Naukowcy odkryli, że dialogi między kaszalotami przypominają komunikację międzyludzką za pomocą alfabetu Morse'a

Kategorie: 

Źródło: innemedium

Naukowcy dokonali kolejnego przełomowego odkrycia w próbie rozszyfrowania języka wielorybów. Okazuje się, że komunikacja tych potężnych ssaków morskich jest znacznie bardziej zaawansowana, niż dotychczas sądzono.

 

 

Badacze z MIT przeanalizowali ponad 8700 fraz zarejestrowanych od kilkudziesięciu kaszalotów. Ogromna ilość danych została poddana analizie przez sztuczną inteligencję, która pomogła odkryć nowe cechy i wzorce w zwrotach wielorybów. Rezultatem było stworzenie bardzo złożonego obrazu ich komunikacji.

 

Okazuje się, że niektóre frazy kaszalotów są długie, inne krótkie, a w niektórych występują stosunkowo długie przerwy pomiędzy kliknięciami, podczas gdy w innych prawie nie ma przerw. W określonych sytuacjach pojawiają się również winiety dźwiękowe - na przykład pływający z tyłu wieloryb może włączyć się do kliknięcia lidera grupy lub może całkowicie zamilknąć, przerywając rozmowę.

 

Naukowcy doszli do wniosku, że ssaki morskie prowadzą dialogi, które można porównać do wymiany wiadomości za pomocą alfabetu Morse'a. Jest to niezwykłe odkrycie, ponieważ do tej pory uważano, że komunikacja wielorybów jest znacznie prostsza i ogranicza się do prostych gwizdów i kliknięć.

 

Rzeczywistość okazała się znacznie bardziej skomplikowana. Analiza danych wykazała, że dialogi kaszalotów są pełne niuansów i modyfikacji, które przypominają ludzką komunikację.

 

Naukowcom nie udało się jeszcze całkowicie rozszyfrować "języka" kaszalotów, ale mają nadzieję, że nowoczesne systemy sztucznej inteligencji pomogą sobie z tym poradzić w przyszłości. Odkrycie to otwiera nowy rozdział w badaniach nad komunikacją wielorybów i może prowadzić do lepszego zrozumienia tych fascynujących stworzeń.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
loading...

Skomentuj