Naukowcy odkryli przyczynę zmiany w postrzeganiu czasu przez ludzi

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Ludzie zawsze zastanawiali się dlaczego wraz z wiekiem czas wydaje się biec szybciej. Naukowcy być może znaleźli przyczynę tychzmian w subiektywnym postrzeganiu upływu czasu. 

Chyba każdemu na pewnym etapie życia wydawało wam się, że kiedyś czas nie biegł tak szybko. Bardzo możliwe, że to skutek subiektywnego postrzegania upływu czasu, które - jak się okazało - zmienia się wraz z wiekiem. Wynika to z faktu, że tak zwane neurony zakrętu nadbrzeżnego w płacie ciemieniowym, które są odpowiedzialne za ocenę długości przedziałów czasowych, „męczą się” i zniekształcają percepcję. 

 

Zakręt nadbrzeżny jest częścią płata ciemieniowego kory mózgowej, który aktywnie uczestniczy w percepcji mowy ustnej i pisemnej, a także jest związany z pamięcią, uczeniem się i percepcją sensoryczną. Ponadto zakręt nadbrzeżny zawiera neurony odpowiedzialne za ocenę długości przedziałów czasowych. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley odkryli, że wielokrotna ekspozycja na bodziec o ustalonym czasie trwania powoduje „zmęczenie” tych neuronów, a to zniekształca nasze subiektywne postrzeganie czasu.

 

Badacze poprosili uczestników eksperymentu o wykonanie zadania polegającego na porównaniu długości przedziałów czasowych i w tym czasie zmierzyli aktywność ich mózgu metodą funkcjonalnego rezonansu magnetycznego. Eksperyment obejmował zdrowych dorosłych, poproszono ich o obejrzenie adaptera wzrokowego w postaci szarego kółka, przez określony czas 30 razy z rzędu. Po okresie adaptacji pokazano im bodziec testowy i poproszono o oszacowanie czasu jego trwania. 

 

 

Jeśli czas trwania demonstracji adaptera był długi, uczestnicy nie docenili czasu bodźca testowego, a jeśli adapter pojawił się na krótki odstęp czasu, czas trwania bodźca testowego był przeszacowany. Aktywność neuronów zakrętu nadbrzeżnego zmniejszała się, gdy adapter i bodziec testowy miały taki sam czas trwania, co wskazywało na zmęczenie neuronów. Stopień zniekształcenia percepcji czasu zależał bezpośrednio od tego, jak bardzo zmniejszyła się aktywność neuronów zakrętu nadbrzeżnego.

 

Praca opisująca ten mechanizm została opublikowana w periodyku naukowym Journal of Neuroscience.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Skomentuj