Naukowcy odkryli, że mózg tworzy dwa wspomnienia o jednym wydarzeniu jednocześnie

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Badacze dokonali kolejnego ciekawego odkrycia, które znów okazało się zaskakujące. Zespół amerykańskich i japońskich naukowców z RIKEN-MIT Center for Neural Circuit Genetics wykazał, że mózg zapamiętuje dane wydarzenia tworząc nie jedno, lecz dwa wspomnienia w tym samym czasie.

 

Hipokamp i kora mózgowa to dwa regiony, które pozwalają nam zapamiętać różne zdarzenia. Hipokamp odpowiedzialny jest za pamięć krótkotrwałą, zaś kora mózgowa za pamięć długotrwałą. Potwierdzono to w latach 50. XX wieku na przykładzie pacjenta Henry'ego Molaisona. W wyniku operacyjnego leczenia padaczki, jego hipokamp został uszkodzony i nie potrafił tworzyć nowych wspomnień. Co ciekawe, mężczyzna pamiętał wydarzenia, które miały miejsce jeszcze przed operacją.

 

Naukowcy doszli wtedy do wniosku, że nasze wspomnienia najwyraźniej powstają w hipokampie a następnie przechodzą i trwale zapisują się w korze mózgowej. Najnowsze odkrycie pokazuje jednak coś zupełnie innego, co zaskoczyło samych badaczy.

 

Podczas eksperymentów, które przeprowadzono na myszach, obserwowano powstawanie nowych wspomnień oraz reakcję neuronów na szok elektryczny. Okazało się, że wspomnienie dotyczące jednego wydarzenia powstaje jednocześnie w hipokampie i korze mózgowej ale pamięć długotrwała uaktywniała się dopiero po kilku dniach. Co więcej, gdy naukowcy zerwali połączenie między tymi dwoma regionami w mózgu, pamięć długotrwała nie potrafiła "dojrzeć" i pozostawała wyłączona.

 

Odkrycie w oczywisty sposób zaskoczyło badaczy, gdyż zdołało obalić przypuszczenia, które powstały dekady temu. Mózg to skomplikowany organ, więc nie jest to ostatnie zaskoczenie neurobiologów. Wyniki przeprowadzonych eksperymentów mogą mieć duży wpływ na powstanie nowych terapii dla osób cierpiących na różne choroby psychiczne.

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
loading...

Skomentuj