Naukowcy odkryli niewidzialny szyfr na artefakcie z Wyspy Wielkanocnej

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół naukowców, wykorzystał skanowanie komputerowe do zbadania unikalnej tablicy przywiezionej z Wyspy Wielkanocnej i przechowywanej w berlińskim Muzeum Etnograficznym. Skaner umożliwił wykrycie na jego powierzchni niewidocznego dla oka tekstu, składającego się z tajemniczych symboli.

 

Zespół badaczy, w skład którego wchodził dr Rafał Wieczorek z Uniwersytetu Warszawskiego, stworzył model 3D tej unikalnej tablicy. Artefakt, mieszczący się w berlińskim Muzeum Etnograficznym, jest wielką tajemnicą. Jego długość wynosi około metra, jest wykonany z drewna i swoim kształtem przypomina australijski bumerang. Do niedawna nikt nie przypuszczał, że jego powierzchnia jest pokryta jakimikolwiek symbolami. Rozszyfrowanie tekstu nie jest jeszcze możliwe.

 

Naukowcy spekulują, że artefakt może być Rongorongo. To uogólniona nazwa drewnianych tabliczek z napisami rdzennych mieszkańców Wyspy Wielkanocnej. Do dziś zachowały się tylko 23 takie artefakty. Świat dowiedział się o Rongorongo dopiero w 1864 roku, a przez ostatnie półtora wieku, nikomu nie udało się rozszyfrować tych tajemniczych liter. Nie wiadomo nawet, czy symbole oznaczają osobne słowo czy sylabę. W tym przypadku, pracę naukowców komplikuje fakt, że powierzchnia artefaktu została poważnie uszkodzona.

Według ekspertów zachowało się nie więcej niż 10 procent symboli, które pierwotnie zostały wyryte. Badacze uważają, że artefakt przez wiele lat znajdował się w jaskini, przez co drewno częściowo zgniłi i zostało zniszczone przez owady. Analiza wykazała, że tablica została została zniszczona przez skolopendry z gatunku Porcellionides pruinosus, które zaczęły się w niej gnieździć.

 

Naukowcy z wielką starannością zeskanowali artefakt, a następnie stworzyli jego model 3D. Do stworzenia modelu, wymagane było wykonanie kilku tysięcy fotografii fotogrametrycznych. Stwierdzono, że tablica jest pokryta symbolami z obydwu stron, chociaż zazwyczaj, zawierają one wyłącznie tekst z jednej strony. Zdaniem zespołu badaczy, gdyby artefakt przetrwał w całości, to dziś byłby to najdłuższy tekst w Rongorongo znany nauce. Analiza radiowęglowa wykazała, że ​​artefakt powstał w latach 1810-1870, choć nie można całkowicie wykluczyć, że pojawił się na początku XVIII wieku. Oznacza to, że powstał on już po nadejściu Europejczyków, którzy po raz pierwszy, pojawili się na Wyspie Wielkanocnej w 1722 roku.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj