Naukowcy odkryli, co dzieje się z osobą podczas podróży poza ciałem - OOBE

Kategorie: 

Źródło: wikipedia.org

OOBE od "out-of-body experience", zwane też eksterioryzacją, to osiągnięcie wrażenia postrzegania świata spoza własnym ciałem. Naukowcy postanowili to zbadać to i używając specjalnego skanera, mózgu śledzili, co dzieje się z człowiekiem "pozostawiając swe ciało."

 

Ludzie, którzy doświadczyli OOBE to na ogół ofiary wypadków znajdujące się na granicy życia i śmierci. Zdarza się jednak, że niektórzy starają się wprowadzić się w ten stan intencjonalnie. Aby zrozumieć, co naprawdę dzieje się z osobą doświadczającą "podróży poza ciałem fizycznym", eksperci użyli skaner MRI (Rezonans Magnetyczny). W ten sposób udało im się zaobserwować, które obszary mózgu są aktywne podczas doświadczenia tego uczucia.

Jeden z wolontariuszy, którzy wyrazili chęć uczestnictwa w badaniu, wszedł do środka skanera ze specjalnym wyświetlaczem wyświetlaczem wirtualnej rzeczywistości noszonym na głowie. Ekran ten nadawał obraz ciała drugiego ochotnika, który znajdował się w innej części tego samego pomieszczenia.

 

Aby pobudzić uczestników eksperymentu do odczuwania wrażeń, naukowcy w tym samym czasie dotykali drewnianym wskaźnikiem do tych samych części ich ciał. W ten sposób udało im się osiągnąć u wolontariusza, który leżał z wyświetlaczem, wrażenie, że jego ciało znajduje się gdzieś indziej. Twierdził on, że miał wrażenie, iż jego ciało znajduje się w innej części pokoju.

[ibimage==24592==400naszerokoscbeztxt==Oryginalny==self==null]

Wyniki eksperymentu, przeprowadzonego w Karolinska Institute w Szwecji, wskazują, że efekt OOBE powstaje w mózgu. Jego części, które wykazały reakcję na to złudzenie to między innymi kora przedruchowa, czy kora zakrętu obręczy, którą uważa się, za odgrywającą ważną rola poznawczą.

 

NIe wszyscy eksperci zgadzają się z konkluzjami szwedzkich naukowców. Najwięcej zarzutów jest w stosunku do indukowania tego pseudo-OOBE za pomocą wirtualnej rzeczywistości. Adwersarze twierdzą, że to po prostu badanie innego stanu świadomości, ale na pewno nie OOBE.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika Estia72

Buhaha , ale mnie

Buhaha , ale mnie rozbawiliscie....Oobe to zadna fantazja czy naciaganie to realne doswiadczenia. 
Ja mialam pierwsze w wieku okolo 8 lat, zupelnie spontaniczne, gdy pierwszy raz tego doswiadczylam bylam przerazona, wtedy nie bylo dla mnie nic gorszego niz swiadomosc ze nikt mnie nie widzi , nie slyszy, nie moge wydac zadnego dzwieku, najgorsze bylo obserwowanie swojego ciala i rodziny z gory, chcialam za wszelka cene znalesc sie ponownie w ciele ale nie wiedzialam jak...chcialam wezwac pomocy ale nikt nie byl w stanie mi pomoc, sam moment wychodzenia i powrotu nie byl przyjemny, parazlizm calego ciala, niemoznosc poruszenia nawet okiem, calkowity bezwlad przy pelnej swiadomosci dla mnie bylo to najgorszym hororem w dziecinstwie, dlugo balam sie przez te doswiadczenie ciemnosci...pozniej przywyklam, odkrywajac inna rzeczywistosc, stopniowo krok po kroku, w koncu przestalam sie bac. Rodzina nie potrafila mi wytlumaczyc czego doswiadczam, zupelnie ignorowala moje doswiadczenia zwalajac je na sen...nie jest to latwe dla dziecka gdy nie ma w rodzinie wsparcia, z drugiej strony patrzac z dzisiejszej perspektywy doroslego czlowieka nie dziwie im sie , nie mogli zrozumiec i wytlumaczyc czegos czego nigdy nie doswiadczyli. Pozdrawiam niedowiarkow!

Portret użytkownika angelus maximus rex4

Czy mózg powoduje, że

Czy mózg powoduje, że człowiek mysli, czy mysli wzbudzają prace mózgu?
 Zaraz mi odkrzykną, że "impulsy elektryczne w neuronach"... itp bzdety...
 Nieprawda... Umysł to ludzka dusza, która w niebycie mysli a osadzając się w materialnym ciele wzbudza odruchy energetyczne w celu materializacji swoich zamierzeń ...
 Dlatego własnie opuszczając ciało zanikają impulsy neuronów w mózgu w obszarach twórczych umysłu...

Portret użytkownika independent

Napisałeś"mózg to ludzka

Napisałeś"mózg to ludzka dusza", czyli miałeś na myśli świaomość? Bo jeśli chodzi o określenie "dusza", to nikt jeszcze nie potraił prawiłowo zdeiniować, co to takiego jest. Jest to jakieś utopijne pojęcie.

Portret użytkownika independent

Nic  ciekawego by nie

Nic  ciekawego by nie powiedzieli, bo sami nie wiedzą na czym polega to zjawisko, a sprawa jest już znana. Nasz mózg ma zolność wytwarzania  DMT która jest czynnikiem powodującym takie wrażenia. Są one takie jak sugerowane wzglęami natury religijnej opisywane wrażenia "Życie po życiu", że to niby "dusza" ludzka uwalnia się z ciała znajdującego się człowieka w stanie śmierci klinicznej. DMT uwalnia się w stanie wielkiego stresu, lub głębokiej medytacji i nie każdy człowiek może  osiągnąć taki stan skupienia. Baania takie czynił Oskar Blanke, prof. Persinger, i Strassman Rick. Dla luzi z otwartym umysłem wystarczy to kojarzyć.

Portret użytkownika resq

Jest tylko jedno ale do całej

Jest tylko jedno ale do całej tej teorii, skoro odczucia OOBE są tylko wytworem ludzkiego mózgu, to jak wytłumaczyć fakt, że ludzie, którzy świadomie wychodzą z ciała, są w stanie widzieć prawdziwe wydarzenia mające miejsce setki a nawet tysiące kilometrów od miejsca w którym się znajdują?

Przeszłość paskudna, Przyszłość nie lepsza, a Teraźniejszości nigdy nie ma.

Strony

Skomentuj