Naukowcy odkryli zbawienny wpływ medytacji na ludzkie zdrowie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com
Wpływ medytacji na zdrowie człowieka jest przedmiotem wielu badań. Wiadomo powszechnie że głęboka medytacja wpływa nie tylko na wyciszenie i zrelaksowanie ale także zapewnia liczne korzyści zdrowotne. Naukowcy z Uniwersytetu Harvarda postanowili sprawdzić jak mózg i jelita reagują na praktykowanie medytacji.

 

Relacje między medytowaniem a zmianami w substancji szarej badano w Massachusetts General Hospital. Łącznie 16 uczestników tego badania miało przez 8 tygodni stosować praktyki medytacyjne, codziennie po 30 minut. Obejmowały one skupianie swojej uwagi na nagraniach audio zawierających przewodnik medytacyjny, skupianie się na doznaniach, uczuciach i stanie umysłu bez osądzania. Zarówno przed jak i po eksperymentach uczeni poddali ochotników rezonansowi magnetycznemu.
Wykazano że w hipokampie, regionie odpowiedzialnym za pamięć i uczenie się, oraz w strukturach powiązanych z samoświadomością, introspekcją i wyrażaniem współczucia zwiększyła się gęstość istoty szarej. Praktykując medytację możemy zatem poprawiać nasze samopoczucie ale otrzymujemy też korzyści poznawcze i psychologiczne które utrzymują się przez cały dzień.

 

Naukowcy sprawdzili również jak medytacja wpływa na choroby przewodu pokarmowego. Osobne badanie przeprowadzono w Massachusetts General Hospital i placówce Beth Israel Deaconess Medical Center. Tym razem w eksperymencie wzięło udział 48 dorosłych osób - 19 z nich cierpiało na zespół jelita nadwrażliwego (IBS) a pozostali na nieswoiste zapalenie jelit (IBD).

Przez 9 tygodni musieli wykonywać czynności które pozwalały złagodzić stres, poprawić ogólne zdrowie i umiejętności poznawcze. Raz w tygodniu uczestnicy angażowali się w czynności relaksacyjne i polecono im aby wykonywali je również w domu przez 15-20 minut każdego dnia. Również w tym przypadku, medytacja okazała się bardzo skutecznym lekarstwem.

 

U pacjentów cierpiących na IBS i IBD zaobserwowano złagodzenie się objawów choroby, zmniejszył się ich niepokój i poprawiła się ich ogólna jakość życia. Korzyści te utrzymywały się w trakcie badań oraz 3 tygodnie po ich zakończeniu. Choć nie zaobserwowano istotnych zmian w markerach zapalnych, u chorych na IBS nastąpiła zmiana ekspresji 200 genów, zaś u cierpiących na IBD - ponad 1000 genów. Według Brandona Kuo, jednego z współautorów badania: "wyniki wskazują na ekscytujące możliwości dla dalszego rozwoju i wdrażania tego zabiegu w szerszej grupie pacjentów z chorobą przewodu pokarmowego".

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Komentarze

Portret użytkownika barbapapa

Przecież medytacja to inaczej

Przecież medytacja to inaczej modlitwa.Jeżeli ta modlitwa jest przekazywana sercu i stamtąd wypływa, to w zależności ile  naszej siły jest w tej modlitwie i szczerości to tak otrzymujemy.                                                                                                                                                  Masz rację z tym kościołem. Przede wszystkim wprowadzenie chrześijaństwa to był przymus, mord na mordzie, zginęły miliony ludzi. Nikt nie chciał takiej wiary,która zamiast pomagać karze. Sówianie wierzyli w różnych bożków, ale wiara ta nie polegała na przemocy i mordowaniu. Zyli w zgodzie z całym światem, z przyrodą.                                                                                                      

W czasie krucjat w obronie Jertozolimy zginęło 9 mln ludzi. A ile zginęło na naszych terenach, na całym świecie?Czy to Bóg Czy Jezus tego chcieli? KOściół nas nie nauczył modlitwy, nauczył strachu, przemocy, fałszu i nienawiści.Teraz my powinniśmy nauczyć dzieci wnuki - dobroci  i miłości opartwj na sercu, a nie na pieniądzu. Bo nie potrzeba przepustki od żadnego kapłana, żadej spowiedzi i wkupnego, że by wrócić do domu.

Portret użytkownika trfrtf

Skoro medytacja jest grzechem

Skoro medytacja jest grzechem to jakimprawem kościół stworzył medytacje pisma świętego?

Kościół chce nam zniszczyć zycie niech odmawiaja swoje modlitwy anie niech przestaną tworzyc afirmacje i medytacje związane z Bogiem!!! My sobie ich nie zyczymy!!!

Skomentuj