Naukowcy dokonali zaskakującego odkrycia, które może wywrócić naszą wiedzę o mózgu do góry nogami

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Nasze dotychczasowe poglądy na pracę i organizację ludzkiego mózgu mogą okazać się błędne. Wszystko za sprawą jednego odkrycia, które totalnie zaskoczyło naukowców.

 

Wśród neurobiologów panuje przekonanie, że różne części ludzkiego mózgu odpowiadają za różne części ciała. Tymczasem w najnowszych badaniach, przeprowadzonych przez specjalistów z University College London, wzięło udział 41 osób - 17 z nich urodziło się z jedną ręką.

 

Ochotnicy mieli wykonywać 5 typowych czynności, takich jak pakowanie prezentów czy liczenie pieniędzy. Uczeni poprosili ich również aby poruszali różnymi częściami ciała. Z pomocą elektroencefalografu badano aktywność mózgu w trakcie wykonywanych zadań.

 

Podczas eksperymentu, u osób jednoręcznych obserwowano wzrost aktywności mózgowej w regionie, który powinien być odpowiedzialny za czynności wykonywane z udziałem brakującej ręki. Innymi słowy, gdy osoby jednoręczne wykonywały daną czynność np. z pomocą stopy, ich mózg reagował tak jakby używały drugiej ręki.

 

Autorzy badania nie mają pewności czy dobrze zinterpretowali wyniki eksperymentu. Jeśli tak okazuje się, że mózg wcale nie dzieli się na regiony kontrolujące poszczególne kończycy, lecz na strefy odpowiedzialne za konkretne funkcje. To wyjaśniałoby dlaczego aktywność mózgów osób jednoręcznych podczas wykonywania danych czynności była taka sama jak u osób pełnosprawnych.

 

Główna autorka badania Tamar Makin powiedziała, że odkrycie może mieć ogromne znaczenie dla naszego postrzegania na pracę i organizację mózgu. Po raz kolejny potwierdza się, że mózg charakteryzuje się niesamowitą plastycznością i potrafi się szybko dostosować do zmian.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj