Naukowcy odkryli setki starożytnych obiektów na Saharze!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Międzynarodowy zespół archeologów, ujawnił nowe badanie, w którym opisano około 500 tajemniczych obiektów leżących na niedostępnej Saharze Zachodniej. Formacje zostały dostrzeżone przy pomocy zdjęć satelitarnych o wysokiej rozdzielczości. Badanie na ten temat, pojawiło się na łamach czasopisma Antiquity.

Autorzy sklasyfikowali czteruy różne typy obiektów o różnej morfologii. Zostały one skatalogowane według ich cech charakterystycznych, położenia topograficznego i orientacji w krajobrazie. Naukowcom nie udało się jeszcze ustalić dokładnego przeznaczenia tych obiektów. Pojawiły się już jednak pewne teorię. Najprawdopodobniej są to pułapki myśliwskie. Podobne formacje, widoczne tylko z powietrza, są odnajdywane na całym Bliskim Wschodzie. Naukowcy nazywają je „latawcami”, ponieważ przypominają je swoim kształtem. Struktury znajdują się w dwóch oddalonych od siebie obszarach. 

 

Pierwszy z nich znajduje się między górami Hoggar i Erg-Cheh, w regionach Achedzherad i Akhnet. Druga lokalizacja rozciąga się od gór Erg Cheh wzdłuż skarpy górskiej Khan w Mauretanii. Naukowcy zauważyli, że formacje z Sahary znacznie różnią się od „latawców” spotykanych w innych regionach. Obiekty składają się z dwóch długich i zbiegających się ze sobą ścian wykonanych z kamienia. 


Autorzy: Olivier Barge , Laetitia Balaresque, Jean-Loup Baudoin, Manfred Boelke, Lison Derrien

Według ekspertów zbiegające się ściany służyły prowadzeniu zwierzyny łownej. Była to najzwyklejsza zagroda, do której zaganiano zwierzęta. Warto nadmienić, że spośród ponad 500 znalezionych obiektów 60 struktur nie zostało jeszcze zidentyfikowanych. Niektóre ze względu na słabą jakość zdjęć satelitarnych, podczas gdy inne, są zbyt słabo zachowane.

 

Naukowcy nie mieli jeszcze okazji dokładnie zbadać tych obiektów. Wymaga to badań terenowych z dostępem do stanowiska, które niestety znajdują się w trudno dostępnych miejscach. Naukowcy szacują, że obiekty mogły powstać w okolicach 9000 do 5000 p.n.e, kiedy Sahara nie była pustynią, ale regionem wilgotnym klimacie.

 

Nawet to nie tłumaczy faktu, że odlegli przodkowi rasy ludzkiej, byli w stanie tworzyć skomplikowane struktury, których pozostałości zachowały się do naszych czasów. Jak narazie, nie wiadomo jaka prehistoryczna cywilizacja była odpowiedzialna za powstanie tych budowli.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika jaa

Zasadniczo, gdyby przyjąć, że

Zasadniczo, gdyby przyjąć, że ileś tysięcy lat temu ludzie wędrowali po świecie bardziej niż sądzimy, a, mogło tak być, to niewykluczone, że do jakiejś miejscowej grupy dotarli jacyś bardziej rozwinięci cywilizacyjnie. Do tego dochodzi też czynnik tak zwanej potrzeby, która powoduje szukanie rozwiązań dla jakiegoś zagadnienia. U, ludzi, jak widać, ten element jest dość rozwinięty. Co do możliwości technicznych, materiałowych to wtedy, skoro warunki były inne, takie możliwości mogły być samoistne. Ale dopiero po uzyskaniu dostępu do badanych struktur będą mogli powiedzieć coś o trudności ich skonstruowania. Do tego trzeba by też wziąć pod uwagę, że budownictwo było wtedy dość znane w ośrodkach cywilizacyjnych więc jakieś grupy, które mogły być wykorzystywane do budów w takich ośrodkach mogły, później, po powrocie do siebie, konstruować proste budowle. Bo miały już na ten temat jakieś pojęcie.

Skomentuj