Naukowcy odkryli, jakie wydarzenie zniszczyło Sodomę i Gomorę

Kategorie: 

Źródło: Michel Wolgemut

Zdaniem naukowców, biblijne miasta Sodoma i Gomora zostały zrównane z ziemią przez deszcz meteorów a nie boską interwencję. To samo wydarzenie mogło spowodować upadek leżącego zaledwie 32 kilometrów dalej Jerycha, którego mury miały runąć z powodu izraelskich trąb. Czy kosmiczna skała może posłużyć za wyjaśnienie dla biblijnych przekazów?

 

Jeszcze pod koniec 2021 roku, pojawiło się badanie naukowe, które starało się dowieść, że opisane w Biblii wydarzenie mogło mieć miejsce i rzeczywiście doprowadziło do licznych zniszczeń w starożytnym mieście Tall el-Hamman, które uważane jest za biblijną Sodomę. Winą za to, obarczali oni deszcz meteorów co jest dość popularną teorią w środowisku naukowym. Zdaniem badaczy, wiele dowodów wskazuje na to, że potężna eksplozja zdewastowała północne wybrzeże doliny Jordanu, zrównując z ziemią osady na obszarze ponad 400 tysięcy kilometrów kwadratowych.

 

Według naukowców, jeden z dużych meteorytów eksplodował w atmosferze na wysokości około 2,5 kilometra. Doprowadziło to do powstania fali uderzeniowej poruszającej się z prędkością 1200 km/h. Tak spektakularne wydarzenie, nie pozostawiło po sobie żadnych ocalałych. Główny autor badania, profesor James Kennett z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Santa Barbara, zauważył chociażby, że ​​w miejscu starożytnej tragedii znaleziono ślady po działaniu wysokiej temperatury, przekraczającej 2000 ° C. Większość materiałów zawierających piasek zamieniła się tam w szkło. Na miejscu starożytnego miasta archeolodzy znaleźli również stopiony metal i ziarna kwarcu.

Historycy podkreślają, że w tamtych czasach nie istniały technologie zdolne do odtworzenia zjawiska naturalnego o takiej sile (naukowcy nie chcą rozważać alternatywnych wersji zaawansowanej technologicznie pra-cywilizacji, kosmitów i istnienia broni termojądrowej w odległych czasach). Najbliższym siłą zdarzeniem znanym ludzkości, jest katastrofa tunguska na Syberii z 1908 roku, którą również przypisuje się upadkowi meteorytu. Przypadek Sodomy i Gomory jest dość szczególny, ponieważ do kataklizmu doszło w kluczowym dla tego regionu miejscu.

 

Naukowcy, od lat zastanawiali się nad tym, dlaczego jeden z najbardziej produktywnych regionów rolniczych, który przez ponad 3000 lat wspierał dziesiątki tysięcy ludzi, nagle umarł i pozostał jałowy przez kilkaset lat. Czy teoria z meteorem tłumaczy wszystkie niejasności? Pewną wątpliwość może wywoływać opowieść o poszukiwaniach jedynego sprawiedliwego, Lota, który na rozkaz Boga miał zostać uratowany wraz z rodziną. W jaki sposób przetrwał on tak niewyobrażalny kataklizm? Jedynym wyjaśnieniem byłoby uznanie go za postać w całości fikcyjną, albo naocznego świadka tego zdarzenia, który szczęśliwie dla niego, znalazł się wystarczająco daleko.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Komentarze

Skomentuj