowany hormonami jak adrenalina. Rozrodzość np, czy szukanie jedzenia i schronienia to zwykłe istynkty, które posiadają nawet bakterie.
Większość ludzi posiada jedynie intynkt a informacje w postaci myśli są im nadawane aby byli jedynie niewolnikami i konsumentami.
Nadal jest to jedynie stan nieświadomości. Krótko mówiąc teoretyzowanie nie jest żadną podtawą świadomości. Jest nią natomiast doświadczanie rzeczywistości na poziomie duchowym.
Krótkomówiąc człowiek czyli homo sapience właściwie nie jest istotą - jest jedynie gatunkiem małp
 

Portret użytkownika agent xyz

sceptyku. człowiek nie

sceptyku. człowiek nie pochodzi od mały, ponieważ to małpa pochodzi od człowieka. osiołki też nie pochodzą od koników, ponieważ to koniki pochodzą od osiołków. dziękuję

Portret użytkownika renia123

napisze to na tym forum bo

napisze to na tym forum bo sie konczy moje życie , renaty olek z bolechowic , zostałam usunięta przez pana boga  pana  jezusa oraz podobno całe niebo  z   tego niego nieba zniszczyli mi łaske swietosci zyciausuwają mi mózg dosłownie , to jest jajas transfomacja więc móc  mówie wszystkim żeby uważali  na to co widzą i co słysza w ży ciu mają usunąc bardxzo wielie ludzi z dusza i ciałem  podstępnie , mnie zniszcyli juz razem z rodzina  obiecuja spalic moj dom    osrzegam więc uważajcie na transfomacje , oczyszczenie czyściec, i nie dajcie nikomu poniewaz to jest niszczenie człowieka poniewaz niszcza nie tylko swieci   wszyscy bliscy    itd.

Portret użytkownika czarny anioł apokalipsy

renia123: Tylko ci, co

renia123: Tylko ci, co głosowali na postkomunistyczne partie (PO,PSL,SLD,ZLew,NowoczesnaPL,Palikot) postradali zmysły. Jak głosowałaś na prawicowe i patriotyczne partie to nie bój żaby. Popatrz na Kopacz. Ta to odjechała, mówiąc o granicy węgiersko- syryjskiej. Albo popatrz na Niesiołowskiego, on juz nawet sam się boi przed kamerami jak coś mówi, bo wie, że jego umysł nie panuje na bluzgami.  Albo na Michnika, czy Żakowskiej i Lisa - ci to dopiero bredzą od rzeczy. Jak sie wkopał Kuba Wojewódzki? Teraz nawet dziennikarze Gazety WYborczej nie wytrzymali i zaczęły narzekać na niskąjakość dialektyki po stronie lewicowej. Apokalipsa. A jak odjechała Merkel z Junkersem? Jak Junkers zachowywał się przy Tusku? Uderzał polityków w tzw. pysk i poprawiał im krawaty. 

Portret użytkownika Sio

Reniu wielu z nas to

Reniu wielu z nas to przechodziło. Kiedyś miałem takie uświadomienie,że jak jest tak, że wydaje się nie może być gorzej to znaczy, że jest topoczątek czegoś nowego. jak już nie może być gorzej to może być tylko lepiej.
Na chrześcijaństwie świat się nie kończy ani religiach.
Spójrz tu na forum każdy jest pokręcony no i zabawa trwa.
No może sceptyk jedynie poważnie ocenia sytuację ale reszta?

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika Cabaj

Żeby zakonczyć życie przed

Żeby zakonczyć życie przed trzydziestką to trzeba być naprawde chorym na poważną chorobe.A któż to taki ma zionąć ogniem i oczyszczać,niszczyć?czy to smok wawelski?Masz niezłe poczucie humoru także nie martw sie a do renciny dociągniesz.Natomiast tymczasowym środkiem na takie dolegliwości jest porządne wyczyszczenie komina.

