Naukowcy bezprzewodowo połączyli ludzki mózg z komputerem

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Eksperci z Brown University w Rhode Island w Stanach Zjednoczonych osiągnęli postęp w zakresie neurochirurgii mózgu. Udało im się ustanowić bezprzewodowe połączenie między komputerem a ludzkim mózgiem.

W badaniu, w których wzięło udział dwóch sparaliżowanych mężczyzn w wieku 35 i 63 lat, którzy wcześniej doznali urazów rdzenia kręgowego, użyto systemu BrainGate z bezprzewodowym nadajnikiem umożliwiającym wybrania obiektu i wpisania tekstu na zwykłym tablecie. System, opisany w czasopiśmie IEEE Transactions on Biomedical Engineering, wykorzystuje mały nadajnik, który waży nieco ponad 40 gramów i jest przymocowany do głowicy. Jednostka nadajnika jest podłączona do matrycy elektrod wszczepionej do kory ruchowej mózgu przez port używany w podobnych systemach przewodowych.

 

Naukowcy twierdzą, że byli w stanie osiągnąć taką samą dokładność i szybkość przesyłania danych, jak przy użyciu sprzętu przewodowego. Według doniesień technologia BrainGate działa autonomicznie do 24 godzin, umożliwiając korzystanie z interfejsu mózg-komputer (BCI) nawet podczas snu. Pozwoli to naukowcom zebrać więcej danych do zbadania.

 

Uczeni zwracają uwagę, że jedyną różnicą między interfejsem bezprzewodowym a dotychczas stosowanymi systemami jest to, że człowiek nie musi już być przywiązany do stacjonarnego sprzętu, co otwiera nowe możliwości w zakresie korzystania z systemu. Eksperci są przekonani, że dzięki nowemu interfejsowi będą mogli obserwować aktywność mózgu ludzi przez długi czas, co wcześniej było prawie niemożliwe. W przyszłości pomoże to opracować algorytmy dekodowania, które znacznie poszerzą możliwości funkcjonowania osób z paraliżem.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj