Naukowcy odkryli sposób na obserwację dziwnego promieniowania wokół czarnych dziur

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Naukowcy odkryli nowy sposób obserwacji promieniowania Hawkinga, które do tej pory było trudne do zaobserwowania. Ich badania sugerują, że podczas łączenia się czarnych dziur mogą powstawać małe czarne dziury wielkości asteroid, które emitują specyficzne promieniowanie, możliwe do wykrycia przy użyciu nowoczesnych teleskopów.

 

Fuzje czarnych dziur to zjawisko przewidywane od dawna przez naukowców, ale nigdy wcześniej nie udało się go zaobserwować. Naukowcy twierdzą, że podczas takich wydarzeń mogą powstawać małe czarne dziury, które następnie są wyrzucane w przestrzeń kosmiczną. Ze względu na swój niewielki rozmiar, te "płytkie" czarne dziury mogłyby pozwolić na dokładniejsze zbadanie promieniowania Hawkinga - teorii opracowanej przez sławnego fizyka Stephena Hawkinga.

 

Promieniowanie emitowane przez te małe czarne dziury ma szczególny "odcisk palca" - składa się z wysokoenergetycznych fotonów w postaci promieni gamma. Naukowcy uważają, że poziom energii tych rozbłysków gamma można wykryć za pomocą specjalistycznych teleskopów, takich jak obserwatorium promieniowania gamma High Altitude Water Cherenkov (HAWC).

 

Autorzy badania podkreślają, że obserwacja promieniowania Hawkinga z tych małych czarnych dziur mogłaby rzucić nowe światło na fizykę cząstek elementarnych i niezgodności w standardowym modelu fizyki. Ponadto, jeśli tego typu małe czarne dziury istniały we wczesnym Wszechświecie, mogłyby one nawet stanowić część tajemniczej ciemnej materii.

 

Choć odkrycie to wciąż wymaga dalszych badań i weryfikacji, naukowcy są podekscytowani możliwością zbadania nieznanej dotąd fizyki otaczającej czarne dziury.

 

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj