Naukowcom udało się zrekonstruować twarz Peruwiańskiej Królowej sprzed 1200 lat

Kategorie: 

Źródło: Oscar Nilsson

Naukowcy z National Geographic zrekonstruowali twarz królowej. Archeolodzy Miłosz Giersz i Oscar Nilsson przyjrzeli się konstrukcji czaszki i wykorzystali zbiory danych do oszacowania grubości mięśni i miąższu kości. Jej twarz została następnie zbudowana wokół modelu czaszki wydrukowanego w 3D.

Kobieta, znana jako Królowa Huarmey, w chwili śmierci miała 60 lat. Jej szczątki znaleziono w grobowcu El Castillo de Huarmey, położonym na wybrzeżu Peru, w 2012 roku. Nilsson używał zdjęć rdzennych Andów żyjących w pobliżu grobowca jako odniesienia. Po 220 godzinach pracy udało mu się odtworzyć prawdopodobny wygląd kobiety. Naukowiec użył nawet prawdziwych włosów starszej kobiety, przeznaczonych na perukę, by zrekonstruować fryzurę.

„Pierwsze kroki są bardziej naukowy, to głównie gromadzenie danych. Stopniowo proces przeradza się w bardziej artystyczne działanie, w którym muszę dodać od coś ludzkiego, czyli iskierki życia.” –powiedział Nilsson dla National Geographic. „W przeciwnym razie rzeźba wyglądałby jak manekin.”

Grób królowej znajdował się w miejscu, które było kiedyś świątynnym kompleksem kultury Wari. Plemię żyło tam przez stulecia przed wprowadzeniem się Inków. W grobowcu pochowano 58 wysoko urodzonych osób, w tym cztery królowe lub księżniczki.

Istnieje kilka przesłanek, mówiących o tym, że królowa Huarmey była ważną osobistością. Została ona pochowana w swojej prywatnej komnacie, otoczona luksusowymi dobrami, w tym ceremonialnym toporem i srebrnym kielichem.

Jej szkielet sugerował, że większość życia spędziła siedząc, prawdopodobnie tkając. Kobiecie brakowało niektórych zębów, a próchnica podpowiadała, że ​​regularnie wypijała słodki napój zwany chicha, przeznaczony jedynie dla ówczesnych elit.

 

Rekonstrukcję jej twarzy można oglądać w Narodowym Muzeum Etnograficznym w Warszawie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.5 (2 votes)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika b@ron

to zajebiście, że się im

to zajebiście, że się im udało, bo od dziecka marzyłem, jak i zapewne każdy z was, by zobaczyć, jak wyglądała peruwiańska królowa sprzed 1200 lat ... warto było ...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Skomentuj