Naukowcy odkryli słynny kamień słoneczny wspominany przez sagi o Wikingach

Kategorie: 

Łodzie Wikingów na rekonstrukcji w Moskwie - Źródło: 123fr.com

Okazuje się, że podboje Wikingów nie byłyby możliwe gdyby nie wyrafinowana nawigacja oparta o przyrząd zwany kamieniem słonecznym (sólarsteinn). Naukowcy już od jakiegoś czasu podejrzewali, że kamień słoneczny wspominany w skandynawskich sagach to nie mit a opis rzeczywistego narzędzia nawigacyjnego.

 

Już w 2010 roku naukowcy z Francji pod kierownictwem prof. Guya Roparsa, fizyka z Universite de Rennes, zbudowali takie urządzenie tylko dzięki opisom we wspomnianych sagach. Nigdy jednak nie udało się znaleźć pozostałości czegoś takiego. Naukowcy odkryli jednak, że są w posiadaniu kryształu odnalezionego w jednym z wraków w pobliżu wyspy Alderney. Okazuje się, że naprawdę może być wykorzystywany do nawigacji, i według wszelkiego prawdopodobieństwa jest to słynny "sólarsteinn" Wikingów.  Opracowanie na ten temat zostało właśnie opublikowane w czasopiśmie Proceedings of Royal Society.

 

 

Kryształ został znaleziony przez nurków w luku angielskiego statku, który zatonął w 1592 roku u wybrzeży wyspy.  W tym samym pomieszczeniu zostały znalezione inne przedmioty nawigacyjne. Chemiczna i fizyczna analiza kryształu wykazało, że jest to forma kalcytu (CaCO3), który zwany jest też szpatem islandzkim.  Pomimo faktu, że jest popękany i nieprzezroczysty nie oznacza to, że tak było zawsze a stał się taki na skutek oddziaływania wody morskiej i piasku.  Aby to udowodnić autorzy badania przeprowadzili symulację sztucznego starzenia kryształu w wodzie, a następnie poddali go analizie laboratoryjnej.

 

W szpacie islandzkim występuje zjawisko podwójnego załamania światła oraz jego polaryzacji. Przepuszczając przez kryształ szpatu wiązkę światła, obserwuje się jej rozdwojenie. Obydwa promienie wychodzące z kryształu są spolaryzowane w płaszczyznach wzajemnie do siebie prostopadłych. Kalcyt pozwala na przechodzenie światła spolaryzowanego tylko w jednym kierunku, i może stawać się jaśniejszy lub ciemniejszy, w zależności od tego jak jest skierowany. Polaryzacja światła na północnych szerokościach geograficznych podczas zachmurzenia lub zamglenia jest taka sama jak w pogodny dzień. Wkrótce ten dodatek może okazać się konieczny dla żeglarzy, jako dodatkowy środek nawigacji w obszarach, które podlegają anomalią magnetycznym.

[ibimage==16751==400naszerokosc==Oryginalny==self==null]

Autorzy badania stwierdzili, że za pomocą kryształu z Alderney można ustawić kierunek Słońca z błędem nie większym niż jeden stopień. Według naukowców, zebrane dane wskazują, że kryształ Alderney jest "kamieniem słonecznym", który według legend, był wykorzystywany do nawigacji przez Wikingów.  Znalezisko jest też dowodem na to, że te kryształy były używane znacznie później, aż do początku XVII wieku.

 

 

Źródła

http://www.polskieradio.pl/23/266/Artykul/476094,Naukowcy-udowodnili-ze-kamien-sloneczny-Wikingow-dziala

http://lenta.ru/news/2013/03/06/sunstone/

http://news.sciencemag.org/sciencenow/2013/03/scienceshot-sunstone-unearthed-f.html?ref=hp

http://rspa.royalsocietypublishing.org/content/469/2153/20120651

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
loading...

Komentarze

Portret użytkownika kuzYn

  Czyste kryształy kalcytu

 
Czyste kryształy kalcytu zwane też szpatem islandzkim występują w kilku miejscach w Islandii, i ich właściwości ( podwójne załamanie światła ) znane jest naukowcom od dawna. Nie można tylko było udowodnić że faktycznie używali go Wikingowie, ponieważ nigdy nie znaleziono żadnego w wykopaliskach archeologicznych, przy odkrytych pochówkach wikingów, bądź innych.
Taki kryształ kalcytu musiał też być odpowiednio przycięty, ażeby spełniał swoją funkcję w nawigacji
[ibimage==16769==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

[ibimage==18164==Oryginalny==Oryginalny==self==null]

 

Portret użytkownika Endor

 "Wikingowie wierzyli w

 "Wikingowie wierzyli w istnienie dwóch sprzymierzonych boskich plemion: Asów i starszych od nich Wanów. zamieszkujących krainy Asgard i Wanaheim. Na początku dziejów Asowie zbudowawszy Asgard, postanowili pobić i uzależnić od siebie starszych bogów.  Walczyli z nimi długo, a szala zwycięstwa wciąż przechylała się raz na jedną, raz na drugą stronę. Ostatecznie, przewagę uzyskali obrońcy - okazało się jednak, że aby całkowicie zmieść Asów z powierzchni ziemi, musieliby wydać im tak krwawą bitwę, że dla nich również oznaczałaby ona unicestwienie. Boskie plemiona po długich i niełatwych rokowaniach zawarły pokój, dzieląc się władzą nad Aldą. Wanowie wzięli pod opiekę sprawy dotyczące rolnictwa i płodności, zaś porywcze Asowie baczyć poczęli głównie na rzeczy związane z wiedzą, walką i gwałtownością. Najprawdopodobniej, opowieści o starciach Wanów z Asami to echo prehistorycznych bojów toczonych przez przybyłych do Skandynawii wojowniczych Germanów z miejscowymi ludami wyznającymi pradawny kult ziemi i rozrodczości."
Ludy Germańskie od początku były wojownicze i niszczycielskie ! Potem było już tylko gożej, krzyżacy mordowali Polaków a następnie hitlerowskie wojska mordowały Żydów i Polaków oraz kogo popadnie ! Do dziś niemcy prowadzą politykę siły i niszczą gospodarczo państwa europejskie ! Dlatego że nie wiedzą że trzeba prosić o łaskę Pana Niebios i Jego Syna Zbawiciela oraz Matkę Boską Dziewicę, która ma siłę zbawiać i ratować ludzi ! Polacy zawsze byli pod opieką Matki Boskiej i Jej Syna, dlatego musimy ją prosić o pomoc w takich ciężkich czasach jak te które przyszły na nas od wschodu i zachodu.

Bóg stworzył nieskończone ilości istot rozumnych o różnych szczeblach bytowania. Choć rozumem nie można dowieść istnienia Aniołów, to jednak można wskazać na odpowiedniość ich istnienia.

Portret użytkownika Dr.

Przyganiał kocioł garnkowi.

Przyganiał kocioł garnkowi. Hmmm przecież to właśnie rolnicy do dziś dnia mordują i składają krwawe ofiary z ludzi by mieć lepsze plony. (Miesiąc temu w Indiach.) Kain był rolnikiem i zatłukł Abla myśliwego. Przyczyną jest jak zwykle lenistwo złodziejstwo i przekupstwo, oni myślą że przekupią Boga jak mu coś dadzą w ofierze a w zamian będą mieć dużo fajnych rzeczy bez żadnego wysiłku. To samo myślenie mają do dziś dnia żydy bolszewiki masoneria i Baca z tego forum.

Portret użytkownika 85r

:) Polacy proszą od 966r i

Smile Polacy proszą od 966r i wyprosić lepszego losu dla siebie nie mogą a Polacy to najbardziej zamodlony naród europy. Niemcy jak byli potężni tak dalej są a nie nalezą to zbytnio pobożnych. Jaki z tego morał? Że nie liczy się na boga tylko bierze się los we własne ręce.

Portret użytkownika pasjonat

dzieki za minusa za to

dzieki za minusa za to pytanie Wink hehehehe
 
p.s zauwazylem ze jak jestem niezalogowany to automatycznie baca ma + a Homosapiens - jak sie zaloguje jest na odwrot.
 

Myślę, więc jestem...

Strony

Skomentuj