Naukowcy odkryli unikalną twierdzę duńskich Wikingów

Kategorie: 

Źródło:

Duńscy archeolodzy odkryli po raz pierwszy od ponad sześćdziesięciu lat twierdzę Wikingów w kształcie ringu, która została zbudowana pod koniec dziesiątego wieku. Umocnienia znajdują się na wyspie Zelandia na południe od Kopenhagi. Fortyfikacje, zwane Borgring, zostały znaleziony przy użyciu techniki skanowania laserowego LIDAR. Pozwala ona na wykonanie trójwymiarowej mapy cyfrowej terenu w niezwykle wysokiej rozdzielczości, pisze Postimees.

 

 

Obiekt jest prawie idealnym kręgiem o zewnętrznej średnicy 144 metrów i posiada cztery główne wejścia. Wewnętrzne wały zbudowano z ziemi i drewna. Sądząc po rocznych pierścieniach na drzewach, twierdza została wzniesiona w latach 970 i 980.

 

„To trochę detektywistyczna historia. Ja od dawana pracuję przy fortach w kształcie kręgów, ale w pewnym momencie doszedłem do wniosku, że ich lokalizacja jest bardzo nielogiczna. Tam, gdzie są braki w poznanej przez nas sieci, musiały znajdować się inne fortyfikacje” – powiedział Soren Sindbeck, archeolog z Uniwersytetu w Aarhus w Danii. „Jest oczywiste, że człowiekiem, który wybudował ten forteczny pierścień, był Harald Sinozęby. On dążył do czegoś więcej w swoim życiu” – dodał Sindbek.

 

Według Sindbeka, pierścień jest idealną formą fortu. Struktura obejmuje największy obszar w najmniejszym kręgu, ale nie zawsze jest to idealne koło, co wyróżnia twierdze Wikingów. Naukowcy zdołali znaleźć w Borgring srebrną bransoletę i pudełko z narzędziami stolarskimi. Ponadto, Wikingowie, jak wynika z badań, wykorzystywali tą twierdzę przez kilka pokoleń w przeciwieństwie do innych tego typu obiektów, które porzucali mniej więcej po dwóch dekadach użytkowania. Forteca została odkryta w 2014 roku, ale dopiero teraz opublikowano pierwszy szczegółowy raport na jej temat.

 

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
loading...

Skomentuj