Portret użytkownika baca

to smutne trochę że katolikom

to smutne trochę że katolikom teraz mózgi usuwają...
to dziwne, bo nigdy wcześniej nie nękali analfabetów i niedorozwojów...
ale nie martw się renia... nigdy nie jest tak źle żeby nie mogło być gorzej... jasna strona jest taka, że gdybyś podpadła matce boskiej ona żywcem by ciebie chciała spalić a nie jakiś domek... masz kobieto szczęście że nafochał się na ciebie miłosierny jezus a nie jego stara...
naprawdę masz szczęście renia tylko tego nie doceniasz ciesz sie całym serduszkiem, że cię ksiądz na mszy nie odstrzelił:
http://wiadomosci.onet.pl/swiat/usa-ksiadz-zastrzelil-mezczyzne-w-trakcie-mszy/tjg4m8
albo że nie utopił w wodzie święconej twoich dzieci...

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika sceptyyk

Wróćmy a chwilę na lekcję

Wróćmy a chwilę na lekcję bioli do podstawówki. Co to jest organizm jednoomórkowy?  Odp:   organizm jednokomórkowy – organizm składający się z tylko jednej komórki. Podstawowe funkcje życiowe, tj. rozmnażanie,odżywianiewydzielaniewydalanieoddychanie, a także transport i ruch...                                                                                                                                                                                      A jak się to ma do naszego arta? Cała nasza nauka, od dziesięcioleci próbuje zbudować organizm jednokoórkowy... I nic nie wskazuje na to, żeby w okeślonej przyszłości udało nam się tego dokonać... Nie potrafimy jeszcze wejść na pierwszy schodek do  poznania  tajemnicy życia, a chcemy odgadnąć-zbudować to co jest na jego szczycie?                                                   

Portret użytkownika nikt 0=1

do odpowiedzi sceptyka dodam,

do odpowiedzi sceptyka dodam, że są badania wskazujące na to, że świadomść występuje już na poziomie jednego nerwu u organizmów wielokomórkowych - badano to odaj na jakieś odmianie kalmara/ośmiornicy.
Badano jeden nerw - wybrano takie zwierzę, gdyż ten typ nerwu był duży i łatwy do wykożystania do takiego badania.
Tworzenie i blokowanie impulsów zachodziło w nim w sposób, który burzy możliwość traktowania neruonu jako zwykłego kabelka z pstryczkiem on/off. nie wiadomo czemu nerw czasem puszczał sygnały, czasem nie.

Portret użytkownika Rodak

Mózg  człowieka, to  tylko

Mózg  człowieka, to  tylko  analizator  i  przekaźnik  informacji.Mózg  niczego  nie  tworzy,  ani nie  przechowuje,  bo  wszelka  pamięć  i  wiedza  jest  w  polu informacyjnym (torsyjnym  -  wirowym), a  nie  w  mózgu.

Portret użytkownika tomasz26

a co jeśli kk znów wpadnie w

a co jeśli kk znów wpadnie w swej ''genialności'' ze będzie palił te roboty na stosie...w końcu raz jezuici palili książki teraz mogą palić roboty Sad czy robot ...są min.dwa powody dla których robot nie zastąpi nigdy człowieka nie ma jaj i świadomości

Portret użytkownika b@ron

masakra jakimi pierdołami

masakra jakimi pierdołami zajmują się "naukowcy" ...100 mln dolców wuyebane po to żeby bawić się w wyprodukowanie kawałka sztucznego mózgu szczura i to wirtualnego...nigdy w życiu nie uda się zdobyć nieśmiertelności cyfrowej...i w sumie na cholere komuś ona...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika kuzYn

Być może to błąd, tworzenie

Być może to błąd, tworzenie sztucznej inteligencji, a może nie. Kiedyś ludzie na początku kinematografii bali się chodzić do kina, a wcześniej Indianie Ameryki Północnej bali się robić sobie zdjęcia, bo uważali że tam uwięziony zostaje na papierze ich duch. Takich przykładów ludzkich lęków jest mnóstwo. Może nie taki diabeł straszny jak go malują. Jeśli chodzi o inwestycje, to one na ogół się zwracają z nawiązką. Bez badań i inwestycji człowiek siedział by nadal na dupie w jaskini i strugał patyki krzemieniem Biggrin

 

Portret użytkownika KoFiPL

Też dobrze przynajmniej nie

Też dobrze przynajmniej nie było by pieniedzy, zusu, us, podatków, szczepionek z rtęcią, elektrowni i odpadów atomowych, modyfikowanej żywności gmo, narkotyków syntetycznych i całej tej szkodliwej chemii i spalin rakotwórczych smogów.
Rok temu kupiłem sobie krzesiwo - całkiem fajna sprawa rozpalanie ogniska tym wynalazkiem Smile

Portret użytkownika mj

To nienturalne.Jestem

To nienturalne.Jestem przeciwko sztucznej inteligencji.jak tak dalej bedzie to roboty zdominują i wytępią ludzi.Gdy ludzie po śmierci będa życ jako maszyny na swiecie będzie przeludnienie.Jestem przeciwko sztucznej inteligencji.

Portret użytkownika mj

Już nie mają co robić.Jak tak

Już nie mają co robić.Jak tak dalej będzie to w końcu kazdy stanie sie nienaturalnym robotem i gatunek ludzki wyginie.Ziemia zostanie zaludniona przez roboty które w końcu wybiją ludzkośc.To jest nienaturalne. Jestem przeciwko sztucznej inteligencji.

Portret użytkownika KoFiPL

To czego sie boisz nigdy nie

To czego sie boisz nigdy nie nastąpi - prędzej człowiek by napisał oprogramowanie lub nadał kierunek myślowy robotów aby niszczyl ludzi niż same roboty miał by dojść do takich wniosków aby wytępić ludzi.
 
Będąc w jednym ze sklepów w Czechach zobaczyłem na okładce gazety groźnego robota (był straszny) a na dole wielki napis "terminator se povraca..." (.^_^.) nie trzeba chyba pisać że po tym jak to przeczytałem to się roześmiałem...

Portret użytkownika Homo sapiens

Może już istotom UFO się

Może już istotom UFO się udało to o czym pisze admin, i to co się objawia ludziom jako UFO fantomy, które są sztuczną inteligencją ? (...)Może Istoty anielskie (Czuwający Nieba-Watchers), które dokonały modyfikacji genetycznych u ludzi, naszego DNA (także z Ameryki południowej)

tworząc przykładowo "Nefilim z Peru" mają jakby dodatkowe cechy duchów-niematerialnych bytów ? Ma to ogromne znaczenie w rozpatrywaniu zjawiska ufo i prób jego tłumaczenia przez znanego badacza Biblii Chucka Misslera, który twierdzi, że są one (Istoty Anielskie) w ich podstawowej formie egzystencji własnie duchami, które swoje podstawowe ciała "gdzieś" zostawiły (w jakiejś swerze Niebieskiej/Niebiańskiej), a teraz muszą się zajmować z tego powodu cielesnością ludzi, ich niebiańskie nieśmiertelne ciała (w starożytnej grece słowo Oiketerion-οἰκητήριον- znaczy dosłowie:miejsce zamieszkania, siedziba) porzucili, pozostając w tym kosmosie-wymiarze zatrzymani (Boskimi !) nadnaturalnymi siłami, zacytujmy tu fragment Biblii, który o tym mówi:

"...i aniołów, tych, którzy nie zachowali swojej godności, ale opuścili własne mieszkanie, spętanych wiekuistymi więzami zatrzymał w ciemnościach na sąd wielkiego dnia..." Judy 1:6

 

"...własne mieszkanie..." - Oiketerion-οἰκητήριον-  znaczy dosłowie:miejsce zamieszkania, siedziba
 
tu o czaszkach
http://popotopie.blogspot.com/2013/06/analiza-anatomiczna-czaszek-nefilim.html

a o istotach tworzących ciała jako pojemniki dla dusz napisano trochę tutaj
http://popotopie.blogspot.com/2015/09/zyjmy-poki-jestesmy-prawdziwi.html

 

Los dał ludziom odwagę znoszenia cierpień.-Rzeczą człowieka jest walczyć, a rzeczą nieba – dać zwycięstwo.

Portret użytkownika baca

och, to naprawdę miło, że po

och, to naprawdę miło, że po stworzeniu komputerowych wirusów, robaków, koni trojańskich naukowcy wreszcie stworzyli komputerowego szczura...
nawet sobie nie wyobrażam co to będzie za radość, kiedy ci kreatywni ludzie stworzą komputerowy symulator żyda... 

Skomentuj